Główne zasady projektowania hal stalowych

Kiedy planujemy budowę hali stalowej, pierwszym krokiem jest opracowanie koncepcji i przygotowanie projektu, na podstawie którego powstanie obiekt. Mamy dwie możliwości: znaleźć biuro projektowe, a później wykonawcę lub znaleźć firmę, która sporządzi dla nas projekt, a następnie go zrealizuje. Drugie rozwiązanie z wielu względów jest dla nas korzystniejsze. Jak właściwie projektowane są hale stalowe?

Od koncepcji do projektu

Ogólna koncepcja to wstęp do przygotowania projektu hali stalowej. Nawiązując współpracę z firmą, czeka nas długa rozmowa, a nawet kilka spotkań, w których czasie przedstawimy nasze potrzeby i oczekiwania. Istotne są nie tylko wymiary hali i jej lokalizacja. Ważne jest przeznaczenie obiektu – projektant musi wiedzieć, co będzie działo się w hali, czy będzie to hala przemysłowa, obsługowa, czy będzie to budynek użyteczności publicznej. Inne będą warunki i obciążenia w magazynie, a inne w obiekcie, w którym będzie odbywała się produkcja. Na początku zakładamy rodzaj konstrukcji, na przykład, że będzie to jednonawowa hala z dwuspadowym dachem typu H, gdzie słupy i dźwigary ram głównych są wykonane z gorącowalcowanych profili hutniczych, a elementy te są ze sobą połączone doczołowo za pomocą śrub. Ramy połączone są płatwiami z ocynkowanych profili typu Z, a cała konstrukcja usztywniona jest prętami krzyżowymi. Ustalamy rozstaw ram, płatwi, rozpiętość nawy, przyjmujemy koncepcję fundamentów. Zakładamy też, z czego będzie wykonana obudowa i przechodzimy do kolejnego etapu.

Realizacja modelu obliczeniowego

Projektując wymiary poszczególnych elementów hali stalowej, inżynier musi wziąć pod uwagę stany graniczne nośności oraz stany graniczne użytkowalności. Uwzględnia ciężar własny konstrukcji oraz wszystkie obciążenia, które będą działały na obiekt. Na podstawie wstępnej koncepcji realizowany jest model obliczeniowy. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Profix z Krakowa, produktem realizacji modelu 3D jest nie tylko wizualizacja obiektu, ale pełna dokumentacja wykonawczo-warsztatowa. Przy projektowaniu obiektu trzeba pamiętać także o naświetleniu (na przykład naświetleniu połaciowym, czy naświetleniu bocznym), wentylacji oraz wszelkich instalacjach, które znajdą się w obiekcie. Projektowanie hal stalowych jest więc zadaniem wyłącznie dla fachowców z odpowiednimi uprawnieniami, a ubiegać się o takowe mogą wyłącznie osoby z określonym wykształceniem i doświadczeniem.

Choć główne zasady projektowania hal stalowych mogą brzmieć zawile, wbrew pozorom projektowanie konstrukcji żelbetowych, a już tym bardziej murowanych jest trudniejsze, choć pod uwagę musimy wziąć te same warunki, obciążenia etc. Konstrukcje stalowe mają dodatkowo wiele zalet: konstrukcja jest lekka, koszty budowy niskie, a czas budowy krótki, ponieważ budowane są z prefabrykatów.