poniedziałek, 28 kwietnia, 2025
Strona głównaPoradyFilamenty HIPS X, czyli idealne supporty w drukarce 3D

Filamenty HIPS X, czyli idealne supporty w drukarce 3D

Trójwymiarowe drukowanie większości złożonych elementów wymaga stosowania struktur wspierających. Niestety, ich późniejsze usuwanie nie należy do przyjemnych czynności.

 

Dlaczego trzeba stosować supporty?

Technologia druku 3D pozwala osiągać fenomenalne rezultaty, ale ma także pewne ograniczenia, z których zdecydowanie największym jest drukowanie nadwieszeń, czyli struktur wystających poza bryłę danego elementu. Najłatwiej zobrazować to dużą literą „T”, której ramiona zauważalnie wystają poza korpus. W takim przypadku drukowanie bez podpór jest praktycznie niemożliwe.

Co prawda, współczesna drukarka 3D jest w stanie drukować nadwieszenia, ale tylko do pewnego stopnia – złotą zasadą stosowaną przez doświadczonych drukarzy jest nieprzekraczanie kąta 45 stopni. Należy również pamiętać o tym, że nawet, jeśli drukowany element nie posiada typowych nadwieszeń, ale jego geometria jest bardzo złożona, to i tak w celu osiągnięcia jak najwyższej jakości gotowego wydruku, zaleca się stosowanie podpór.

 

Czym są podpory w druku 3D?

Podpory, znane także jako supporty, to specjalne struktury, których zadaniem jest zapewnianie oparcia dla kolejnych warstw danego wydruku. W pewnym sensie można porównać je do rusztowań, jakie można spotkać na większości polskich placów budowy. Podpory pomagają w równomiernym rozprowadzaniu roztopionego filamentu oraz umożliwiają optymalne zastyganie rozprowadzonego materiału.

Po zakończeniu procesu drukowania podpory należy koniecznie usunąć. Niestety, jest to bardzo czasochłonna czynność, która wymaga pewnej ręki i sporej dozy cierpliwości. Dodatkowo supporty zazwyczaj pozostawiają po sobie pewne ślady, które trzeba zeszlifować przy pomocy papieru ściernego. Co gorsza, czasami usuwane podpory potrafią uszkodzić wydruk, skazując drukarza na konieczność ponownego wydrukowania danego elementu. Na szczęście istnieje rozwiązanie wszystkich powyższych problemów, a są nim filamenty HIPS X.

 

W pełni rozpuszczalne podpory

Jedną z większych innowacji w świecie druku 3D było opracowanie nowoczesnych, w pełni rozpuszczalnych tworzyw sztucznych. Materiały, takie jak filamenty HIPS X dzięki swoim fenomenalnym właściwościom technicznym umożliwiają realizowanie nawet najbardziej ambitnych projektów. Przy ich pomocy można umieszczać podpory w praktycznie dowolnym miejscu, bez obaw o ich późniejsze usunięcie. Dlaczego? Ponieważ filamenty HIPS X są całkowicie rozpuszczalne w roztworze D-limonenu, czyli specjalnego preparatu chemicznego. Wystarczy tylko gotowy wydruk umieścić w szczelnym pojemniku wypełnionym rozpuszczalnikiem i pozostawić go na pewien czas. W zależności od wielkości danego wydruku może być to od kilku, do nawet kilkunastu godzin.

Rozpuszczanie podpór, do których stworzenia wykorzystano filamenty HIPS X można dodatkowo przyśpieszyć, zanurzając cały wydruk w specjalnej wanience ultradźwiękowej. Po włączeniu wlany do niej D-limonen wpada w kawitację i penetruje wszelkie zakamarki danego elementu. Dzięki temu cały proces przebiega dużo szybciej, co ma szczególne znaczenie podczas wykorzystywania technologii druku 3D na skalę przemysłową.

 

W jakich zastosowaniach filamenty HIPS X sprawdzą się najbardziej?

Głównym przeznaczeniem dla tego rodzaju materiału jest realizacja projektów inżynieryjnych. Filamenty HIPS X umożliwiają trójwymiarowe drukowanie wysokiej jakości łożysk, a także wszelkiego rodzaju innych elementów o złożonej geometrii. Właściwości penetracyjne D-limonenu umożliwiają mu rozpuszczanie podpór, które znajdują się nawet w samym środku drukowanego przedmiotu.

Filamenty HIPS X to także sposób na uzyskiwanie niezwykle estetycznych wydruków – świetnie sprawdza się jako materiał do wykonywania podłoża, na którym rozpocznie się druk właściwego elementu. Dzięki takiemu zabiegowi powierzchnia gotowego przedmiotu będzie niemal idealnie równa, bez ryzyka wystąpienia charakterystycznych śladów pozostawianych przez łoże drukarki 3D oraz podpory typu „raft”.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments