środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaPoradyJaki materac wybrać? Podpowiadamy!

Jaki materac wybrać? Podpowiadamy!

Kiedy śpimy, nasz organizm ma czas na regenerację po kolejnym pełnym wrażeń dniu. Chcąc zadbać o odpowiedni wypoczynek, warto zwrócić szczególną uwagę rodzaj materaca, którego rola w tym przypadku jest niezwykle istotna. Dowiedz się, jaki materac do spania wybrać!

 

Jaki materac wybrać – twardy czy miękki?

Przyjmuje się, że sen pochłania około 1/3 naszego życia. Jest on niezbędny, aby ciało i umysł mogły funkcjonować prawidłowo. Wciąż niewiele osób jednak wie, jak prawidłowo zadbać o jego właściwą higienę. Jedną z podstaw stanowi wygodny materac, dzięki któremu możemy zaznać odpowiedniego odpoczynku podczas snu, budząc się bez dolegliwości bólowych. W profesjonalnych sklepach, między innymi na stronie https://naturestyle.pl/pl/, można znaleźć szeroki wybór materacy – dzięki różnorodnym stopniom ich twardości, każdy z nas może zapewnić sobie idealne warunki do nocnego wypoczynku.

Twardość materaca to niezwykle istotna kwestia. Materac musi zapewnić odpowiednie wsparcie kręgosłupowi, dlatego też należy dobierać go odpowiednio do naszego wzrostu i wagi. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, najlepszy materac powinien być 20 cm dłuższy od naszego ciała, zaś jeżeli chodzi o jego twardość, to im więcej ważymy, tym twardsze powinno być podłoże, na którym śpimy. Zdecydowanie musi być on indywidualnie dopasowany do budowy naszego ciała, aby mógł w pełni zadbać o nasze zdrowie, jak i komfort podczas snu. 

Nie mniej istotna jest również pozycja snu – najlepszą propozycją dla osób śpiących na boku będzie na przykład elastyczny materac, który dopasuje się do kształtu ciała, dzięki czemu kręgosłup przez cały czas będzie znajdować się w prawidłowej linii prostej. Jeżeli śpisz na wznak, musisz zwrócić uwagę na część lędźwiową kręgosłupa – nie może ona ani zbyt odstawać od materaca, ani zbyt mocno do niego przylegać. Osoby borykające się ze schorzeniami kręgosłupa powinny jego zakup skonsultować z ortopedą, który doradzi jego najwłaściwsze parametry, dzięki czemu dolegliwości mają szansę stać się dużo mniej dokuczliwe. 

 

Materac sprężynowy, lateksowy czy piankowy – który lepszy?

Wiedząc już, jak twardy materac powinieneś wybrać, musisz mieć na uwadze również jego rodzaj. Dobry materac musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów, które zapewnią wygodę przez dłuższy czas. Wypełnienie materaca odpowiada za jego właściwości, dlatego też zdecydowanie jest to druga najważniejsza kwestia, na jaką należy zwrócić uwagę podczas jego wyboru. Jednymi z najpopularniejszych są materace kieszeniowe, których sprężyny połączone zostały ze sobą tkaninowym woreczkiem. Tego rodzaju konstrukcja zapewnia odpowiednie dopasowanie do kształtu ciała, a im więcej sprężyn posiada, tym bardziej będzie on komfortowy. 

Kolejnym z rodzajów jest materac lateksowy, który polecany jest zwłaszcza alergikom. Wypełnienie w tych modelach stanowi pianka lateksowa, wyróżniająca się wysoką trwałością oraz elastycznością, dzięki czemu jest w stanie zapewnić perfekcyjne dopasowanie do każdego kształtu ciała. Materace lateksowe posiadają system otworów, odpowiadających za przepływ powietrza podczas snu – tego rodzaju system wentylacji oraz właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne sprawiają, że są one nie tylko wygodne, ale i niezwykle higieniczne. 

Materac piankowy to kolejny popularny rodzaj warty zainteresowania. Na uwagę zasługują zwłaszcza nowoczesne materace wykonane z pianki wysokoelastycznej oraz termoelastycznej. Pierwszy z wymienionych rodzajów odznacza się wysoką elastycznością, znacząco podnosząc komfort podczas wypoczynku, jak również trwałością, dzięki czemu materac taki posłuży przez długi czas. Dobrze dobrany materac termoelastyczny zwiększa natomiast swoją elastyczność w momencie przejmowania ciepła osoby śpiącej, sprawiając, że ciało na całej długości zyskuje doskonałe podparcie.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments