Dachy z blachodachówki – popularne i praktycznie rozwiązanie

Ludzie budowali domy od bardzo dawna. Ich najstarszą formą były jaskinie, ziemianki i szałasy. Tysiące lat temu powstały pierwsze domy jedno- i wieloizbowe. Z biegiem czasu pojawiły się domy zbudowane z cegieł, domy piętrowe i kamienice. Obecnie budowane domy i bloki swoim wyglądem odbiegają znacznie od swoich poprzedników, jednak wszystkie te budowle mają pewną wspólną cechę – dają „dach nad głową”.

Dach z blachodachówki

Przyjrzyjmy się zleceniu niedawno zrealizowanemu przez firmę Promodach, które polegało na wykonaniu dachu domu jednorodzinnego wybudowanego w Łapach (niedaleko Białegostoku). Materiał, jaki został użyty do wykonania pokrycia dachowego była to blachodachówka.  

Dlaczego dach nad głową jest tak ważny?

Dach stanowi bardzo ważny element każdego domu. Chroni przed opadami atmosferycznymi, daje poczucie bezpieczeństwa i wygody. Stanowi podstawę każdego budynku, dlatego warto by wykonał go profesjonalny dekarz.

Przed podjęciem pracy – wywiad z klientem

Profesjonalny dekarz, zanim przystąpi do prac, poznaje szczegółowe wymagania klienta odnośnie dachu, jaki ma wykonać. Podobnie było w tym przypadku – współpracę z naszym klientem, mieszkańcem Łap, rozpoczęto od rozmowy. Zebrano wymagania jakie przed dekarzem stawia właściciel domu, czego oczekuje i jaką ma wizję nowego dachu. Pracownicy firmy dekarskiej udzielili kilku cennych wskazówek (m.in. zasugerowali wykonanie pokrycia za blachodachówki), które przyczyniły się do powstania dobrego dachu, którego koszty były jednocześnie bardzo atrakcyjne. Rozmowy zakończyło podpisanie umowy, które było równoważne rozpoczęciu prac dekarskich.

 

Pierwsze etapy budowy dachu

Budowę dachu rozpoczęliśmy od wzniesienia więźby dachowej. Została osadzona na szczycie ścian bocznych poddasza, na umocowanych w ścianach specjalnych szpilach (ich długość sięgała 2 metrów). Następnie zamontowane zostały krokwie, których rozmieszczenie nie było skomplikowane ze względu na prostą budowę dachu dwuspadowego. Na koniec krokwie złączy ono ze sobą, a następnie przymocowano je do więźby – wszystko po to, by konstrukcja dachu była trwała i solidna.

 

Kolejny etap budowy dachu – foliowanie

Po wykonaniu więźby dachowej nadszedł czas na foliowanie. Ten proces polega na pokryciu więźby dachowej folią wstępnego krycia. Nagromadzona w warstwie ocieplenia woda może spokojnie przedostać się przez tą folię na zewnątrz – dzięki temu unikniemy wilgoci pod dachem. Folia montowana jest do więźby dachowej najczęściej za pomocą zszywek. To pozwala wykonać pracę dokładnie i niewielkim kosztem.

 

Łacenie 

Po pokryciu więźby dachowej folią nastąpiło łacenie, czyli montaż łat. W pierwszej kolejności montowano deski na krokwiach pokrytych folią, tzw. kontrłaty. Kontrłaty położone na przeciwległych powierzchni połączono u szczytu dachu. Łaty zamontowano poprzecznie względem krokwi.

 

Montaż rynien i okna dachowego

Tuż przed ułożeniem pokrycia dachowego z blachodachówki osadzono okna dachowe w konstrukcji dachu. Zamontowano również rynny. Zabezpieczono dach przed wizytą niepożądanych gości (owadów, ptaków itp.) poprzez montaż okapu.

Zabezpieczy ono również rynny przed zerwaniem ich podczas osuwania się śniegu zimą / wczesną wiosną. Służą do tego bariery śniegowe, pospolicie nazwane „śniegołapy”. Zapobiegają one osuwaniu się śniegu, który – topniejąc – będzie trafiał do rynien, a nie tuż przed drzwi garażowe.

 

Montaż pokrycia dachowego

Wykonawszy wszystkie opisane wyżej czynności przystąpiono do najważniejszych prac dekarskich – układania pokrycia dachowego. Rozpocząwszy od prawego dolnego rogu układano arkusze blachodachówki na łatach kolumnami i rzędami dbając o odpowiedni kąt ich ułożenia na dachu. Arkusze blachodachówki układano z wymaganym kilkucentymetrowym zapasem troszcząc się o każdy szczegół wykonanej przez nas pracy. Wtedy też wykonywano niezbędne prace związane z obróbką blacharską – przycinanie arkuszy blachodachówki, wykonywanie otworów na kominy wentylacyjne, pasy nadrynnowe. Nie można było również zapomnieć o kominie – ten element domu został odpowiednio obrobiony, dzięki czemu idealnie wpasowuje się w dach.

Podsumowanie

Jeśli szukacie Państwo wykonawcy usług dekarskich / doświadczonego dekarza w okolicach lub Białegostoku, to nie musicie Państwo szukać dalej! Gorąco zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Umieszczone poniżej zdjęcia z realizacji z pewnością przybliżą Państwa do podjęcia właściwej decyzji. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów współpracy i już teraz dziękujemy za skorzystanie z naszych usług.