poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaPoradnikiJakie dotacje na fotowoltaikę można uzyskać w 2020 roku?

Jakie dotacje na fotowoltaikę można uzyskać w 2020 roku?

Temat fotowoltaiki stał się jednym z wiodących zagadnień energetycznych w 2019 roku i prawdopodobnie to samo czeka nas w roku 2020. Zapowiadane podwyżki cen energii i rosnąca świadomość konieczności zmiany gospodarki energetycznej na mniej szkodliwą dla naszego środowiska naturalnego, powodują że coraz więcej gospodarstw indywidualnych, firm czy instytucji publicznych decyduje się na inwestycję w elektrownię produkującą prąd na własny użytek. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z dofinansowań do tego typu przedsięwzięć w ramach działających programów. Jakie dotacje na fotowoltaikę będzie można uzyskać w 2020 roku?

Programy dotacji i dofinansowań na fotowoltaikę w 2020 roku

Osoby fizyczne poszukujące możliwości dofinansowania do inwestycji w panele fotowoltaiczne mogą skorzystać również w 2020 roku z kolejnego naboru wniosków do programu rządowego „Mój Prąd”. Dofinansowaniu podlegają w niej mikroinstalacje PV o mocy 2-10 kW, a dotacja może objąć do 50 procent kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Oznacza to, że w przypadku instalacji zaspokajających w zupełności potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego możliwe jest sfinansowanie dokładnie połowy ich ceny wynoszącej średnio ok. 10 tysięcy złotych, w ramach której znajduje się zakup części instalacji, konstrukcji montażowych pod panele fotowoltaiczne oferowanych np. przez firmę El-Sun oraz wykonanie montażu.

W programie Czyste Powietrze oferowana jest dotacja lub pożyczka nie tylko na mikroelektrownie, ale również inne źródła energii odnawialnych, jak panele słoneczne podgrzewające wodę użytkową czy pompy ciepła. Oferowana pożyczka powinna być spłacona przez beneficjentów programu w ciągu 15 lat, co oznacza korzystną wysokość rat. Maksymalna kwota, jaką można uzyskać w ramach programu Czyste Powietrze, to nawet 53 tys. zł dla budynków jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Zależy to jednak od wysokości średniego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Prosument 2 to program oferujący dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym czy jednostkom samorządu terytorialnego. Dzięki temu nawet mieszkańcy bloków mogą przynajmniej w częściach wspólnych korzystać z zielonej energii mikroelektrowni słonecznej. W programie Prosument 2 można m.in. uzyskać pożyczkę/kredyt preferencyjny razem z dotacją łącznie do 100 procent kosztów kwalifikowanych instalacji lub dotację w wysokości 15 procent lub 30 procent dofinansowania, a maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych wynosi od 100 tys. do 500 tys. zł, w zależności od rodzaju beneficjenta i przedsięwzięcia.

Więcej informacji o dotacjach na fotowoltaikę uzyskasz pod tym linkiem: https://el-sun.pl/artykul/dotacje-na-fotowoltaike-dofinansowanie-i-przepisy-w-2020

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments