Jak oszczędzać w sezonie jesienno-zimowym, ale nie marznąc?

Sezon grzewczy już trwa. Dni są coraz krótsze, a noce coraz chłodniejsze. Dzięki grzejnikom możemy cieszyć się przyjemnym ciepłem, ale to ma swoje minusy – rachunki. Ogrzewanie potrafi kosztować nas niemałe kwoty, a przy tym komfort termiczny często pozostawia wiele do życzenia. Jak zaoszczędzić, ale nie marznąc?

Ogrzewanie dopasowane do potrzeb

Ogrzewanie konwencjonalne to dziś tylko jeden ze sposobów na zapewnienie sobie domowego ciepła. Do wyboru mamy różnego rodzaju grzejniki, które będą korzystać także z sieci elektrycznej. Podłączenie do prądu niestety przeraża, bo właśnie za to źródło słono płacimy. Na szczęście, nowoczesne grzejniki są w stanie zagwarantować nie tylko to, że nie będziemy marznąć, ale i to, że wreszcie zaczniemy oszczędzać.

Najważniejsze jest dopasowanie urządzenia grzewczego do własnych potrzeb, metrażu pomieszczenia, które ma być ogrzewane. Panele działające na podczerwień mają mnóstwo zalet, ale najbardziej efektywnie działają w pomieszczeniach do 30 metrów kwadratowych. Z kolei grzejniki hybrydowe, łączące atuty ogrzewania na podczerwień i konwencjonalnego, mogą już znaleźć swoje miejsce pośród większych przestrzeni.

Nie bez znaczenia pozostaje koszt zakupu, montażu i późniejszej eksploatacji wybranych grzejników. Do tego dochodzi fakt estetyki. Na myśl o żeberkowych kaloryferach, krzywimy się znacząco. Nowoczesne urządzenia, jak te z oferty https://Econovli.pl, wpisują się praktycznie w dowolną aranżację. Sprawdźmy zatem, co wybrać! 

Panele na podczerwień – prostota i funkcjonalność

Panele na podczerwień korzystają tylko z energii elektrycznej. Są proste w montażu i jeszcze łatwiejsze w codziennym użytkowaniu. Estetyczne, bo nie przypominają klasycznych grzejników, a dodatkowo mogą się kryć pod obrazem, grafiką lub lustrem. Ich dużym atutem jest możliwość instalacji praktycznie w dowolnym miejscu – na ścianie lub suficie. Dzięki temu stwarzają większe pole do popisu pod względem wystroju wnętrza.

Skoro trzeba korzystać z prądu, by w ten sposób ogrzewać pomieszczenia, gdzie tu miejsce na oszczędności? Trzeba wziąć pod uwagę, że innego rodzaju grzejniki, choć mogą oferować duży komfort termiczny, nie zapewnią równomiernego ciepła w całym pomieszczeniu. Różnice w temperaturze odczuwanej pod sufitem a przy podłodze, mogą dochodzić nawet do 10 stopni Celsjusza. Przy panelach na podczerwień ta wada nie istnieje. To wpływa, między innymi na możliwość ustawienia temperatury o 1-2 stopnie niższej niż ta, która ma być odczuwalna. Grzejniki na podczerwień zapewniają bowiem odczucia właśnie wyższej temperatury, niż faktycznie panuje ona w pomieszczeniu.

Kolejny atut – mający związek z oszczędnościami – to możliwość programowania nawet na cały tydzień z góry. Termostaty i dodatkowe funkcjonalności oraz długi czas utrzymywania ciepła przy minimalnym wykorzystaniu energii. Łatwiej racjonalnie korzystać z ogrzewania, wcale nie tracąc na tak ważnym cieple. Oszczędności przychodzą z czasem, ale są zdecydowanie widoczne. 

Urządzenia hybrydowe

Ci, którzy nie do końca są przekonani do paneli na podczerwień, mogą postawić na urządzenia hybrydowe. To grzejniki posiadające dwa elementy – jeden z nich działa jak konwencjonalny grzejnik, drugi zaś, dokładnie jak panel na podczerwień. Urządzenie hybrydowe działa w sposób inteligentny, samodzielnie decyduje, który element grzewczy będzie pracował w danej chwili, i dzieje się to z wykorzystaniem minimalnej mocy nominalnej. Dopiero w momencie wykrycia wahań temperatury lub jej spadku, następuje dogrzewanie wybranego elementu grzewczego.

Tak funkcjonalne urządzenia również są proste w obsłudze i mogą posiadać dodatkowe funkcje. Przy tym nie można odebrać im estetyki, na którą bacznie zwracają uwagę, coraz bardziej wymagający odbiorcy.

Nie musimy zmieniać taryfy, by oszczędzać na prądzie. Nie musimy również korzystać z mobilnych urządzeń grzewczych, które niestety podwyższają rachunki za energię elektryczną. Do wyboru mamy nowoczesne grzejniki – estetyczne, oszczędne, funkcjonalne!