Obok umywalki i wanny lub prysznica, toaleta to jeden z niezbędnych elementów każdej łazienki. Wbrew pozorom, montaż jej wcale nie jest trudniejszy, niż pozostałych wymienionych elementów, choć z pewnością wymaga nieco wiedzy i umiejętności. Na co zwracać uwagę i jak zrobić to dobrze? Podpowiadamy!
Montaż miski WC – jak się przygotować?
Kluczem do szybkiego i estetycznego montażu każdej toalety jest odpowiednie przygotowanie. Składa się na nie kilka elementów:
- Wybór odpowiedniej toalety, która będzie pasować do miejsca i lokalizacji odpływu.
- Zakupu wszystkich niezbędnych narzędzi i materiałów.
- Dokładnego przygotowania miejsca montażu – jest to szczególnie ważne w przypadku remontów.
- Zapoznania się z instrukcją montażu oraz zaleceniami producenta.
Wbrew pozorom zwrócenie uwagi na te kwestie może mieć kapitalne znaczenie – i to zarówno dla doświadczonych, jak i młodych instalatorów. Nie do końca dobrze dobrana toaleta może wymagać użycia dodatkowych kolanek czy też przerabiania układu łazienki, braki materiałów i narzędzi wydłużą pracę i mogą prowadzić do błędów w montażu, a pozostałości po starym WC będą po prostu przeszkadzać i rozbijać tempo pracy. Materiały przygotowane przez wytwórców zawierają z kolei szereg niezbędnych informacji, które pozwolą na lepsze zaplanowanie pracy i wybór odpowiednich rozwiązań – gwarantujących stabilność i trwałość mocowania.
Montaż WC podwieszonego – krok po kroku
Bez wątpienia obecnie najwięcej osób decyduje się na zestawy podtynkowe. Są one bardzo estetyczne, nowocześnie wyglądające i użyteczne. Ich montaż jest jednak nieco bardziej skomplikowany, niż klasycznych kompaktów. Jak wygląda montaż WC podwieszanego?
- Przygotowanie miejsca montażu – jest kluczowe w przypadku remontu w starym budownictwie, gdyż stelaż podtynkowy musi być umocowany do równej podłogi i ścian.
- Wymierzenie – posiadając odpowiednio dobrany stelaż podtynkowy, należy go przymierzyć do miejsca i wyznaczyć w taki sposób miejsca przytwierdzenia do ściany.
- Montaż stelażu – polega na przykręceniu go do ściany i podłogi oraz podłączeniu wężyków. Na tym etapie określa się też wysokość, na jakiej mają być umieszczone miski WC wieszane.
- Przygotowanie ramy obudowy stelaża – wykonuje się ją na ogół z profili aluminiowych mocowanych do ściany.
- Wykonanie obudowy – po postawieniu ramy, docina się do niej kawałki płyty gipsowo-kartonowej, mocuje je na wkręty i wykańcza – gruntując i układając na powierzchni np. płytki ceramiczne.
- Montaż miski – dokonuje się go, poprzez nasunięcie na pręty wystające ze stelaża i dokręcenie całości. Przed finalnym montażem należy podłączyć odpływ i wężyki spłuczki oraz sprawdzić ich szczelność.
- Prace wykończeniowe – do miski należy dobrać odpowiednie deski sedesowe do WC oraz przyciski spłukujące. Ich montaż wykonać trzeba zgodnie z zaleceniami instrukcji. Szczeliny między toaletą a ścianką warto też uszczelnić silikonem.
Jak zamontować WC kompakt – krok po kroku
Mimo że obecnie są mniej popularne, to jednak kompakty w dalszym ciągu znajdują wielu nabywców, z racji prostego i szybkiego montażu oraz doskonałych cen. Jak je zamontować?
- Przygotowanie miejsca – w przypadku ustawienia misy w miejscu starej toalety warto zwrócić uwagę na ewentualne pozostałości po poprzednim montażu – takie jak resztki silikonu czy otwory na kołki. Problemu tego nie ma w sytuacji, gdy mamy nowe płytki.
- Złożenie zestawu – jak zamontować spłuczkę do kompaktu? Wystarczy nałożyć ją na tył miski i przykręcić dostarczonymi przez producenta śrubami.
- Wstępne ustawienie – kompletne WC należy dostawić do ściany, sprawdzić pasowanie odpływu oraz zaznaczyć miejsca wiercenia otworów montażowych.
- Montaż do kanalizacji – należy go wykonać po wywierceniu otworów i włożeniu w nie kołków rozporowych. Do tego celu używa się rury elastycznej.
- Przykręcenie do podłogi – przy użyciu odpowiednich śrub.
- Wykończenie – składa się na nie przymocowanie deski klozetowej oraz uszczelnienie silikonem przestrzeni między stopą miski a podłogą.
Montaż WC podwieszanej czy też kompaktu jest więc procesem wieloetapowym, jednak prawidłowe go przeprowadzenie gwarantuje sukces. Dlatego też jeśli nie jesteśmy pewni, jak zrobić to dobrze, to koniecznie powinniśmy poszukać niezbędnych informacji w instrukcji montażu lub też poprosić o pomoc fachowców. Niektórych błędów instalacyjnych nie da się niestety potem łatwo i bezproblemowo naprawić.