piątek, 13 września, 2024
Strona głównaPoradnikiJak uzyskać spadek na dachu płaskim?

Jak uzyskać spadek na dachu płaskim?

Coraz częściej spotykane są domy z dachem płaskim. To najczęściej nowoczesne budynki o dość prostej bryle. Tego typu dach składa się ze stropodachu żelbetowego, warstwy termo i hydro izolacyjnej. Dach płaski spadek można uzyskać także na konstrukcji drewnianej. Oto parę sposobów na utworzenie spadku na dachu płaskim, tak, by woda opadowa bez problemu z niego spływała.

Dach płaski spadek – główne informacje

Warto zacząć od tego, że dach płaski spadek buduje się po to, by woda opadowa naturalnie spływała z połaci. Tak naprawdę nie ma głównej zasady mówiącej o minimalnym bądź maksymalnym kącie nachylenia płaskiego dachu. W podręcznikach dekarskich dach płaski uznawany jest w momencie występowania kąta nachylenia do 10-12o. Minimalny spadek musi się równać 2-3 stopnie. Jeśli chodzi o powierzchnię dachu płaskiego to może być różnie wyprofilowana. Spadek wykonany być może w jednym kierunku albo na zewnątrz, do przelewu attykowego, albo do wewnątrz połaci, gdzie jest wpust dachowy do rynny wewnętrznej. Dachy płaskie mogą być również wielopołaciowe. Wyróżnia się kilka sposobów tworzenia spadku na dachu płaskim.

Spadek w lekkim betonie

W przypadku występowania stropodachu zrobionego z żelbetu najlepiej jest utworzyć warstwę spadkową z betonu. W tym rozwiązaniu używa się betonu lekkiego tak, by nie obciążać zbytnio konstrukcji. Jest to konieczne do stworzenia określonego spadku, by dalsze jego układanie nie stanowiło już żadnej trudności. Lekki beton powstaje w momencie zmieszania betonu ze styropianem w granulkach, keramzytem albo pollytagiem.

Spadek na dachu płaskim w materiale termoizolacyjnym

Innym rozwiązaniem na kształtowanie spadku jest wykorzystanie materiału termoizolacyjnego. Zaleca się je szczególnie w przypadku występowania wielopłaszczyznowego dachu i spadków ułożonych w różnych kierunkach. Taki spadek otrzymuje się dzięki wyprofilowanym klinom z wełny mineralnej, styropianu, polistyrenu ekstrudowanego oraz płyt poliuretanowych. W projekcie domu opisywane są właściwości i rodzaj materiału termoizolacyjnego, jaki musi być zastosowany na danej połaci. To informacje odnośnie współczynnika przewodzenia ciepła i wytrzymałości na ściskanie.

Spadek z płyt drewnopochodnych

Jak już wspomniano dach płaski może posiadać konstrukcję drewnianą. Takie poszycie wówczas wykonywane jest z płyt drewnopochodnych, mogą to być płyty OSB lub MDF. Spadek w jednym kierunku na dachu płaskim uzyskuje się właściwie ustawiając krokwie. W takiej konstrukcji możliwe jest także zbudowanie spadków w odpowiednich miejscach, robiąc podkonstrukcję w właściwym kształcie. Sposób ten można wykorzystać na dachu płaskim o konstrukcji w postaci betonowego stropodachu. W okolicach spadku montowana jest podkonstrukcja o przekroju trójkąta lub trapezu. Jest ona pokrywana płytami drewnopochodnymi. Cechują się elastycznością, przy niskim spadku wymagane jest ich ugięcie. W przypadku większego kąta nachylenia na płytę docinane są konkretne kliny, które montowane są na podkonstrukcji, dzięki czemu powstaje pożądany spadek.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments