Jak wybrać żarówki LED

Żarówki LED to żarówki, zbudowane z małych diod elektroluminescencyjnych. Są przede wszystkim energooszczędne i przyjazne dla środowiska, gdyż pobierają mniej prądu niż ich tradycyjne odpowiedniki. Ponadto wydzielają mniej ciepła i mniej się nagrzewają. Co więcej, żarówki LED charakteryzują się najdłuższą żywotnością z dostępnych na rynku. Stosuje się je w prywatnych domach, jak i obiektach przemysłowych. Jak wybrać żarówki LED?

Wybierając żarówki typu LED powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Przekonaj się, jakich.

Moc, a ilość emitowanego światła

Podczas gdy w przypadku tradycyjnych żarówek zwracamy uwagę na ich moc, w przypadku żarówek ledowych powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na lumeny. Warto wcześniej zapoznać się zatem z odpowiednikami mocy. I tak żarówka LED emitująca między 1300 a 1350 lumenów będzie odpowiadała tradycyjnej żarówce o mocy 100W. Wartość między 920 a 1060 lumenów będzie się równała 75W, 700-810 lumenów to 60W, 410-470 40W a 220-250 lumenów to 25W.

Kąt świecenia

Kolejnym parametrem, na którym powinniśmy zwrócić uwagę jest kąt świecenia. Zwracajmy uwagę, czy żarówka LED posiada oznaczenie SMD. Jeśli tak, oznaczać to będzie że światło będzie światłem rozproszonym i konieczne będzie zakupienie kilku lamp LED.

Mocowanie

Zanim kupimy żarówkę LED, sprawdźmy, jakie ma mocowanie. Rodzaj gwintu jest bardzo ważny; jeśli wybierzemy nieodpowiedni, zamontowanie żarówki może okazać się niemożliwe.

Warto zwrócić uwagę na to, iż żarówki LED sprawdzają się nie tylko w domach, lecz także w zakładach przemysłowych, branży komunalnej czy rolniczej. Oferuje je renomowana firma MT LED. Warto się w nie zaopatrzyć, jeśli lampy eksploatujemy w sposób intensywny, a dostęp do światła jest dla nas szczególnie ważny.  

Barwa światła i żywotność

Barwa światła w przypadku omawianego rodzaju żarówek wyrażana jest w Kelvinach. Im wyższa, tym emitowane światło jest zimniejsze. Barwa światła słońca wynosi około 6500 K, zwykłych żarówek 2500-2700K, a w przypadku LED rzadko jest mniejsza niż 3000 K. 

Ostatnim parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest żywotność żarówki. Deklarowana żywotność konkretnego modelu podawana jest w godzinach.

Żarówki LED, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, znalazły bardzo szerokie zastosowanie. Mogą służyć zarówno jako światło główne, pomocnicze lub dekoracyjne. Pamiętajmy, aby do salonu czy sypialni najlepiej wybierać diody LED o niższej temperaturze barwowej, sprzyjającej odpoczynkowi i relaksowi. Do biura czy kuchni, idealne będą te o zimnej barwie.