niezwykly urok lamp industrialnych

Industrialne, nowoczesne, skandynawskie czy glamour? Każdy styl architektury wnętrz cechuje inny rodzaj oświetlenia. Wybór oferowany przez producentów opraw oświetleniowych jest tak szeroki, że konsumenci, nawet ci o najbardziej wyszukanym guście, powinni z łatwością znaleźć coś dla siebie. Szczególnym typem opraw oświetleniowych są lampy industrialne. Choć wywodzą się ze stylu o tej samej nazwie, doskonale komponują się też z pomieszczeniami urządzonymi w całkowicie odmienny sposób.

Lampy industrialne, choć bardzo proste i skromne w budowie, mają niesamowitą moc, która pozwala zmieniać wystrój i charakter pomieszczenia. Wielokrotnie już zaskakiwały efektem, jaki dają we wnętrzach, przydając im niezwykłego, jedynego w swoim rodzaju klimatu. Być może stąd właśnie bierze się ich popularność i chęć wprowadzania lamp industrialnych do pomieszczeń urządzonych w rozmaitych stylach.

Styl industrialny – poznaj jego genezę

Styl industrialny powstał w połowie lat 50 XX wieku. Choć mogło się wydawać, że to tylko krótko trwający trend w architekturze wnętrz, zagościł w naszych mieszkaniach na dłużej. Wywodzi się ze Sanów Zjednoczonych, a ściślej Nowego Jorku. Powstał w odpowiedzi na szalejącą wtedy recesję, która wielu nowojorskim artystom nie dawała szansy na wynajęcie właściwego mieszkania. Ci szybko znaleźli wyjście z sytuacji, adaptując wielkie powierzchnie magazynowe, porzucone pomieszczenia po starych fabrykach i tym podobne, nieużywane przestrzenie na mieszkania, które jednocześnie łączyły w sobie funkcję pracowni artystycznej, a niekiedy również sali wystawowej. Rozwiązanie takie było znacznie tańsze i bardzo funkcjonalne.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Lofty, jak wkrótce zaczęto określać pomieszczenia urządzone w stylu industrialnym, charakteryzują się wielkimi przeszkleniami, dużymi powierzchniami, które łączą w sobie wiele różnych funkcji oraz minimalizmem. We wnętrzach wykorzystuje się naturalny wygląd starych pofabrycznych pomieszczeń, stąd często pojawiają się takie materiały jak surowy beton, cegła i metal. Nie ma tam miejsca na przepych i dekoracje. Lofty z założenia mają być skromne, proste i przestronne. Typowa sceneria takich pomieszczeń to elementy konstrukcyjne budynku oraz plątanina kabli i rur. Nieotynkowane ściany, betonowe wylewki na podłogach oraz proste deski, które tworzą blat roboczy lub stół. Wszystko to sprawia, że zachowany zostaje klimat fabrycznych pomieszczeń. Całości aranżacji dopełniają lampy w stylu industrialnym.

Lampy industrialne – niezwykły klimat w niezwykłym wnętrzu

Lofty, choć skromne, minimalistyczne i surowe, jednocześnie potrafią być też ciepłe i przytulne. Dzieje się tak za sprawą naturalnych materiałów, które im towarzyszą. Podobnie jest z lampami w stylu industrialnym. Same są skromne, proste i surowe, wprowadzone do wnętrza ocieplają je i sprawiają, że staje się bardziej przytulne.

Nie zawsze są to autentyczne przemysłowe lampy. Producenci oświetlenia, widząc zainteresowanie tym stylem, wprowadzają wiele nowych opraw nawiązujących designem właśnie do lamp industrialnych. Jeśli więc nie chcesz wprowadzać do wnętrza mieszkania starych pofabrycznych opraw, a jednocześnie lubisz styl industrialny, jest to opcja idealna dla Ciebie.

Krótka charakterystyka lamp industrialnych

Lampy industrialne pozbawione są zbędnych ozdób i motywów dekoracyjnych. Cechuje je za to funkcjonalność i piękno ukryte w prostocie. Przemysłowa stylistyka, do której nawiązują, sprawdza się w wielu wnętrzach. Dziś lampy industrialne łączy się również z pomieszczeniami urządzonymi w stylu nowoczesnym, klasycznymi i wielu innych. Tajemnica ich popularności tkwi w tym, że choć z pozoru są zimne i surowe, potrafią przydać wnętrzu charakterystycznego, ciepłego klimatu.

Najbardziej charakterystyczne dla tego stylu są lampy wiszące z metalowymi kloszami w kształcie odwróconej miski oraz metalowymi kratkami. Widoczne pozostają wszelkiego rodzaju łączenia – śrubki, sprężyny, kable. Mocno eksponowane ą też same żarówki. Często wystają z kloszy lamp wiszących, ujawniając się w ten sposób użytkownikom.

Lampy stylizowane na industrialne najczęściej wykonuje się ze szkła, drewna, betonu i metalu. Zdarzają się też żarówki w postaci saute. Zawieszone wtedy na kablu mogą występować pojedynczo lub zebrane po kilka w grupy.

Co jeszcze cechuje lampy industrialne? Typowe są dla ich imitacje wszelkiego rodzaju pęknięć, rys oraz ślady rdzy. Jeśli chodzi o kolorystykę, niekoniecznie będą to stonowane barwy, choć te występują najczęściej. Niekiedy można też spotkać żywe kolory, takie jak czerwień oraz kolor zielony i pomarańczowy. Żywa kolorystyka charakterystyczna jest zwłaszcza dla lamp określanych jako „kwoki” (dawniej wykorzystywano je do ogrzewania małych piskląt ptaków hodowlanych).

Czy warto wprowadzać lampy industrialne do wnętrz swoich mieszkań? Wszystko zależy od indywidualnych upodobań użytkowników. Niezależnie od decyzji nie da się zaprzeczyć, że są to jedne z najciekawszych opraw oświetleniowych, jakie w historii branży oświetleniowej miały okazję pojawiać się we wnętrzach naszych mieszkań.

Więcej o lampach industrialnych możesz przeczytać na stronie https://azzardo.com.pl/24-lampy-wiszace