Rodzaje ogrzewania i sposoby sterowania temperaturą w budynkach mieszkalnych

Aby cieszyć się komfortem codziennego przebywania w domu, koniecznym jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Wbrew pozorom jest to niezwykle ważne nie tylko zimą, ale o każdej porze roku. Jednak w sezonie jesienno-zimowym systemy grzewcze są szczególnie mocno eksploatowane, co wiąże się niestety z dodatkowymi kosztami. Jakie są rodzaje ogrzewania, które z nich są najbardziej oszczędne i co zrobić, aby dzięki funkcjom sterowania temperaturą ograniczyć wydatki na ogrzewanie do minimum? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

RÓŻNE RODZAJE PRZESYŁANIA CIEPŁA DO POMIESZCZEŃ

Najczęściej wykorzystywanym rodzajem ogrzewania jest system ogrzewania centralnego. Jednak istnieje szereg innych rodzajów przekazywania ciepła w budynkach. W blokach najczęściej mamy do czynienia z ciepłem z elektrociepłowni, czyli tak zwanym ogrzewaniem miejskim. Innym rodzajem jest instalacja grzewcza gazowa, czyli grzejniki gazowe i instalacje c.o. z kotłami gazowymi. Istnieją również systemy grzewcze olejowe, piece na paliwa stałe, czyli na przykład piece węglowe lub drzewne, oraz instalacje grzewcze wykorzystujące energię elektryczną.

INSTALACJA CENTRALNEGO OGRZEWANIA

Jeden z najpowszechniej stosowanych systemów grzewczych w budynkach. Innymi słowy, jest to kocioł z systemem specjalnych rur i grzejników, które odprowadzają ciepło ze zbiornika i rozprowadzają je po pomieszczeniach wewnątrz budynku. To niezwykle wygodna forma ogrzewania, ponieważ dostarcza ciepło do każdego z pomieszczeń w budynku, gdzie poprowadzona jest odpowiednia instalacja. Jednak gdy mamy do czynienia z instalacją gazową, koszty eksploatacji przy niskich temperaturach są dosyć wysokie.

CIEPŁO Z ELEKTROCIEPŁOWNI

To najpowszechniejszy system grzewczy w miastach, zwłaszcza a blokach i domach, które zlokalizowane są w dobrze wyposażonej infrastrukturalnie części miasta. Ciepło w tym wypadku dostarczane jest rurociągami, ale by to dostarczanie było efektywnie wykorzystane, zabudowa powinna być wysoka i zwarta. Dostarczanie tego typu energii do pojedynczych mieszkać, jest z punktu widzenia miasta nieopłacalne. Warto wspomnieć, że ten rodzaj ogrzewania należy do jednego z najtańszych.

OGRZEWANIE ZA POMOCĄ INSTALACJI GAZOWEJ

Ogrzewanie gazowe pochodzić może z sieci miejskiej bądź instalacji zbiornika z paliwem grzewczym na własnej działce. Gaz miejski będzie dostępny wyłącznie tam, gdzie poprowadzone są gazociągi, a niestety jest ich jeszcze mniej niż rurociągów ciepłowniczych. Dostępność tego typu źródła ogrzewania jest więc ograniczona. Warto również wiedzieć, że montując ogrzewanie gazowe, rozsądna jest inwestycja w tak zwany kocioł kondensacyjny i zrezygnowanie z tradycyjnego kotła grzewczego. Minusem kotła kondensacyjnego jest niestety wyższa cena, ale zakup ten szybko się zwraca się w oszczędnościach na ogrzewaniu.

OGRZEWANIE ZA POMOCĄ INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ

To jak dotąd najdroższa z dostępnych metod ogrzewania. Ogrzewanie prądem sprawdza się głównie w małych mieszkaniach i dobrze ocieplonych budynkach, gdzie podczas sezonu grzewczego temperatura wewnątrz nie spada poniżej kilkunastu stopni. Jeśli przy pomocy instalacji elektrycznej będziemy chcieli ogrzewać dom przez cały rok, należy przygotować się na spore rachunki, które mogą pochłonąć znaczną część naszego domowego budżetu.

AUTOMATYKA W STEROWANIU TEMPERATURĄ – TO JEST TO

Nowoczesne instalacje grzewcze charakteryzują się tym, że praca urządzeń grzewczych opiera się na automatycznym dostosowaniu temperatury podgrzewania wody do warunków panujących w pomieszczeniu, ale też do temperatury na zewnątrz! Biorąc to pod uwagę, wyróżnić można dwa sposoby regulacji temperatury w budynkach mieszkalnych.

POKOJOWA REGULACJA TEMPERATURY

Układ regulacji pokojowej realizuje się, dołączając do kotła termostat umieszczony w jednym z ogrzewanych pomieszczeń, reagujący na zmiany temperatury powietrza. Na termostacie ustawiana jest wartość temperatury, która ma być utrzymywana w pomieszczeniach. Jego działanie polega na włączaniu urządzenia grzewczego, gdy temperatura spadnie poniżej wartości wprowadzonej w termostacie, i wyłączaniu go, gdy temperatura tę wartość osiągnie. Obecnie stosuje się głównie elektroniczne. Są o wiele dokładniejsze i łatwo je wzbogacić o dodatkowe funkcje. Najczęściej jest to możliwość zaprogramowania różnych temperatur w określonym czasie (programowanie czasowe).

POGODOWA REGULACJA TEMPERATURY

W tym wypadku regulacja pogodowa jest możliwa dzięki elektronicznemu urządzeniu reagującym na zmiany temperatury. Wszelkie zmiany odbierane przez czujnik umieszczony na zewnątrz. Działanie regulatora pogodowego polega na włączaniu i wyłączaniu urządzenia grzewczego bądź modulowaniu jego mocy tak, by temperatura wody, która zasila instalację grzewczą, odpowiadała wartościom zaprogramowanym w urządzeniu i braniu pod uwagę temperatur na zewnątrz. Na przykład, gdy temperatura na polu spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza, ogrzewanie w domu włącza się, aby wyrównać braki cieplne w pomieszczeniu.

sterownikitech.pl