Meble kuchenne – w macie czy w połysku

Wybór mebli kuchennych to jedna z ważniejszych decyzji w czasie jej aranżowania. Najczęstsze dylematy dotyczą stylu, w jakim mają być, w jakim kolorze, a także tego, jakie fronty meblowe wybrać: mat czy połysk. Na które rozwiązanie warto postawić?

Każdy z wariantów ma swoje zalety zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym – łatwość w utrzymaniu czystości. Jest też rozwiązanie kompromisowe, czyli meble kuchenne z frontami w półmacie. Przed podjęciem decyzji warto ustalić swoje potrzeby, częstość przebywania w kuchni, czy mamy małe dzieci i zwierzęta – chodzi o ilość pozostawianych odcisków palców i podatność na zarysowanie powierzchni.

Meble kuchenne lakierowane, czyli wysoki połysk

To ciekawa propozycja do małych kuchni, w połączeniu z dobrze dobranym oświetleniem, ich połyskująca powierzchnia wpłynie na optyczne powiększenie wnętrza. Efekt połysku jest bardziej zauważalny w przypadku mebli kuchennych w ciemnych kolorach, co z kolei nie jest polecane do małych przestrzeni. Jasne kolory gwarantują nam lekkość i subtelność. Jednak lakierowane meble kuchenne determinują również dobór dodatków, a cała stylistyka musi być przeprowadzona konsekwentnie. Na gładkich frontach odciski palców i wszelkie zarysowania są bardzo widoczne, zwłaszcza w wersjach z ciemnym wybarwieniem. Dlatego, jeśli często gotujemy, siłą rzeczy w naszej kuchni brudzi się bardziej. Jeśli w domu mamy małe dzieci, które dotykają wszystkiego wokół, bo przecież to leży w ich naturze to nie jest to dla nas najlepsze rozwiązanie. Jeśli mimo wszystko, nie wyobrażamy sobie kuchni bez połysku to z pomocą przychodzą nam meble kuchenne lakierowane z widoczną fakturą, chociażby drewno z wyraźnym usłojeniem.

A może mat lub półmat?

Uważa się, że meble kuchenne matowe i półmatowe są bardziej zachowawczą propozycją. Za ich pomocą wprowadzamy do kuchni spokój, wyważenie i ciepło. Określa się je mianem neutralnego wyboru. Takie meble łatwiej jest skomponować z dodatkami, akcesoriami i sprzętami AGD. Matowe meble kuchenne lubią duże przestrzenie, naturalne światło lub odpowiednio dobrane oświetlenie sztuczne. W małych wnętrzach, można rozwiązać ten problem połyskującymi dodatkami i właśnie oświetleniem. Ich przewagą jest też łatwość w utrzymaniu czystości. Niezależnie od preferowanej kompozycji, warto kupować meble kuchenne sprawdzonego producenta, takiego jak np. Stolkar.