Izolacyjność akustyczna szyby to istotny parametr, który wykorzystuje się przede wszystkim w budownictwie wielkomiejskim oraz w przypadku budynków usytuowanych w hałaśliwym otoczeniu. Dzięki wysokiej izolacyjności akustycznej można skutecznie zmniejszyć natężenie dźwięków pochodzących z zewnątrz.
Hałas bardzo negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych oraz problemów ze spaniem. Trwała ekspozycja na dźwięki o dużym natężeniu sprzyja rozwojowi niedosłuchu. O tym, jak dużą skalę ma obecnie to zjawisko, świadczy fakt, że na świecie na ubytki słuchu cierpi ok. 300 mln ludzi. Ograniczenie hałasu pochodzącego z zewnątrz jest bardzo istotne zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i biurowych.
Co to jest izolacyjność akustyczna szyby?
Izolacyjność akustyczna szyby (patrz na przykład https://pl.saint-gobain-building-glass.com/pl/izolacyjnosc-akustyczna-co-jest-i-jakie-ma-znaczenie) to parametr, który określa przepuszczalność dźwięków z zewnątrz do pomieszczenia. Określają ją wskaźniki RA1 i RA2. Oblicza się je na podstawie izolacyjności akustycznej właściwej (Rw) pomniejszonej o wartość wskaźnika C, określanego dla dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości (norma RA1) lub Ctr – dla dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości (RA2). Izolacyjność akustyczna oznacza poziom przepuszczalności hałasu przez przegrodę okienną. Należy pamiętać, że otwory w budynku, takie jak drzwi i okna, to miejsca, przez które przede wszystkim dostaje się do pomieszczenia hałas z zewnątrz.
Jak zwiększyć izolacyjność akustyczną okna?
Aby efektywnie zwiększyć izolacyjność akustyczną okna, należy pamiętać, że istotne są w tym przypadku dwa elementy – zarówno rama okienna oraz sposób montażu okna, jak i rodzaj szyb. W zespolonych pakietach okiennych dobre efekty w zakresie poprawy komfortu akustycznego wewnątrz budynku przynosi zastosowanie naprzemiennie szyb o różnej grubości – cieńszej (4 mm) i grubszej (6 mm). Aby to rozwiązanie było możliwe, konieczne jest wyposażenie okna w odpowiednią ramę. Często wykorzystywanym sposobem na obniżenie przenikalności hałasu z zewnątrz jest także szkło dźwiękochłonne. Pokryte specjalną powłoką z butyralu poliwinylu (PVB) szyby dźwiękochłonne pochłaniają drgania przenoszące dźwięki. Dla uzyskania najlepszych efektów w przestrzeni międzyszybowej można wykorzystać ciężki gaz szlachetny, np. krypton zamiast argonu. Należy jednak pamiętać, że krypton ma mniejsze właściwości termoizolacyjne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii nie musimy wybierać pomiędzy komfortem akustycznym wewnątrz budynku a wysokimi parametrami energooszczędności. Szkło dźwiękochłonne może zostać dodatkowo pokryte powłoką termoizolacyjną, a także przeciwsłoneczną chroniącą pomieszczenie przed przegrzaniem.
Szkło dźwiękoszczelne zapewnia taki sam komfort wizualny jak zwykła szyba typu float. O jego przejrzystości decyduje współczynnik przenikalności światła dziennego. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że zastosowanie powłok nie obniża w znacznym stopniu dostępu światła słonecznego do wnętrza budynku.