Ozdobne murki w ogrodzie z kamienia naturalnego - Ścieżka z piaskowca, otoczaków i tłucznia

Wśród bardzo szerokiego asortymentu, mniejszej lub większej infrastruktury ogrodowej, na szczególną uwagę zasługują różnego rodzaju murki ogrodowe. Oprócz swoich ozdobnych właściwości, pełnią też różnorakie funkcje praktyczne. Przede wszystkim zabezpieczają nasypy przed ich osypaniem się, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać efekt podwyższonego ogrodu. Oddzielają rabatę kwiatową od murawy, nie pozwalają, by ekspansywne rośliny nachodziły na przejścia w naszym zielonym zakątku. Dodatkowo nadają eleganckiego wyglądu, dzięki czemu ogród staje się bardziej reprezentatywny.

Murki ogrodowe z kamienia naturalnego mogą być wykonywane na wiele sposobów

Mogą być łatwiejsze lub trudniejsze w pobudowaniu, w zależności od techniki, na jaką się zdecydowaliśmy. Możemy użyć standardowych materiałów budowlanych lub gotowych prefabrykatów, co pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu oraz łatwiejsze postawienie konstrukcji. W składach budowlanych, a także w sklepach ogrodniczych mamy do wyboru różnego rodzaju kamienie, a najpopularniejsze to: kamień naturalny łupek w różnych kolorach, czarny bazalt, szary granit oraz białe wapienie i różnokolorowe piaskowce. Warto pamiętać, iż te dwa ostatnie są bardzo podatne na wietrzenie, wiec nie powinno się ich stosować w agresywnym środowisku. Możemy użyć również cegieł, jeżeli nasz murek ma być równy i poukładany.

Jak zaplanować murki z kamienia naturalnego

Przy planowaniu konstrukcji murków istotną rolę odgrywa nie tyle ich długość, ile wysokość. Do budowy podmurówek i niskich ogrodzeń nadają się prefabrykaty. Dobrze prezentują się one w miejscach o zwartej zabudowie, jednak w malowniczym krajobrazie mogą wyglądać obco i sztucznie. Zdecydowanie lepiej wpiszą się w okolicę naturalne, najlepiej miejscowe materiały. Jeśli skarpa ma tendencję do osuwania się, konieczne jest jej wzmocnienie. Warto wykonać system solidnych murów z prawdziwych bloków skalnych. Bardziej nowocześnie, ale równie stylowo wyglądają gabiony (ażurowe pojemniki z mocnego drutu wypełnione kamieniami). Pasują do nich kamienne schodki i ścieżki z granitowej kostki lub zatopione w trawie kamienne płyty. Zarówno na murkach z bloków skalnych, jak i na gabionach można posadzić rośliny. Warto więc zasiedlić kamienie skalnymi gatunkami, które dodadzą im uroku.

Murki kamienne z kamienia naturalnego – zaprawa i wykonanie

Sformułowanie murki suche oznacza, iż do ich wykonania nie będziemy używali zaprawy. Nie są trudne w wykonaniu, gdyż wystarczy odpowiednio poukładać nasze materiały, a przestrzenie między nimi wypełnić gliną lub glebą. Konieczne jest zastosowanie pochylenia w stroną skarpy, by nasza budowla się nie przewróciła. Wysokość takiej konstrukcji nie powinna przekraczać 60 – 80 centymetrów, a szerokość to minimum 20 centymetrów. Dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość posadzenia w szczelinach między kamieniami, niedużych roślin skalnych, a także lepszy odpływ nadmiaru wody ze skarpy. Murki półsuche różnią się jedynie mniej regularnym kształtem kamieni, przez co konieczne jest łączenie niektórych z nich na zaprawę.

kamien-naturalny-w-ogrodzie-2

Ścieżka z piaskowca, otoczaków, tłucznia

Ścieżki w ogrodzie są bardzo ważnym elementem, gdyż dzięki nim będziemy mogli w łatwy i bezpieczny sposób docierać do ulubionych i najczęściej użytkowanych fragmentów ogrodu. Powinny być trwałe, funkcjonalne ale również i estetyczne. Dobrze jest wcześniej sprawdzić jak zaprojektować, wytyczyć i wykonać ścieżki w ogrodzie oraz jakie materiały na ścieżki z kamienia ogrodowego, najlepiej sprawdzają się w ogrodowej przestrzeni.

Ścieżka z piaskowca

Najmniej skomplikowaną nawierzchnię wyspową, z przeplatającymi się wzdłuż trasy elementami utwardzonymi i trawiastymi, można wykonać układając w określonych odległościach płyty chodnikowe betonowe, z piaskowca czy grube „plastry” (15 – 20 cm) pociętego pnia drzewa. Odstęp pomiędzy pojedynczymi elementami powinien być dostosowany do długości kroku, czyli około 60 cm. Przed ułożeniem płyt najczęściej wystarczy jedynie wyciąć z trawnika płaty darni odpowiadające kształtom i wielkości układanych elementów, podsypanie kilkucentymetrowej warstwy piasku i wpasowanie kamieni czy drewna tak, by były równe z powierzchnią trawnika, co zapewni swobodne strzyżenie trawy. Taki chodnik w ogrodzie umożliwia przechodzenie do różnych zakątków ogrodu, nawet bezpośrednio po deszczu bez zamoczenia obuwia. Ścieżki z piaskowca są nieco mniej trwałe niż chodniki z kamienia, ale za to są bardzo odporne na ścieranie. Należy je układać raczej w miejscach słonecznych, gdyż w wilgotnych i cienistych, podobnie jak w przypadku drewna, może być ślisko.

schodki-granitowe-w-ogrodzie

Ścieżka z otoczaków

Otoczaki doskonale nadają się na ścieżki zygzakowate. Na nawierzchnię krętych i zygzakowatych alejek w ogrodzie najlepiej nadają się drobne elementy. Łatwo wtedy uzyskać ostre kąty i łuki. Zapotrzebowanie na otoczaki jest duże. Uzyskuje się je również  w procesie mechanicznej obróbki. Dzięki temu w ofercie dostępne są niezwykle zróżnicowane, barwne formy (zmienna paleta barw m.in. białe, zielone, szare, brązowe, czerwone, a także wielobarwne – tęczowe) w różnym rozmiarze (zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu milimetrów, choć dostępne są również otoczaki wielkogabarytowe, przekraczające nawet metr średnicy). Otoczaki zmienią oblicze nie tylko ogrodu, rabat, ale również znajdą zastosowanie jako dekoracja domowych wnętrz.

Ścieżka z tłucznia

Tłuczeń, nazywany inaczej jako szuter, bądź szaber to jeden z głównych rodzajów kruszyw naturalnych, łamanych ze skały, wykorzystywany zarówno w budownictwie, jak i przy tworzeniu nawierzchni dróg oraz torowisk. Główny i najważniejszy podział kruszyw dokonany ze względu na rodzaj surowca skalnego, wyróżnia kruszywa naturalne oraz sztuczne. Kruszywa naturalne to: piasek, żwir, otoczaki i pospółka. Kruszywa sztuczne, inaczej łamane, to również kruszywa mineralne, ale uzyskiwane w wyniku mechanicznego rozdrobnienia skał litych. Tłuczeń stosuje się też jako warstwę pod ścieżki z kamienia łupanego czy otoczaków.

Więcej produktów z naturalnego kamienia prezentowane są w hurtowni skalite-kamien.pl

a ich wizualizację zobaczą Państwo na filmie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here