Jak przy pomocy światła budować klimat domu

Odpowiednie oświetlenie domu to niezwykle istotna kwestia aranżacji wnętrza. Nie wystarczy również wybrać jednego typu oświetlenia do każdego z pomieszczeń, ponieważ każde z nich potrzebuje innego rodzaju światła. I tak w kuchni polecamy światło jasne, zimniejsze, natomiast w sypialni czy salonie dobrze sprawdzi się światło stonowane, klimatyczne, sprzyjające odpoczynkowi i zachęcające do relaksu. Jakie pytania są ważne przed wyborem lamp do konkretnych pomieszczeń w domu? Jak budować klimat domu za pomocą światła?

Zima sprzyja budowaniu klimatu światłem

Okres zimowy to czas, gdy bardzo wcześnie robi się ciemno i również poranki należą raczej do pory dosyć ponurej, wręcz czasem ciężko odróżnić poranek od wieczora. Ma to oczywiście swoje minusy, bo wstawanie “w środku nocy”, wychodzenie z ciepłego łóżka często na pokrytą śniegiem rzeczywistość raczej nie należy do najprzyjemniejszych doznań dnia. Jednak te poranne i wczesnopopołudniowe ciemności sprzyjają eksperymentowaniu ze światłem i zabawie barwami. Po powrocie do domu w salonie czy sypialni dobrze jak przywita nas przyjemne ciepłe światło, natomiast rankiem w łazience czy kuchni warto mieć jednak światło zimniejsze, który sprzyja motywowaniu nas do działania.

Budowaniu klimatu światłem w domu sprzyja również to, że większość żarówek w sklepach to żarówki ledowe. W tym przypadku manipulacja barwą jest wręcz nieograniczona. I tak jak zostało wspomniane wyżej, barwa ciepła wpływa kojąco na nasze samopoczucie, sprzyja odpoczynkowi relaksowi po ciężkim dniu w pracy czy dniu z małymi dziećmi w domu, natomiast barwa zimniejsza (często barwa neutralna, a nie całkiem zimna), wpływa na nas motywująco i mobilizuje do aktywności. Dlatego światło neutralne, zimniejsze warto też zamontować w domowym gabinecie (jeżeli taki posiadamy). Barwy całkiem zimne raczej rzadko używane są w pomieszczeniach mieszkalnych, bardziej nadają się do biur, magazynów i tym podobnych, czyli miejsc, gdzie przebywamy kilka godzin dziennie i potrzebujemy tam maksymalnego skupienia. W końcu w domowym gabinecie nie zawsze wykonujemy pracę, która wymaga od nas maksymalnego skupienia, może tam też się relaksować na przykład pisząc bloga – to często połączenie pracy z relaksem, więc barwa neutralna w domowym gabinecie — jak najbardziej wskazana.

Jak odróżnić światło ciepłe od zimnego?

Na niektórych opakowaniach lub w opisach produktu pod ceną znajdują się informacje, jaką temperaturę barwną ma dana żarówka. Co jednak sytuacji, gdy nie widzimy nigdzie takiej informacji? Pierwszy ze sposobów to sprawdzenie ilości Kelwinów na opakowaniu. Od 0 – 2500 (według niektórych do 3000) mamy światło ciepłe, od 2500 do niecałych 4 tysięcy kelwinów jest światło neutralne, natomiast od 4 tysięcy kelwinów mamy już barwę zimną. Jednak istnieje drugi, nieco łatwiejszy do zapamiętania sposób (szczególnie dla osób, które są wzrokowcami). Mianowicie na opakowaniach są graficzne oznaczenia temperatury barwnej żarówek. Oznaczenia najczęściej przybierają kształt kolorowych kółek. I tak kolejno barwa czerwona lub żółta to światło ciepłe, kółko białe to barwa neutralna, natomiast kółko niebieskie to barwa zimna.

A co z tradycyjnymi żarówkami?

Klasyczne, edisonowskie żarówki odchodzą już powoli do lamusa na rzecz coraz popularniejszych i dużo bardziej oszczędnych żarówek ledowych. Jednak bardzo wiele żarówek ledowych aktualnie stylizowanych jest na te stare, tradycyjne żarówki “z drucikiem”. Dlaczego? Wszystko za sprawą mody na surowe, loftowe wnętrza, w które żarówki o tego typu stylistyce wpasowują się idealnie. Jeżeli ich światło ma podobną temperaturę barwną do tradycyjnych (często osiągane jest to poprzez odpowiedni kolor klosza żarówki – to oczywistym jest, że konsument wybierze droższą początkowo opcję żarówki ledowej, jednak o wiele tańszą w eksploatacji. Jednak przy porównaniu zużycia energii elektrycznej przy żarówce tradycyjnej i ledowej, zdecydowanie wygrywa ta druga.

Ściemniacze i rodzaje abażurów – świetne rozwiązanie budujące nastrój w pomieszczeniu

Ściemniacze bardzo często montowane są w salonach, a przede wszystkim doskonale sprawdzają się w sypialni, gdzie nastrój z wiadomych przyczyn jest niezwykle istotny. Obecność ściemniacza pozwala doskonale budować natężenie sceny świetlnej w pomieszczeniu. Również wybór abażura oraz kształtu lampy jest nie bez znaczenia. Lampy stojące z materiałową otoczką świetnie sprawdzą się w okolicy łóżka w sypialni. Lampy stojące ze światłem punktowym warto zamontować w miejscu do czytania – dobre światło i wygodny fotel to podstawa przy dobrym relaksie z książką. W kuchni nad stołem doskonale sprawdzą się lampy wiszące, dające światło w dół. Fajnym rozwiązaniem w tego typu lampach jest również obecność membrany, która padające na stół światło miękko rozprasza, co pozwala uniknąć rażącego światła, a co ważne bardzo ładnie oświetla jedzony posiłek.

Budowanie nastroju światłem w domu może być Mamy nadzieję, że nieco rozjaśniliśmy Wam temat budowania nastroju światłem w domu i wszystkie zagadnienia, które były do tej pory niejasne nie są już Wam już obce! 🙂

bercal.pl