Panele podłogowe z V- fugą czy bez – pomagamy wybrać odpowiednią podłogę

Obecnie najczęściej spotykanymi panelami podłogowymi w sklepach są te z V-fugą, niemniej panele bez fugi nadal można znaleźć w wielu mieszkaniach. Ci którzy są w trakcie szukania paneli do swojego wnętrza na pewno poważnie traktują kwestię obecności v-fugi. W niniejszym artykule postaramy się pomóc jakie panele podłogowe wybrać, z V- fugą czy bez?

Zalety paneli podłogowe bez fugi

Nie bez powodu panele bez v-fugi nadal znajdują niemałe grono odbiorców. Nie każdemu odpowiada podział jaki wynika z zastosowania fugi. Zatem kwestia estetyki może odgrywać dużą rolę. Warto pamiętać, że nie każdy wymiar deski i nie każdy wzór będzie dobrze wyglądał bez frezowanych krawędzi.

Ponad to mówi się również, że panele podłogowe bez V-fugi łatwiej jest wyczyścić. Na szczęście nie jest to problem, można nawet stwierdzić iż jest to mit, ponieważ na co dzień pielęgnacja paneli z v-fugą niczym nie różni się od czyszczenia paneli bez fugi. W ten sam sposób odkurza się i myje oba rodzaje paneli.

Czy warto wybrać panele podłogowe z V-fugą?

Skoro wiemy jak czyści się panele z v-fugą oraz te pozbawione frezowania możemy przejść do dalszych kwestii spornych i podnieść temat trwałości. Nie raz spotkaliśmy się ze stwierdzeniem, że panele podłogowe z V-fugą mogą okazać się trwalsze. Tutaj warto zadać sobie pytanie jakie tak naprawdę wybieramy panele. Podczas wieloletniego używania mogą zdarzyć się przypadki gdzie z powodu wilgoci krawędzie paneli mogą nieco się unieść. Taki efekt będzie mniej widoczny na panelach podłogowych z V-fugą.

V-fugę (czyli ścięcie krawędzi w kształcie litery „V”) wymyślono z chęci nadania panelom jak najbardziej naturalnego wyglądu. Panele podłogowe z fugą po montażu wglądają bardzo podobnie do naturalnego drewna. Jest to szczególnie mocno widoczne w modelach z wyraźnie widocznym rysunkiem drewna np. takich, jak Dąb Lyon z kol. Smart. Bez v-fugi na pewno wyglądałyby o wiele gorzej, mniej naturalnie.

Kolekcja Smart lub Ambiance dają jeszcze szersze spektrum wyboru. Te kolekcje pozwolą stworzyć nowoczesne i stylowe aranżacje.

V fuga – zabieg frezowania krawędzi deski, która po złożeniu paneli przypomina literę “V”, nazywana potocznie V-fugą. Głównymi cechami V fugi z czterostronnym fazowaniem jest naturalna imitacja parkietów oraz, co bardzo istotne, znacznie dłuższa żywotność tak wykonanej podłogi drewnopochodnej, laminowanej.

Dowiedz się więcej o panelach podłogowych na www.weninger.pl