Dach nie od parady

Dobry i maksymalnie szczelny dach, do tego wyjątkowo atrakcyjnie wizualnie się prezentujący, to nieodzowny element doskonałego wykończenia każdego budynku mieszkalnego. Warto wiedzieć więc, czym różnią się dachy z blachy papy oraz jakie korzyści niosą za sobą oba te zastosowania. Bo to, że oba mają pozytywne strony, jest więcej niż pewne.

Blacha niejedno ma imię

Pokrycia dachowe z blachy wybierane są niezwykle często. I to nie tylko z powodu atrakcyjności cenowej tegoż materiału dachowego i wyjątkowej odporności na różnego rodzaju czynniki, ale również z uwagi na szeroką dostępność blachy pod różnymi postaciami. I tak inwestorzy wybierać mogą spośród blachy dachówkowej (inaczej blachodachówki), blachy trapezowej, falistej, jak i płaskiej. Dachy z blachy mogą być zarówno stalowe pokryte alucynkiem, ocynkowane, miedziane, z posypką, aluminiowe wzbogacone poliestrem lub surowe. I już od indywidualnych preferencji inwestora zależy, w jakim kierunku pójdzie wybrany przez niego zakup.

Ważna izolacja dachu

Papa od lat wykorzystywana jest głównie do skutecznej izolacji pokrycia dachowego – w tej roli sprawdza się znakomicie. Na dachach skośnych zazwyczaj wykorzystywana jest jako warstwa spodnia, znajdując się pod właściwym pokryciem dachowym. Same dachy pokryte papą to dziś już raczej przeżytek. Szczyty swojej popularności miały raczej w latach 60. i 70. – teraz stawia się raczej na wykorzystanie papy w jej nowoczesnej odsłonie i wybiera się papę termozgrzewalną. Ta ostatnia właśnie odznacza się dużo lepszymi parametrami w stosunku do papy tradycyjnej, a jej trwałość liczona jest w dziesiątkach lat – osiągać może nawet 25 – 30 lat skuteczności.

Nasz cel: dach na lata

Solidnie wykonane, z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów, dachy z blachy i papy to temat, który interesuje dziś wielu inwestorów. Ci świadomi bowiem pragną zainwestować raz, a dobrze i przynajmniej przez kilkanaście lat nie martwić się tym, że dach ich domu może zacząć przeciekać lub pojawią się na nim kłopotliwe w naprawie pęknięcia czy uszkodzenia. Pamiętać należy, że dobry dach jako fundament domu – ten górny – jest równie ważny, jak fundament właściwy, czyli dolny.