Jeśli posiadamy w domu schody, zdajemy sobie sprawę z tego, jakie zagrożenie mogą one stanowić dla naszych pociech. Dlatego tak ważnym jest, by zadbać o jak największe bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny, poprzez wybór odpowiedniej bramki ochronnej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Z czego jest zbudowana

Warto stawiać na materiały dobrej jakości, takie, co do których mamy pewność, że wytrzymają nawet najostrzejszy szturm małego domownika. Na rynku najczęściej znajdziemy modele bramek wykonane z drewna bądź metalu. Oba te materiały są wytrzymałe i świetnie sprawdzają się, jako zabezpieczenie na schody. Przy wyborze można sugerować się samą konstrukcją schodów i materiałów, z których są one wykonane.

Odpowiednia balustrada

Żeby zapewnić dziecku największe bezpieczeństwo, warto wybrać schody i balustrady przystosowane do potrzeb i możliwości dziecka. Zrezygnujmy ze stromych schodów i wybierzmy balustrady, które są umieszczone na wysokości przystępnej dla niego.

Montaż

Bramkę ochronną często montuje się do balustrady, jednak trzeba posiadać odpowiednio mocną konstrukcję schodów. Innym sposobem jest zamontowanie bramki do ściany, co może wiązać się z pewnymi jej uszkodzeniami. Czasem używa się do tego kółek rozporowych.

Źródło: Fontanot Shop, Bramka ochronna Kalypto

Jaką bramkę wybrać?

Projekt bramki ma znaczenie. Wybierz model, który posiada szczeble pionowe. Na rynku znajdziesz również modele posiadające płytę zamiast szczebli. Jest to alternatywa dla bardziej tradycyjnych rozwiązań.

Równie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie. Postaw raczej na dwustopniowy mechanizm, który tobie umożliwi wygodne przemieszczanie się po domu, a dla dziecka będzie stanowił wyzwanie. Ważne jest, by maluch nie rozgryzł zbyt szybko zamka.

Bramka w progu

Coraz częstszym rozwiązaniem stosowanym przez rodziców jest montowanie bramek w progu pokoju. Stwarza to bezpieczną przestrzeń zabaw dla dziecka i uniemożliwia mu podążanie za rodzicem, gdy jest to niewskazane. Tym sposobem, możemy zostawić malucha na chwilę i wyjść, bez obaw, że stanie mu się krzywda.