Ścianki działowe – gdzie można je wykorzystać

Ścianki działowe mają za zadanie wydzielić pomieszczenia z danej przestrzeni. Stanowią więc istotny element architektury wnętrz. Zmiana charakteru wnętrza niekiedy nawet wymaga przestawienia czy postawienia nowej ściany. Jak projektuje się ścianki działowe i jakie rodzaje ścian działowych można wyróżnić? Gdzie najlepiej można wykorzystać ścianki działowe?

Jakie są zalety stawiania ścianek działowych?

Ścianki działowe dzielą wnętrza, zamykają je lub otwierają. Pełnią szczególnie ważną rolę w dużych domach i mieszkaniach. Ciekawie prezentują się m.in. ścianki działowe wykonane z tafli szkła. Taka ściana stanowi granicę między poszczególnymi wnętrzami, a zarazem typową ścianą nie jest – nie pełni bowiem roli bariery dla ludzkiego wzroku. Podzielona w ten sposób przestrzeń wydaje się duża, czasem wręcz większa niż w rzeczywistości. Jednak ścianki działowe dobrze sprawdzają się również w małych mieszkaniach. Często stosuje się je w otwartych salonach. Świetnie prezentują się w kawalerkach.

Gdzie najczęściej stawia się ścianki działowe

Najczęściej ścianki działowe ustawia się między kuchnią a pokojem, aby stworzyć jeden duży pokój dzienny. Takie rozwiązanie daje sporą przestrzeń, więcej światła i sprawia, że niewielkie mieszkanie jest o wiele bardziej funkcjonalne. Niekiedy ściankę działową zamienia się w niski murek, przy którym można ustawić stół i wyznaczyć miejsce na jadalnię. Ścianki działowe sprawdzają się także przy wydzielaniu pokoju dla dziecka, garderoby czy gabinetu. Buduje się je też niekiedy na granicy salonu i przedpokoju. Taka ścianka działowa wówczas dostępna jest z obu stron.

Ścianki działowe w pomieszczeniach sanitarnych

Obecnie ścianki działowe buduje się z wielu różnych materiałów. Wiele zależy w tym przypadku od ich zastosowania – z innego materiału użyje się ścianek do postawienia w domu, a zupełnie innych do umieszczenia w pomieszczeniach sanitarnych. W takich pomieszczeniach jak baseny, toalety i inne ścianki działowe muszą być odporne na dużą wilgoć i częste używanie. W takich pomieszczeniach używa się ścianek wykonanych np. z melaminowanych płyt wiórowych V20, płyt HPL czy płyt warstwowych HPL-PR. Konstrukcjami ze ścianek działowych w takich miejscach zajmują się wyspecjalizowane w tym firmy, takie jak na przykład Sanipol, specjalizujący się w zabudowie sanitarnej. W ofercie takich firm znaleźć można całe konstrukcje szatni, szafek, szaletów czy innych tego typu obiektów. Choć mamy tu już do czynienia z dość specyficznym zastosowaniem – częściej ścianki działowe stawia się z cegły, ze szkła, z pustaków ceramicznych, z betonu działkowego czy po prostu z płyt gipsowo-kartonowych. Jak jednak widać, nie każdy materiał sprawdzi się w tych samych warunkach i zastosowaniach.