Rodzaje przewodów w instalacjach elektrycznych

Dzisiejszy artykuł poświęcamy dla osób niewtajemniczonych w podstawy elektryki, a dokładniej mówiąc – przewody elektryczne. Przestawimy wszystkie ich rodzaje wraz z krótkim opisem, a także znaczenie ich symboli, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiedni przewód do konkretnej instalacji elektrycznej. Poszerzaj swoją wiedzę razem z nami i zapoznaj się z codziennością profesjonalnego elektryka.

Rodzaje przewodów, ze względu na zastosowanie

Możemy w tej dziedzinie wyróżnić już kilka z nich, których montaż wiąże się z konkretnymi zadaniami i zastosowaniem chociażby w instalacjach elektrycznych we Wrocławiu, które oferowane są przez większość elektryków.

Przewód fazowy znajduje się pod napięciem fazowym i służy do przesyłania energii w sieci elektroenergetycznej. Natomiast w sieci trójfazowej można odróżnić je za pomocą oznaczeń (L1,L2,L3…) czy kolorów (czarny, brązowy i szary).

Przewód neutralny posiada izolację w kolorze błękitnym, a jest on połączony z punktem neutralnym w sieci elektroenergetycznej.

Przewód ochronny ma za zadanie chronić przed porażeniem prądem. Można podzielić go na dwa rodzaje: uziemiający i wyrównawczy. Pierwszy z nich łączy zacisk uziemiający z uziomem, a drugi odpowiada za wyrównanie potencjałów elektrycznych części, które mogą znaleźć się pod napięciem. Przewód ochronny można rozpoznać po kolorze żółto-zielonym.

Przewód ochronno-neutralny jak z samej nazwy wynika łączy w sobie właściwości przewodu ochronnego i neutralnego. Wyróżnia się natomiast żółto-zieloną izolacją oraz końcówką w kolorze niebieskim.

Przewód odgromowy występuje w liniach wysokiego napięcia, gdzie pełni funkcję ochronną przed bezpośrednimi wyładowaniami atmosferycznymi na liniach elektroenergetycznych.

Przewody elektryczne na stałe są układane w domowych instalacjach elektrycznych, a ich oznaczenie posiada w sobie aż 7 poszczególnych symboli. Każdy z nich odpowiada natomiast za inne właściwości przewodu, o których wspominamy w dalszej części artykułu.

Oznaczenia przewodów według ich budowy

Każdy przewód elektryczny oznaczany jest za pomocą kilku różnych symboli – najczęściej w formie liter, których kolejność oraz wielkość ma znaczenie. Tylko fachowcy są w stanie je odróżnić i prawidłowo odczytać, aczkolwiek naszym celem jest chociaż przybliżenie Wam poszczególnych elementów, byście mogli również sami dokonać odpowiedniego zakupu przewodów. Zatem na początku podawana jest duża litera, oznaczająca konstrukcję żyły:

 • D – drut;
 • L – linka;
 • L…g – linka giętka.

Zazwyczaj przewód wykonany jest z miedzi, a w przeciwnym razie wśród symboli następnie pojawi się litera A (aluminium) czy F (stal). Następnie pojawia się oznaczenie materiału z jakiego została wykonana izolacja:

 • Y – polwinit;
 • G – guma;
 • X – polietylen.

Kolejna literka odnosi się już do budowy przewodu, która może być wykonana z: powłoki z przędzy bawełnianej (a), materiału odpornego na wysoką temperaturę (b), materiału niepalnego (c), materiału o zwiększonej grubości izolacji (d), przewodu płaskiego (p), przewodu uzbrojonego (u) czy wyposażonego w linkę nośną (n). Ostatni rodzaj podstawowych symboli przy przewodach elektrycznych odnosi się do przeznaczenia, która można wyszczególnić na:

 • ak – przewód akumulatorowy;
 • t – wtynkowy;
 • w – przewód wysokiego napięcia;
 • jo – przewód jezdny okrągły;
 • jp – przewód jezdny profilowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here