Wybieramy ławę rozkładaną do salonu

Salon, to często miejsce stosowane jako pokój dzienny, a jest także wizytówką domu. Aranżacja pomieszczenia musi być nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna i spójna. Jak wybrać odpowiednią ławę do salonu?

Na początek funkcjonalność

Ławy mają różne rozmiary i zakup zbyt dużej, spowoduje ograniczenie drogocennej przestrzeni. Przejście obok ławy będzie utrudnione, a osoba zasiadająca przy niej, będzie nieustannie potrącana przez przechodzące osoby. Wybór zbyt małej ławy spowoduje, że wspólne rodzinne spotkania, wizyty gości będę męczące przez zbyt małą ilość miejsca na samej ławie. Nie wszyscy domownicy będą mogli zasiąść wspólnie przy posiłku. Rozwiązaniem na powyższe problemy są ławy rozkładane.

Wybór ławy rozkładanej pozwoli na swobodne przemieszczanie się po salonie, nie ograniczy aranżacyjnie cennej przestrzeni, tak modnej współcześnie, dodatkowo rozłożony mebel pomieści nawet 16 osób przy blacie. Dzięki tym rozwiązaniom codzienne użytkowanie będzie miłe, przyjemne, a w przypadku wizyty rodziny, znajomych będzie także funkcjonalne. Jak działa ława rozkładana? Blat posiada wymiar 160 cm długości i 80 cm szerokości, Wysokość samej ławy od ziemi do blatu to ok. 74 cm. Blat posiada funkcję rozsuwania przez przesunięcie jego elementów na zewnątrz. Pod blatem znajduje się schowek, w którym umieszczone są elementy uzupełniające sam blat. Nakłada się je po wyciągnięciu w wolną przestrzeń, powstałą w wyniku rozsunięcia blatu symetrycznie na obie strony. Tak rozsunięty blat osiąga nawet 256 cm lub pośrednio 208 cm, jeśli użyjemy tylko jednego elementu uzupełniającego. Po skończonej imprezie demontujemy elementy dodatkowe, chowamy w wyznaczone miejsce pod blatem i zsuwamy blat do pozycji wejściowej.

Spójność aranżacyjna

Ławy rozkładane są nie tylko funkcjonalne, ale również świetnie wpisują się w różne style aranżacyjne i tworzą doskonałe komplety np.: z krzesłami. Ława rozsuwana może być wykonana w stylu nowoczesnym w kształcie litery V lub X. Są to specyficzne ustawienia kolumn podpierających blat, które tworzą nietuzinkową aranżację. Do tego wykonane w pełnym połysku doskonale sprawdzają się z podłogą żywiczną, wylewaną w formie pełnej, jednolitej tafli na posadzki betonowe.

Spójność aranżacyjna ławy rozkładanej to także dobór odpowiednich krzeseł, które dopełnią wrażenia całej kompozycji na środku salonu. Krzesła należy dobrać tak, aby były spójne pod względem doboru materiału oraz kształtu. Jeśli ława wykonana jest z płyty na połysk, to krzesła nie powinny być np.: drewniane o również z tworzywa w połysku. Podobnie jest z kształtem krzeseł, które powinny nawiązać do kształtu blatu stołu oraz kolumn wspierających blat. Kształt nóg wspierających siedzisko czy jednej wykrzywionej kolumny musi odzwierciedlić kształtem samą ławę. Przykładem jest zakrzywiona i odwrócona litera V lub skrzyżowanie nóg krzeseł na kształt litery X.

Jakość na miarę pięknego salonu

Wybór ławy rozkładanej i krzeseł powinien podkreślać charakter salonu, ale nie może opierać się o niskiej jakości meble. Proste płyty wiórowe, sklejki szybko ulegną zniszczeniu i zrobią bałagan, wydobywającym się materiałem z miejsc łączących elementy czy mocowań śrub. Dodatkowo meble szybko zaczną się kołysać i stracą na blasku. Specjalne płyty wykonywane na super połysk posiadają warstwę ochronną przed zarysowaniami i promieniowaniem UV (słonecznym) oraz są bardzo trwałe. Specjalna powłoka sprawi, że ławy rozkładane będą odporne na niewielkie zarysowania i nie odbarwią się pod wpływem światła, co pozwala na ich wieloletnią eksploatację niemal w nieskazitelnym stanie. Do tego warto zwrócić uwagę na to, czy ława po transporcie jest zawinięta w specjalną folię ochronną. Folia pozwala na otrzymanie nowego produktu, a nie mebla powystawowego, które może mieć już skazy.

Ławy rozkładane są funkcjonalne, estetyczne, świetnie wpisują się w różne style aranżacyjne i zachowują drogocenną przestrzeń, tak ważną we współczesnych stylizacjach salonów.