Droga dojazdowa do działki. Co warto wiedzieć

Kupno działki to pierwszy krok w realizacji marzenia o własnym domu. Zanim jednak zabierzemy się za przygotowanie do budowy i załatwiania niezbędnych formalności, powinniśmy koniecznie zaplanować całe przedsięwzięcie pod względem logistycznym. W końcu powinniśmy mieć dostęp do naszej działki, a do tego potrzebna będzie droga dojazdowa. Co powinniśmy koniecznie wiedzieć na ten temat?

Drogi publiczne a drogi prywatne

Każda działka budowlana powinna mieć dostęp do najbliższej drogi publicznej. Jeśli działka zlokalizowana jest bezpośrednio przy takiej drodze sytuacja jest prosta – drogi publiczne należą do Skarbu Państwa lub lokalnego samorządu (gminy, powiatu bądź województwa) i jako takie mogą być wykorzystywane przez każdego, bez żadnych ograniczenia w ramach ich przeznaczenia. To właśnie na właścicielu – np. gminie – spoczywa obowiązek zadbania o stan drogi, oświetlenie jej i utwardzenia. Problem pojawia się, kiedy działka, którą zamierzamy kupić połączona jest z drogą publiczną za pośrednictwem drogi prywatnej. W takiej sytuacji musimy ustalić kto jest jej właścicielem, ponieważ to od właściciel zależeć będzie, czy będziemy mogli korzystać z drogi, a jeśli tak, to na jakich warunkach. Najlepiej zrobić to zanim jeszcze zdecydujemy się na kupno działki, w przeciwnym wypadku może spotkać nas bardzo przykra niespodzianka, kiedy właściciel drogi nie zgodzi się na to, byśmy z niej korzystali.

– “W wielu miejscach mieszkańcy często korzystają z tzw. dróg zwyczajowych – mówi przedstawiciel firmy Inland Bimo PropertyZasady korzystania z nich ustalane są na podstawie stosunków sąsiedzkich, nie zaś na podstawie przepisów – to dobre rozwiązanie dopóki dogadujemy się z właścicielem takiej drogi. Należy jednak pamiętać, że droga może w każdej chwili zmienić właściciela, który niekoniecznie będzie chętny do kontynuowania naszej umowy z poprzednikiem”.

Jak zyskać dostęp do drogi prywatnej?

Jeśli jesteśmy zmuszeni do korzystania z drogi będącej czyjąś własnością, możemy uzyskać do niej dostęp dzięki ustanowieniu służebności gruntowej. Polega ona na obciążeniu nieruchomości na rzecz właściciela innej nieruchomości. W ten sposób właściciel nieruchomości władnej zyskuje możliwość korzystania z obciążonej nieruchomości. Warto zaznaczyć, że służebność gruntowa związana jest z nieruchomością, a nie osobą, dlatego nawet jeśli obciążona nieruchomość zmieni właściciela, służebność pozostaje w mocy. Ustanowienie służebności odbywa się na podstawie umowy między właścicielami nieruchomości – zawiera ona między innymi takie ustalenia jak zakres korzystania z drogi i wysokość opłat za korzystanie. Co jednak zrobić, jeśli właściciel drogi nie zamierza użyczyć nam swojej własności? Działka pozbawiona drogi jest dla nas bezużyteczna, ponieważ nie możemy na niej nic zbudować, jej wartość rynkowa również spada. W sytuacji braku porozumienia między stronami, sprawa może zostać rozwiązania poprzez ustanowienie drogi koniecznej w postępowaniu sądowym.