Zasobniki ciepłej wody – rozwiązanie na miarę potrzeb

W przypadku zasobników ciepłej wody użytkowej woda podgrzewana jest przez zewnętrzne źródło ciepła w sposób pośredni. Jest to kocioł, pompa ciepła bądź kolektory słoneczne. Jeśli ich pojemność dobrana jest dobrze, wody ciepłej nie zabraknie. Zasobniki stosuje się do magazynowania zapasu ciepłej wody, tak aby zawsze można było się wykąpać w ciepłej wodzie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zasobników ciepłej wody?

W przypadku zasobników ciepłej wody, takich jak na przykład te dostępne w ofercie firmy FHU MiM, bardzo duże znaczenie ma ich pojemność oraz konstrukcja. Inne zbiorniki stosuje się bowiem wówczas, gdy w planach jest podłączenie do jednego źródła ciepła np. kotła na gaz, a inne w sytuacji, gdy wykorzystane mają być dodatkowo kolektory słoneczne lub pompa ciepła. Ponadto warto pamiętać o tym, że nawet w dobrze izolowanym urządzeniu woda z czasem stygnie i co jakiś czas trzeba ją podgrzać. W danych technicznych urządzenia można znaleźć informację na temat średnich dobowych strat ciepła. W przypadku modeli o pojemności do 500 litrów jest to około 1-2 kWh.

Pojemność zasobników ciepłej wody

Jaką pojemność zasobnika ciepłej wody wybrać? Tutaj spore znaczenie ma liczba domowników. Gdy zużycie ciepłej wody jest niewielkie, w zupełności sprawdzi się model, który pomieści do 30 litrów na osobę. W przypadku osoby czteroosobowej jest to więc pojemność rzędu 120 litrów. Z kolei moc kotła, który współpracuje z zasobnikiem dobierana jest na podstawie strat cieplnych budynku. Nie ulega ona zwiększeniu z uwagi na przygotowanie ciepłej wody. W praktyce moc nie powinna być większa niż maksymalne zapotrzebowanie na ciepło do podgrzewania wody w zasobniku. Na ogół jednak jest ona mniejsza.

Co z podgrzewaczem?

Podgrzewacz pojemnościowy jest zbiornikiem w kształcie walca. Ma spore wymiary, bo mieści nawet 500 litrów wody. Może być przeznaczony do ustawienia na podłodze lub powieszenia na ścianie. Czasami zbiorniki tego typu umieszcza się w specjalnych obudowach, aby pasowały do kotłów. Tworzą one wówczas jedną całość. Dzięki temu rozwiązaniu zajmują one również mniej miejsca. Zbiorniki wykonywane są ze stali i emaliowane od wewnątrz, dzięki czemu są odporne na korozję. Dodatkowo wkłada się do nich specjalną anodę magnezową, którą co jakiś czas powinno się wymienić. Czasem stosuje się też anodę tytanową, która wymiany już nie potrzebuje. Alternatywą dla zbiorników stalowych są modele wykonywane z tworzywa sztucznego bądź metali szlachetnych. Te ostatnie są jednak już droższe.