Po jakie markizy warto sięgać

Zazwyczaj markizy i pergole kojarzy się z tymi, jakie można było zobaczyć kiedyś przy wielu sklepach. Warto jednak wiedzieć, że ich nowoczesne wersje różnią się od tych stosowanych kiedyś pod względem jakości zastosowanych materiałów, a same markizy i pergole nadal znakomicie się sprawdzają nie tylko w przypadku sklepów, lecz również w restauracjach, hotelach, a także w przypadku osłaniania tarasów w domach jednorodzinnych.

Dlaczego warto sięgać po markizy?

Odpowiedź wydaje się dość oczywista – z ich pomocą latem można zapewnić prostą, ale efektywną osłonę przed słońcem. Dają cień, zaś grubość wykorzystanego materiału sprawia, że w przypadku upalnych dni również okazję do wytchnienia w cieniu. To jednak nie wszystko. Markizy sprawdzają się także tam, gdzie pożądana jest osłona od deszczu, czy w zimie od śniegu.

Oczywiście w przypadku słońca czy deszczu można rozważać alternatywę w postaci parasoli przeciwsłonecznych. Mają one swoje plusy w postaci łatwego rozkładania i przemieszczania, jednak w porównaniu z markizami osłaniają znacznie mniejszą przestrzeń.

Markizy wolnostojące

Wśród różnych form ten konkretny rodzaj jest najbardziej popularny. Rozstawia się je – jak sama nazwa wskazuje – niezależnie od samego budynku. Dzięki temu doskonale sprawdzają się na przykład w przypadku ogródków przy kawiarniach, restauracjach i pubach, ale tez np. w sytuacjach, gdy w przydomowym ogrodzie chce się wydzielić przestrzeń do odpoczynku.

Warto zaznaczyć, iż stabilność tego typu konstrukcji wymaga odpowiedniego podłoża i w niektórych sytuacjach będzie konieczne przygotowanie odpowiedniej wylewki betonowej. Z drugiej strony markizy takie są bardziej stabilne od przenośnych, lżejszych konstrukcji w rodzaju wspomnianych już parasoli.

Markizy wolnostojące mają wiele zalet. Łatwo do nich przymocować odpowiednio rozłożone oświetlenie. Nie ma tez problemu z szybkim ich składaniem. Ba, w niektórych przypadkach można znaleźć rozwiązania wyposażone w napęd elektryczny, co stanowi dodatkowe udogodnienie.

PERGOLA EVO Z VARIO

Markizy rzymskie

Nie należy zapominać, że markizy to także osłony pionowe, montowane na oknach – tak jak ma to miejsce w przypadku markiz rzymskich. Rozwiązanie takie łączy w sobie cechy i najważniejsze zalety firan oraz rolet materiałowych i znajduje zastosowanie praktycznie wszędzie: w mieszkaniach, biurach i w salonach firmowych. Połączenie prostoty i elegancji tego konceptu sprawia, że rolety rzymskie doskonale pasują do praktycznie każdego stylu wnętrza, a ich funkcjonalność czyni je dobrą alternatywa dla na przykład żaluzji.

Markizy koszowe

Taka odmiana najbardziej przypomina klasyczne markizy i podobnie jak i one nadal stosowana jest przy wejściach i witrynach sklepów oraz hoteli. Nowoczesne odmiany pozwalają na dopasowanie wizualne do współczesnej architektury, a zaokrąglona forma sprawia, że w przypadku deszczów lub śniegu niż na nich nie zalega, a jednocześnie cały czas zapewniona jest osłona dla osób wchodzących lub wychodzących. Co ciekawe, dostępne są także modele wyposażone w mechanizm łatwego składania, co ułatwia demontaż na przykład w celu wyczyszczenia.

Do bry przegląd dostępnych rozwiązań tego typu można znaleźć na stronie markizy-poznan.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here