Etapy prac brukarskich

Kostka brukowa to jeden z najczęściej stosowanych materiałów do wykończenia powierzchni podjazdów, ścieżek czy tarasów. Jest estetyczna i trwała, a szeroki wybór dostępnych kolorów i wzorów sprawia, że można łatwo dopasować ją do wymagań inwestora i aranżacji terenu wokół domu.

Aby kostka brukowa była wygodna w codziennej eksploatacji, jej położenie warto zlecić profesjonalnemu brukarzowi. Układanie kostki musi być prowadzone starannie i w odpowiednich etapach, gwarantujących najwyższą jakość uzyskanych płaszczyzn i deseni.

Przygotowanie terenu

Pierwszym etapem prac brukarskich jest przygotowanie terenu, czyli korytowanie. Usuwana jest wierzchnia warstwa gleby o głębokości 20-40cm, która pozwoli na położenie podbudowy i kostki w ten sposób, aby ostateczna nawierzchnia znajdowała się na równi z istniejącym trawnikiem.

Wykonanie podbudowy

Po wybraniu ziemi dno wykopu musi zostać wyrównane i wyłożone warstwą podbudowy. Zazwyczaj będzie to odpowiedniej grubości kruszywo, ubijane za pomocą specjalnej zagęszczarki. Trwała, solidna podbudowa jest niezbędna, by zapobiec wykrzywianiu się brukowej nawierzchni.

Układanie brzegów

Jeżeli podbudowa jest przygotowana, kolejnym etapem usług brukarskich jest zamocowanie obrzeży. Mają one za zadanie utrzymanie kostki w wytyczonym miejscu. Najczęściej stosowane są brzegi betonowe, mocowane na fundamencie z półsuchego betonu.

Wykonanie podsypki

Po przygotowaniu obrzeży można przystąpić do wykonania podsypki z piasku, która będzie stanowiła ostatnią warstwę pod kostką brukową. Jej grubość zazwyczaj wynosi 3-5cm. Po wysypaniu piasku lub specjalnej mączki, wyrównujemy ją drewnianą bądź metalową łatą.

Układanie kostki

Przedostatnim etapem prac jest układanie kostki brukowej. Specjaliści układają ściśle kolejne elementy obok siebie, przybijając je gumowym młotkiem w celu dokładnego zakotwiczenia w podsypce. W przypadku podjazdu we wzory, niezbędne będzie zastosowanie specjalnych szablonów, które ułatwią wykonanie nawet najbardziej fantazyjnych deseni.

Utrwalenie nawierzchni

Końcowym stadium prac jest utrwalanie wykonanej nawierzchni. Cała płaszczyzna zostaje wysypana specjalnym piaskiem kwarcowym, który wchodząc w szczeliny pomiędzy kostkami, zapobiega ich późniejszemu przemieszczaniu się.

Weranto – profesjonalne usługi brukarskie.