Co warto wiedzieć wybierając podstawy do stolików

Jeśli szukasz mebli do biura lub restauracji, ale oferta gotowych produktów nie spełnia twoich oczekiwań, możesz skorzystać z możliwości samodzielnej konfiguracji idealnych stolików oraz stołów. Wybierając oddzielnie podstawy stolików i ich blaty, z łatwością skompletujesz idealne wyposażenie wnętrz. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie.

Różne rodzaje podstaw do stolików

Rozglądając się za odpowiednimi podstawami do stolików restauracyjnych czy barowych, warto mieć świadomość, że są one dostępne w różnych wariantach. Podstawa stolika może zatem przybierać postać pojedynczej lub podwójnej kolumny i opierać się na bazie okrągłej, prostokątnej bądź na klasycznych nóżkach.

Każdy typ podstawy ma swoje wady i zalety, a wybór najlepszej powinien być dyktowany twoimi potrzebami. Podstawy z nogami talerzowymi pozwalają na bardzo łatwe sprzątanie lokalu i są po prostu wygodne. Z kolei klasyczne podstawy do stolików na nóżkach ceni się przede wszystkim za elegancję.

Podstawa stolika musi pasować do blatu

Zanim wybierzesz konkretną podstawę, zastanów się, jaki blat ma być zwieńczeniem stolika. Zazwyczaj konkretne modele podstaw dedykowane są różnym kształtom blatów, a więc podstawa do stolika kwadratowego nie będzie nadawać się do okrągłego blatu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, o którym warto wiedzieć przed złożeniem zamówienia, są podstawy do stolików o blatach uchylnych, umożliwiające łatwiejsze przechowywanie mebli np. poza sezonem – podpowiada nasz rozmówca z wrocławskiej firmy Meblant.

Specyfikacja podstawy do stolika

Jeśli zdecydowałeś już, jakiego rodzaju podstawy szukasz, czas zastanowić się nad wyborem materiału, z jakiego ma być ona wykonana i wybrać model o odpowiednich wymiarach. Na rynku dostępna jest szeroka gama metalowych i żeliwnych podstaw do stolików, które przeznaczone są do różnych zastosowań.

Większość podstaw metalowych można wykańczać na rozmaite sposoby, np. metodą ocynkowania czy malowania proszkowego na różne kolory. Zabezpieczane w ten sposób elementy są odporne na korozję, w związku z czym mogą być stosowane na zewnątrz, w ogródkach piwnych i kawiarnianych.

Olbrzymią zaletą podstaw żeliwnych jest stosunkowo wysoka waga, zapewniająca stabilność całego mebla. Wybierając podstawę zawsze zwracaj uwagę na jej ciężar i w razie potrzeby sprawdź, czy możliwe jest zamontowanie dodatkowego obciążnika.

Podstawy stolików dla branży restauracyjnej można zamawiać w rozmaitych wersjach wykończeniowych. Wcześniej wspomnieliśmy już o możliwości malowania ich na różne kolory bądź zamawiania dodatkowych elementów, jak np. obciążniki. Innym praktycznym rozwiązaniem, w jakie można wyposażyć podstawę stolika, są regulowane nóżki, zaś tzw. skarpetka będzie ciekawym elementem dekoracyjnym.