Wybór bramy garażowej

Budując czy remontując dom dużą wagę przywiązujemy do estetyki i funkcjonalności. Brama garażowa jest ważnym elementem architektury domu, rodzajem stolarki otworowej, który znajduje się w częstym użyciu.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze bramy?
Każdy właściciel domu jednorodzinnego przywiązuje wagę do wyglądu elewacji budynku, w tym bramy garażowej jako do komponentu o dużej powierzchni w stosunku do bryły, a więc bardzo widocznego. Brama, niezależnie od tego, czy garaż stanowi odrębny budynek, czy usytuowany jest w bryle domu, musi współgrać kolorystyką oraz stylem z innymi elementami stolarki, architekturą ogrodową i detalami.
Jeśli chodzi o warunki techniczne, przy wyborze bramy należy uwzględnić przede wszystkim parametry takie jak: wielkość działki, długość podjazdu, wysokość garażu oraz wielkość otworu wjazdowego. Wspomnieć tu należy, że zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane, brama garażowa dla garażu jednostanowiskowego powinna mieć co najmniej 2000 mm wysokości i 2300 mm szerokości, a dla dwustanowiskowego – 4800 mm szerokości.

Bramy garażowe – rodzaje
Rynek komercyjny oferuje kilka typów bram różniących się między sobą budową i sposobem otwierania. Można nabyć więc bramy roletowe, segmentowe, uchylne oraz najbardziej tradycyjne – bramy rozwierne.
W przypadku, kiedy odległość między ogrodzeniem a garażem jest niewielka a nasz podjazd krótki, korzystniej jest zrezygnować z bramy uchylnej i rozwiernej – ich otwarcie wymaga pozostawienia wolnej przestrzeni między zamkniętą bramą a zaparkowanym na podjeździe samochodem. Bramy uchylne, bardzo popularne na rynku dzięki swojej prostej konstrukcji i równie prostym rozwiązaniom mechanicznym gwarantującym ich niezawodne działanie, wychodzą jednak podczas otwierania i zamykania poza obrys budynku na długość 1, 5 m i jest to minimalna odległość, którą należy zachować, stając samochodem przed garażem. W przypadku bram rozwiernych, najbardziej ekonomicznych spośród wszystkich typów bram, również należy pamiętać o parkowaniu w odległości minimum 1 m od zamkniętej bramy garażowej.

Jeśli powierzchnia podjazdu przed naszym garażem jest ograniczona, warto wybrać bramę roletową lub segmentową. Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej, płaszcz bramy unosi się pionowo do góry i zwija w skrzynkę (brama roletowa) lub chowa pod sufitem (brama segmentowa). Dzięki tej właściwości, samochód można parkować tuż przed zamkniętą bramą garażową. Wybierając pomiędzy bramą roletową a segmentową, trzeba koniecznie sprawdzić, jaka wysokość garażu wymagana jest dla konkretnego modelu i czy nasz garaż spełnia te warunki. Niektóre bramy segmentowe nie nadają się do garaży o niewielkiej wysokości i w takim przypadku pozostaje nam montaż rolety zewnętrzne.