Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać

Decydując się na konkretne aranżacje pomieszczeń często natykamy się na problem wyboru odpowiednich drzwi wewnętrznych. Jak dopasować model do wnętrza, a co ważniejsze, jak wybrać odpowiedni kolor drzwi?

Decydując się na konkretne aranżacje pomieszczeń często natykamy się na problem wyboru odpowiednich drzwi wewnętrznych. Jak dopasować model do wnętrza, a co ważniejsze, jak wybrać odpowiedni kolor drzwi? Możliwych kombinacji i opcji jest niezwykle wiele, a wybór nam pozostawiony okazuje się być niesamowicie trudny. Producenci tworzą coraz to więcej rozwiązań dlatego często gubimy się w odpowiednich wyborach. W dalszej części artykułu postaramy się wytłumaczyć i przedstawić najlepsze rozwiązania w zależności od sytuacji.

Czym kierować się przy wyborze odpowiednich drzwi?

Najważniejszym aspektem wyboru drzwi wewnętrznych jest przede wszystkim funkcja docelowego pomieszczenia. Strefa dzienna naszego domu, czyli tam gdzie spędzamy najwięcej czasu w dzień, może być całkowicie otwarta. Jeżeli jednak zdecydujemy się na umieszczenie w takim pomieszczeniu drzwi – możemy śmiało decydować się na opcje całkowicie, częściowo przeszklone lub drzwi wewnętrzne dębowe. Z kolei kiedy wybieramy drzwi do pomieszczeń prywatnych – takich jak sypialnia, łazienka czy toaleta – warto zadbać o drzwi pełne, o odpowiednio dobrej izolacyjności akustycznej.

W innych przypadkach możemy decydować się na drzwi szerokie. Znajdą one swoje zastosowanie w pomieszczeniach gospodarczych – takich gdzie przenoszone są często duże przedmioty. Z kolei w kotłowniach czy garażach warto zadbać o jak najbardziej szczelne drzwi przeciwpożarowe. Bezpieczeństwo jest najważniejsze w naszym domu.

Drzwi a kolor pomieszczenia

Jak wiadomo, drzwi dopasowujemy to konkretnego pomieszczenia, a nie do całości mieszkania czy domu. Z tego względu nie ma wymogu, aby drzwi były wszędzie takie same. Ważne, aby drzwi bezpośrednio ze sobą sąsiadujące były w takim samym stylu, lecz niekoniecznie takim samym kolorze. Dopasowując kolor ścian do drzwi mamy dwa główne rozwiązania. Kolory te mogą się jak najbardziej wtapiać i zlewać lub wręcz przeciwnie – jak najbardziej ze sobą kontrastować. Takie rozwiązania są często spotykane i powszechnie akceptowalne.

Warto również zadbać o odpowiednie dopasowanie drzwi do koloru podłogi. Podobnie jak ze ścianą – zasada jednolitości lub całkowitego kontrastu również jest tutaj mile widziana. W przypadku podłogi jednak ciężko o całkowitą zgodność kolorów – dlatego w tym przypadku można zdecydować się na kilka tonów różnicy w kolorze.

Odstawiając na bok kolory i funkcje drzwi i pomieszczeń możemy również wybierać z pośród konkretnego rodzaju drzwi. Jedną z propozycji są tutaj drzwi płytowe. Składają się z ramiaka i wypełnienia, które powoduje sztywność i stabilność konstrukcji. W tym przypadku najchętniej wybieranym wypełnieniem jest karton o strukturze plastra miodu. Jest on niezwykle lekki i przy okazji tani – co bezpośrednio wpływa na średnio izolacje akustyczną i termiczną.

Jak widać możliwości jest wiele, a wybór tej jednej jest niezwykle trudny. Wybierając odpowiednią opcję warto zastanowić się najpierw nad kompozycją całości i aranżacją całego konkretnego pomieszczenia, jak i jego funkcją w mieszkaniu lub domu.