Kompendium wiedzy na temat rekuperacji – fakty i mity

Czyste powietrze w domu jest konieczne dla zachowania zdrowia, to fakt, z którym trudno się nie zgodzić. Wszak w powietrzu znajduje się nie tylko kurz, ale również bakterie czy wirusy, a także szkodliwe pyły nawiewane z zewnątrz, kiedy w budynku stosuje się wentylację grawitacyjną. Dlatego już na etapie projektowym należy pomyśleć o rozwiązaniu, które jest energooszczędne, a dodatkowo korzystne dla zdrowia, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Warto poznać podstawowe fakty i mity na temat rekuperacji.

Wentylacja mechaniczna zapewnia czyste powietrze w domu, bez konieczności otwierania okien – fakt

wentylacja-mechaniczna

Wiele osób cierpi na alergie, które są bardzo uciążliwe. Jedną z przyczyn jest zła jakość powietrza w domu. Dzięki wentylacji mechanicznej można wyeliminować nawet ponad 95% zanieczyszczeń, bakterii i wirusów znajdujących się w powietrzu. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju zastosowanego filtra w rekuperatorze, który może mieć klasę F9 lub ISO ePM10 95% (według nowej normy) i usuwać nawet niewielkie cząstki takie jak pyły zawieszone. To zatem doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy mieszkają na terenach, gdzie stale podwyższona jest wartość pyłów zawieszonych PM10, szczególnie w zimowym okresie grzewczym. Dzięki temu mogą mieć w domu czyste powietrze, bez konieczności otwierania okien. Oczywiście mitem jest, że przy mechanicznej wentylacji w domu nie można otwierać okien. Jednak wietrzenie nie jest tutaj już konieczne, a wymiana powietrza następuje efektywniej, bez dodatkowych strat ciepła. Przy bardzo zanieczyszczonym powietrzu byłoby to zresztą bezzasadne, ponieważ dostarczałoby do pomieszczeń zanieczyszczone i zimne powietrze.

Wentylacja mechaniczna konieczna jest dla domów pasywnych – fakt

W przypadku domów pasywnych istnieją restrykcyjne normy dotyczące zużycia energii potrzebnej do ogrzewania, określanej jako wartość poniżej 15 kWh/m2 w ciągu roku. Dlatego straty energii cieplnej muszą być maksymalnie ograniczane poprzez niwelowanie mostków termicznych już na etapie budowy, a także zastosowanie rekuperacji. Pozwala ona zaoszczędzić na energii potrzebnej do ogrzania budynku nawet 50% rocznie, dzięki wykorzystaniu ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń na zewnątrz, za pośrednictwem centrali wentylacji mechanicznej, czyli rekuperatora, gdzie owo ciepło jest odzyskiwane. W normalnych warunkach wietrzenie znacznie obniża temperaturę powietrza wewnątrz budynku, w związku z czym energii do jego ogrzania potrzeba znacznie więcej. W wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, nawet przy ujemnej temperaturze, powietrze ogrzane w rekuperatorze trafia kanałami wentylacyjnymi do pomieszczeń znacznie cieplejsze niż ma to miejsce przy pozyskiwaniu go bezpośrednio z zewnątrz. Przykładowo przy temperaturze minus 5 stopni Celsjusza po wymianie powietrza, nawiewane jest czyste powietrze o temperaturze 18 stopni Celsjusza. Przy wentylacji grawitacyjnej i nawet krótkim wietrzeniu powietrze nawiewane ma temperaturę taką jak na zewnątrz, co prowadzi do znacznego ochłodzenia pomieszczenia, a do tego do domu wpada nierzadko powietrze zanieczyszczone pyłami zawieszonymi.

Wentylacja mechaniczna jest droga – mit

wentylacja-powietrze

Wiele osób uważa, że wentylacja mechaniczna jest droga i faktem jest, że same urządzenia i ich instalacja to ok. 3-6% wartości inwestycji w budowę domu. Choć zatem na samym początku trzeba ponieść większe koszty, to jednak biorąc pod uwagę późniejsze korzyści i znaczną oszczędność na energii cieplnej, trzeba powiedzieć, że jest to korzystna inwestycja dla portfela w rozrachunku rocznym, a już na pewno w wieloletnim.

Wentylacji mechanicznej nie trzeba konserwować – mit

Wiele osób sądzi, że samo zainstalowanie wentylacji mechanicznej w domu pozwala cieszyć się czystym powietrzem wewnątrz, bez konieczności konserwacji. Jednak nie jest to prawda, gdyż jak każde urządzenie mechaniczne również rekuperator i systemy wentylacji należy konserwować. Przede wszystkim regularnej wymianie podlegają filtry i trudno tu powiedzieć, co jaki czas należy je wymieniać. Szacuje się, że przynajmniej raz na rok, jednak wszystko zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza, klasy użytych filtrów, a także ustawienia rekuperatora na niższych lub wyższych obrotach. Ponadto raz do roku należy czyścić czerpnię i wymiennik ciepła wewnątrz i najlepiej zlecić to wykwalifikowanemu pracownikowi. Z kolei kanały wentylacyjne oczyszcza się raz na 8-10 lat.

Jest wiele mitów na temat rekuperacji i ograniczeń, jakie ze sobą niesie. Jednym z nich jest brak możliwości montażu okapu w kuchni. Oczywiście jest on możliwy, jeśli systemy odprowadzania urządzenia i rekuperacji są oddzielne. Przy mechanicznej wentylacji w domu jest także możliwość zamontowania kominka. Warunkiem jest udrożniony system rur prowadzących powietrze do spalania bezpośrednio do komory paleniska.