Jakie wyróżniamy rodzaje basenów ze względu na funkcje

Prywatny basen to luksus, na który pozwolić może sobie coraz więcej osób. Coraz więcej z nich też się decyduje na to rozwiązanie, biorąc pod uwagę tak liczne jego zalety. Do wyboru mają co najmniej kilka opcji w zakresie nie tylko materiałów wykończenia i tego, jak ogólnie prezentować się będzie basen, ale też jego odmian definiowanych przez funkcję docelową. Od tego zresztą należy zacząć określanie własnych potrzeb i możliwości, chcąc stać się posiadaczem własnego akwenu.

Baseny stacjonarne

Najbardziej trwałym, choć trzeba też przyznać, że zarazem najbardziej kosztownym wariantem jest przydomowy basen na stałe umieszczony w ziemi. Tego typu inwestycja zwraca się jednak na wiele sposobów, m.in. poprzez możliwość faktycznego pływania czy podniesienie wartości całej nieruchomości. Warto wiedzieć, że jeśli wystarczy nam basen o powierzchni nieprzekraczającej 30 m kw., wystarczy tylko na miesiąc przed rozpoczęciem robót zgłosić zamiar jego budowy. W przypadku większych zbiorników konieczne będzie uzyskanie pozwolenia, sam basen będzie zaś musiał zostać zaprojektowany przez osobę dysponującą stosownymi uprawnieniami.

Baseny przenośne

Czasem jednak wybudowanie basenu stacjonarnego z różnych względów okazuje się niemożliwe. Na przeszkodzie stać może np. ograniczony budżet albo niesprzyjające warunki gruntowe. Czasem też po prostu nie musimy koniecznie w basenie przydomowym chcieć pływać, ale pragniemy jedynie móc się w nim schłodzić w upalny dzień czy po prostu sprawić frajdę dzieciakom. We wszystkich tych sytuacjach sprawdzą się baseny przenośne, które dzielą się z kolei na te dmuchane (najmniejsze, przeznaczone dla maluchów), rozporowe i największe stelażowe, zgodnie z nazwą wzmocnione dodatkowo metalowym stelażem. Każdy z wymienionych typów można ustawić w praktycznie dowolnym miejscu, o ile pozwala na to spadek podłoża (a raczej jego brak), każdy wymaga też jednak złożenia na sezon jesienno-zimowy.

Jacuzzi

Niektórzy zamiast chłodzić się w upał wolą wręcz przeciwnie – móc zaznać przyjemnie ciepłej, relaksującej kąpieli z hydromasażem, jaką oferuje opcja pt. jacuzzi. Wymiarami przypomina baseny przenośne, w istocie swojej jest jednak zbiornikiem stacjonarnym. Profesjonalne firmy zajmujące się projektowaniem i budową basenów, takie jak choćby warszawski Wodex, są w stanie spełnić nasze marzenie o jacuzzi usytuowanym zarówno na zewnątrz budynku (w ogrodzie lub na tarasie), jak i pod dachem.

Baseny wewnętrzne

Wewnątrz budynku – np. na patio czy w ogrodzie zimowym albo specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu – może znaleźć się też basen stacjonarny. Jego budowa wymaga zezwolenia niezależnie od docelowych wymiarów i musi zostać przeprowadzona z zachowaniem należytej staranności, jak również wykorzystaniem odpowiednich materiałów, odpornych na wilgoć i chemię basenową. Nie wolno w tym przypadku zapomnieć też o takich elementach jak osuszacze powietrza czy tzw. kanał rewizyjny. Niewątpliwą zaletą basenu wewnętrznego jest możliwość korzystania z niego o dowolnej porze dnia, nocy i roku.

Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie specjalnego zadaszenia nad zewnętrznym basenem stacjonarnym, które jest w stanie wydłużyć sezon kąpielowy z trzech miesięcy do nawet pół roku. Chroni też przed wścibskim wzrokiem niepożądanych osób i zanieczyszczeniami nanoszonymi przez wiatr (igły, liście), a dzięki teleskopowej konstrukcji może zostać złożone, tak by pozwolić na korzystanie z pełni zalet basenu odkrytego.