Rodzaje ogrodów zimowych

Ogród dla wielu z nas jest czymś więcej niż zwykłym pomieszczeniem czy miejscem. Bardzo często jest to dla nas miejsce do wyciszenia, relaksu czy też po prostu spotkań towarzyskich.

Często jest to również dla nas po prostu hobby, gdzie możemy mile spędzić wolny czas i wykazać się swoją kreatywnością. Kiedy zaczynami przygodę z ogrodnictwem, planowanie swojego ogrodu najlepiej rozpocząć już dużo wcześniej. Na samym początku warto zastanowić się nad typem naszego ogrodu zimowego. Jeżeli planujemy założyć zimowy ogród całoroczny warto zastanowić się nad jego konstrukcją już na etapie planowania domu. Konstrukcja te ze względu na materiał i szyby jest bardzo ciężka, a co za tym idzie – w procesie budowy domu trzeba uwzględnić wiele czynników. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na zimowy ogród sezonowy sytuacja jest nieco prostsza. Taki ogród nadaje się do użytku od wiosny do jesieni. Ze względu na swoją budowę i konstrukcję ogród taki nie nadaje się do użytku zimą. Jest on natomiast bardzo lekki, a jego szkielet można zaprojektować w dowolny kształt.

Ogród zimowy całoroczny

Jak sama nazwa wskazuje – taki ogród można nazwać mianem prawdziwego ogrodu zimowego. Można z niego korzystać praktycznie we wszystkie dni w roku – nawet w te najmroźniejsze. Dzieje się to za sprawą konstrukcji profili i szklenie szybami zespolonymi. Wypełnione są one argonem i dzięki temu zapewniają niski współczynnik przenikania ciepła (około 2W/m2k) oraz zapewniają niesamowitą szczelność co wyklucza nam problemy z wodą opadową i wiatrem. Za sprawą tych wszystkich czynników temperatura w takim ogrodzie jest podobna do temperatury w reszcie pomieszczeń domostwa. Wszystko ma swoje wady i zalety. Argonowe szyby decydują o masie takiej konstrukcji – taki ogród o przykładowej powierzchni 20 metrów kwadratowych może ważyć nawet do dwóch ton. Najważniejszym aspektem w planowaniu takiego typu ogrodu jest zadbanie o odpowiednie podłoże. Kiedy będzie ono niewłaściwie przygotowane lub uszkodzone techniczne, może zajść zjawisko rozszczelnienia konstrukcji pod naporem jej własnej masy. Dodatkowo może również dojść do pękania szyb. Aby temu wszystkiemu uniknąć warto rozpocząć budowę takiego ogrodu wraz z budową domu. W przypadku braku finansów na taką konstrukcję można zadbać o sam fundament, który przez jakiś czas może służyć nam do innych celów.

Ogród zimowy sezonowy

Drugim typem ogrodu zimowego jest ogród sezonowy. Jak wspominałem wcześniej – ze względu na jego konstrukcję można z niego korzystać od wiosny do jesieni. Konstrukcje te ważą zaledwie kilkaset kilogramów. Dzieje się to za sprawą szkieletu, który tworzą profile wypełnione pojedynczym szkłem lub płytami z litego poliwęglanu. Warto pamiętać, że taki szkielet nie stanowi żadnej bariery cieplnej i temperatura zimą będzie podobna do tej na zewnątrz mieszkania. W takim ogrodzie można przechowywać rośliny uprawiane w donicach – oferując im nieco lepsze warunki niż na zewnątrz. Niewątpliwą zaletą takiego ogrodu jest jego masa. Dzięki temu taką konstrukcję można postawić w dowolnym momencie stawiania domu lub też po zbudowaniu własnych ‘czterech ścian’, nie martwiąc się o żadne przykre konsekwencje.

Sprawdź te ogrody zimowe.