Metody wytyczania budynków

Stawianie budynku bądź domu jest procesem niezwykle skomplikowanym, posiadającym wiele etapów realizacji. Warto zadbać o każdy szczegół i już na samym początku zwrócić szczególną uwagę na proces wznoszenia budynku.

Najistotniejsze jest wytyczenie fundamentów budynku – bez tego nie ma mowy o stawianiu domu. Może to zrobić kierownik budowy, jednak warto zlecić to dobremu i sprawdzonemu geodecie. Takowy posiada odpowiednie uprawnienia i umiejętności na odpowiednie wykonanie tego etapu procesu stawiania budynku. Ważnym jest, aby geodeta, kierownik budowy i inwestor wspólnie porozumieli się w jaki sposób wytyczone zostaną fundamenty. Za chwilę przekonasz się jakie metody wytyczania stosują najlepsi geodeci

Metody wytyczania budynków

Istnieje kilka metod, które dostarczają różną jakość wykonania. Jedne są bardziej trwałe inne mniej, dlatego geodeta zawsze musi poinformować kierownika budowy o metodzie wytyczenia. Zadaniem geodety jest zachowanie odpowiedniej odległości fundamentu od granic działki i innych obiektów. Dodatkowo powinien kierować się odpowiednią dokumentacją, np. planem budynku. Ponadto geodeta zobowiązany jest zamarkować repery, które określają, czy poziom usytuowania budowanego obiektu jest właściwy. Przechodząc do konkretów omówmy podstawowe metody wytyczania fundamentów.

Metoda ław budowlanych, inaczej drutowych. Jest to najczęściej spotykana technika wytyczania budynków. Dzięki niej geodeta jest w stanie z łatwością wyznaczyć krawędzie budynku i jego osie. Metoda ta opiera się na wbitych w grunt palikach do których następnie przybijane są drewniane deski. Do nich z kolei przybija się gwoździe i za pomocą linki przywiązuje się je do naprzeciwległych odpowiedników. W ten sposób uzyskujemy prosty obraz usytuowania osi naszego budynku. Metoda ta jest wygodna dla robotników, gdyż mogą się oni sprawnie przemieszczać po budowie, a składowanie materiałów jest wygodne i bezproblemowe.

Metoda kołkowa. Jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczna opcja od swojego poprzednika ze względu na swoją prostotę. Polega na umieszczeniu specjalnych kołków w miejscu przecięcia się głównych osi jak i zaznaczenia narożników zewnętrznych budowli. Ma ona jednak swoją wadę – jest mniej dokładna od metody ław budowlanych. Kołki trzeba przesunąć, aby było możliwe wykonanie wykopu – z tego względu geodeta musi dokładnie zaznaczyć to przesunięcie w odpowiedniej dokumentacji.

Poza tymi dwoma głównymi sposobami istnieje wiele, znacznie bardziej prostych technik. Stawiając dom można na przykład wytyczyć fundament za pomocą wapna lub kopania specjalnych rowków. Techniki te są niezwykle proste i tanie, ale należy pamiętać, że jednocześnie są niezwykle nietrwałe. Silny wiatr lub nagły deszcz potrafi diametralnie zniszczyć wytyczenie, co skutecznie uniemożliwi dalsze stawianie budynku. Wytyczanie jest procesem niezwykle ważnym – zależą od niego wszystkie późniejsze etapy budowania budynku. Mając to na uwadze nie warto oszczędzać i lepiej postawić na sprawdzonego geodetę!

Przy tworzeniu artykułu brał udział Geodeta Tarnowskie Góry.