Automatyka domowa, czyli jak dzięki technologii można ułatwić sobie codzienne życie

Na początku warto wspomnieć, że automatyka domowa, czyli inaczej technologia dotycząca zagadnień inteligentnego mieszkania, to nie to samo co automatyka budynkowa. Niestety często te dwa terminy są stosowane wymiennie, co jest sporym błędem. Dlaczego? Automatyka budynkowa to rozwiązanie o dużo większej skali złożoności, stosowana w innych miejscach niż dom i przede wszystkim wykorzystywana do innych celów, najprostszym przykładem są nowoczesne windy lub złożone systemy wentylacyjne czy grzewcze, na przykład w zakładach przemysłowych.

Automatyka domowa czy systemy inteligentnego domu znacznie podnoszą standard mieszkania lub biura. Dotyczy to zarówno podniesienia komfortu, jak i zwiększenia bezpieczeństwa czy obniżania kosztów eksploatacji. Przykładami mogą być systemy automatycznego dostosowania do różnych warunków klimatycznych, oświetleniowych czy po prostu technologie, które znacznie ułatwiają sterowanie niektórymi elementami budynku. W celu wprowadzenia automatyzacji domowej wprowadzane są systemy, które umożliwiają kontrolę pracy instalacji, możliwość zbiorczego sterowania (często z wykorzystaniem urządzeń przenośnych, na przykład telefonu komórkowego) czy też systemy wykorzystujące zbiór czujników, które komunikują pewne zmiany czy uruchamiają działania za pomocą centralnej jednostki sterującej.

Różne skale złożoności funkcji inteligentnego domu

W ostatnich kilkunastu latach na rynku pojawiło się wiele rozwiązań wspomagających zarządzanie budynkiem i z zakresu szeroko pojętych zagadnień inteligentnego domu. Te najprostsze systemy obejmują systemy przeznaczone do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i roletami oraz te, które pozwalają na realizację prostych funkcji automatyki, czyli takich, które przeznaczone są do zastosowań na mniejszych powierzchniach. Te najprostsze systemy składają się zazwyczaj z kilku elementów, a mianowicie pozwalają na tworzenie programów czasowych, okolicznościowych oraz wspomnianą już w artykule symulację obecności. Funkcje te umożliwiają zmianę ustawień temperatur, odczyt wartości z czujników oraz centralne sterowanie wszystkimi odbiornikami.

Bardziej skomplikowana automatyka budynkowa, czyli inaczej mówiąc złożona automatyka budynkowa pozwala na zdalną kontrolę systemu przez nadzorcę lub właściciela budynku mieszkalnego czy domu. Instalacje tego typu poza podstawowymi funkcjami posiadają również możliwość monitoringu, kontroli dostępu oraz pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa pomieszczenia przy pomocy wbudowanego alarmu.

Funkcje bezpieczeństwa w inteligentnym domu

Jedną z najważniejszych elementów idealnego domu jest jego bezpieczeństwo. Zintegrowanie systemu alarmowego z systemem inteligentnego domu pozwala na jeszcze lepszą ochronę budynku i jego domowników. Reakcje systemu dostosowane są do ustalonych przez nas wymagań. Można włączyć automatycznie zamykanie się całego domu w momencie wykrycia złodzieja, a dodatkowo system poinformuje nas o zaistniałej sytuacji. Częstym rozwiązaniem jest też połączenie systemu alarmowego z kamerami, które pozwolą zidentyfikować złodzieja. Dzięki obecności kamer, w momencie wykrycia alarmu właściciel na bieżąco będzie mógł sprawdzać co się w nim dzieje i wykluczyć fałszywy alarm.
Również system stymulacji obecności jest jedną z funkcji, która pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa budynku. Domownicy, wyjeżdżając na urlop, nie muszą martwić się, że dom stanie się celem potencjalnego złodzieja. System w momencie wyczucia zagrożenia włącza światło, uruchamia telewizor lub włącza inne elementy wyposażenia, które są w stanie skutecznie zmylić potencjalnego włamywacza.

Niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa są również systemy przeciwpożarowe i chroniący dom przed zalaniem. Pierwszy z nich to określona sieć czujników, która w momencie wyczucia zagrożenia uruchamia odpowiednie wentylatory, spryskiwacze czy komunikuje się z siłownikami okien, aby jak najszybciej doprowadzić do zażegnania problemu. System chroniący przed zalaniem wodą działa bardzo podobnie do systemu ochrony przeciwpożarowej. Również oparty jest o system czujników, jednak takich, które wyczuwają obecność wilgoci. Wyposażony jest również w bezpośredni system przeciw zalaniu, czyli tak zwane elektrozawory. To właśnie one w momencie wykrycia wody w pomieszczeniu mają zablokować dopływ wody. System ten często stosowany jest w apartamentach i blokach, dzięki czemu często zapobiega zalaniu sąsiada niżej.

Jeżeli szukasz podobnych rozwiązań dla swojego domu – koniecznie sprawdź ofertę Emergencypower.eu.

Dlaczego warto?

Montaż systemu inteligentnego domu to niewątpliwie wielki krok w przyszłość, dzięki któremu możemy zaoszczędzić sporo wolnego czasu, ale i pieniędzy. Ponadto dzięki zastosowaniu nowych technologii znacznie zwiększymy swój komfort życia, ale również zadbamy o bezpieczeństwo nasze, domowników oraz całego domu. Inteligentny dom może sterować praktycznie wszystkim od instalacji elektrycznej i oświetlenia począwszy, poprzez sterowanie ogrzewaniem i wentylacją, na podlewaniu ogrodu skończywszy. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom możemy zapomnieć o tak błahych czynnościach, jak otwieranie bramy wjazdowej. Inteligentny dom będzie za nas pamiętał o zamknięciu uchylonego okna, gdy zbliża się deszcz lub o uzbrojeniu alarmu po opuszczeniu przez nas domu. A to wszystko po to, aby miejsce, w którym mieszkamy, było przestrzenią wypoczynku i niczym niezmąconego spokoju.