niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoradnikiDrewniane łóżeczko – obowiązkowy element wyposażenia dziecięcego pokoiku

Drewniane łóżeczko – obowiązkowy element wyposażenia dziecięcego pokoiku

Każdy przyszły rodzic prędzej czy później stanie przed wyborem łóżeczka dla dziecka. Wybór jest duży, ale to drewniane łóżeczka są ponadczasowe i wciąż najchętniej kupowane. Przemawiają za tym przede wszystkim cechy drewna – materiału naturalnego, wytrzymałego, a przy tym wpasowującego się idealnie w wystrój dziecięcego pokoiku, niezależnie od jego aranżacji.

Wygoda i uroda

Wybór łóżeczka dla dziecka jest bardzo ważnym zadaniem przyszłych rodziców. Dzieci potrzebują dużo snu, aby prawidłowo się rozwijać. Łóżeczko powinno więc zapewniać zdrowy i spokojny sen. Niejeden dorosły z pewnością pamięta ze swojego dzieciństwa klasyczne, drewniane łóżeczko ze szczebelkami. I także dziś są one najczęściej wybierane przez rodziców.

Maluchy do 2-3 roku życia powinny sypiać w małych łóżeczkach. Standardowe wymiary łóżeczek drewnianych to 120 x 60 cm lub 140 x 70 cm. Ułatwia to dopasowanie odpowiedniego materaca i jego ewentualną wymianę, jeśli będzie taka potrzeba – materace również produkowane są w standardowych rozmiarach. Łóżeczka w rozmiarze 140 x 70 cm ze względu na większe rozmiary, służą dzieciom dłużej. Występują także w wersjach, które można z czasem przekształcić w tapczan.

Łóżeczka drewniane mają często wyciągane szczebelki lub opuszczany bok, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, gdy dziecko zaczyna chodzić i samo może kłaść się spać czy wstawać. Opuszczony bok to także świetne udogodnienie dla karmiącej mamy. Dzięki niemu przysuwa łóżeczko w nocy do swojego łóżka i bez wstawania ma wygodny dostęp do malucha.

– „Jeżeli mowa o wygodzie rodziców, to polecamy uwadze łóżeczka z regulowaną wysokością dna, takie jak łóżeczka drewniane Klupś. Gdy dziecko jest niemowlakiem, dno umieszcza się na najwyższym poziomie, aby do malucha był łatwy dostęp. Nie musimy się mocno schylać, odciążamy swój kręgosłup. Z czasem, gdy maluch rośnie i staje się bardziej aktywny, dno umieszczamy coraz niżej, aby dziecko nie wypadło z łóżeczka”. – mówi ekspert ze sklepu z artykułami i meblami dla dzieci Świat Dziecka.

Część drewnianych łóżeczek występuje w wersji z funkcjonalnym pojemnikiem na pościel na kółkach. Bez problemu zmieścimy w nim ubranka i wszelkie akcesoria pielęgnacyjne, a kiedy dziecko podrośnie, szuflady wykorzystamy do przechowywania zabawek.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Wybierając łóżeczko dla dziecka, powinniśmy przede wszystkim kierować się bezpieczeństwem malucha. Takie elementy jak wyciągane szczebelki, możliwość regulacji wysokości czy ruchomy bok są ważne, ale istotne jest także wykończenie łóżeczka i zastosowane materiały. Przy zakupie mebla sprawdźmy więc dokładnie, czy nie ma on ostrych krawędzi czy wystających lub łatwych do oderwania elementów, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla dziecka. Równie ważne jest sprawdzenie, czy zastosowane do wykończenia łóżeczka farby lub impregnaty posiadają stosowne atesty i są bezpieczne. Profesjonalne i odpowiedzialne firmy zajmujące się produkcją mebelków dla dzieci poddają meble restrykcyjnym badaniom i ocenom, a ich wyroby mają wymagane atesty potwierdzające zgodność z obowiązującymi w Unii Europejskiej normami.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments