Znaczenie kolorów w Twoim wnętrzu

Kolorystyka w mieszkaniu jest bardzo ważna. Zarówno jeśli chodzi o aranżację mieszkania, jak i o kolor ścian, a nawet oświetlenia. Problem jest taki, że różne kolory mogą ze sobą dobrze lub źle wyglądać, a sam wynik, jaki chce się osiągnąć, może zależeć nie tylko od koloru zakupionych i użytych farb, czy też kolorystyki mebli.

Na co zwracać uwagę, przy wyborze koloru?

Niestety, nawet jeśli jesteśmy miłośnikami jakiegoś koloru, to w mieszkaniu nie zawsze będzie on dobrze wyglądać. Skrajną sytuacją może być to, gdy ktoś preferuje kolory ciemne, w tym na przykład czarny, czy też ciemny czerwony i właśnie takie kolory chciałby wykorzystać na przykład w sypialni, jadalni, czy też kuchni. Należy od takiej myśli się powstrzymać, aby wykorzystać te kolory. Oczywiście nie trzeba z nich trwale rezygnować. Jeśli ktoś dobrze zorganizuje sobie wszystkie pomieszczenia, to elementy czarne i ciemno czerwone mogą bardzo ładnie wyglądać, ale raczej nie są to kolory, które mogą występować samotnie. Musimy więc pamiętać o tym, że dobór kolorystyki powinien opierać się nie tylko na naszych ulubionych kolorach, lecz także na przeznaczeniu pomieszczenia i na współpracowaniu użytych kolorów między sobą.

Na wybór koloru ma także wpływ orientacja budynku. Prócz orientacji, trzeba również w tym miejscu wspomnieć o ilości okien, ich wielkości, ich kolorze i oczywiście należy także wcześniej pomyśleć, jak są one rozmieszczone. Ma to znaczenie, ponieważ słońce o różnych porach dnia, z różnym natężeniem oświetla wnętrze pomieszczeń. Dzięki naturalnemu oświetleniu możemy z użytych kolorów wyciągnąć ich pełnie, co wpłynie korzystnie na całe pomieszczenie. Pomoże to też ożywić wnętrze, no i nie należy zapominać o tym, że gdy wykorzystujemy naturalne oświetlenie, to wpływa ono na nas kojąco, pocieszająco i pobudzająco. Jest to ogromny plus, gdy przebywamy w pomieszczeniach, takich jak salon, czy kuchnia, lecz sypialnia musi być już przystosowana do tego, by móc regulować natężenie tego światła.

Gdy dobieramy kolory mebli i farb, musimy także zorientować się, jak wygląda oświetlenie w naszym mieszkaniu i jakiego jest ono koloru. W zależności od użytych kolorów może ono współgrać z kolorami ścian lub zupełnie zakłócać wygląd, jaki pragnęliśmy osiągnąć. 

Jeśli skupimy się zaledwie na tych kilku elementach, może to nieco zmienić nasze pierwotne plany i może uda nam się utrzymać przy wyborze zakupu koloru, który planowaliśmy kupić pierwotnie, jednak może zastanowimy się nad innymi jego odcieniami. Wydaje się, że są to drobnostki, ale skutki dobrego doboru odczujemy dopiero po zakończeniu naszych prac remontowych/odświeżających.
Kolorystyka w mieszkaniu

Jeśli chcemy, aby żyło nam się dobrze, to musimy dopasować styl i kolorystykę do naszych wymagań. Coraz bardziej popularny staje się przykładowo styl modernistyczny, ludzie chcą, aby w ich mieszkaniach rządziła nowoczesność, ale też wygoda. Oznacza to też raczej minimalizm, a zaprzestanie przepychu, więc wszelkich zbędnych rzeczy musimy się pozbyć. Można też pobawić się kolorami w taki sposób, aby optycznie powiększyć pomieszczenia. Jakie kolory pasują do takiego mieszkania? Na pewno będą to meble w kolorze białym. Biel oznacza nowoczesność, ten kolor charakteryzuje prostotę i dodaje lekkości meblom. Można więc zdecydować się nowoczesne krzesła w kolorze białym, które będą świetnie współgrały ze sobą. Na ścianach pięknie będzie wyglądać wtedy delikatny błękit, który również optycznie powiększa pomieszczenie. Jeśli wybieramy stoły, krzesła białe i inne meble w tym kolorze, to na pewno świetnie to będzie wyglądać w każdym pomieszczeniu. Jednak jeśli ktoś nie chce, aby mieszkanie wydawało się zbyt sterylne, to może dodać nieco beżu i kolorów jasnego drewna.

Beż i delikatny, czasem ciemniejszy brąz bardzo ładnie będą współgrać z białym kolorem, jednak nie można tutaj przesadzać, ponieważ te kolory głównie kojarzą się z biurami, więc niektórzy w tej kolorystyce będą czuć się zbyt oficjalnie i będą mieć wrażenie, jakby przebywali u kogoś obcego i musieli się zachowywać formalnie. Te kolory dodają nieco powagi. Jednak są osoby, które świetnie potrafią połączyć na przykład beżowe ściany, jasne, białe oświetlenie i na przykład krzesła białe z modnych aranżacji od polskich e-sklepów. Jeśli wybieramy urządzenie mieszkania w tak jasnych kolorach, to może już unikajmy ciemniejszych wstawek.

krzeslo-lavon-sklep krzeslo-edwin-sklep

 

 

 

 

 

 

 

Czasem jednak znajdziemy takie kolory ciemne kolory, które będą idealnie kontrastować nasze jasne wnętrze i meble. Takim kolorem jest na przykład czarny, którego drobne wstawki i elementy podkreślą wyjątkowość wnętrza i jego nowoczesność. Jeśli więc w mieszkaniu znajdą się nowoczesne krzesła w kolorze białym, to do tego stół może być w kolorze czarnym, co nie będzie wyglądać źle, lecz wręcz przeciwnie. Jeśli tylko nasze poczucie stylu uważamy za odpowiednie, to możemy również skłonić się do pomalowania niektórych ścian na czarno, a jeśli wyjdzie nam to dobrze, to naprawdę będziemy pod wrażeniem. Jednak należy uważać z czarnym kolorem na ścianach, jeśli będziemy mieć meble w kolorze białym, ponieważ to może być już zbyt dużo elementów kontrastujących. Wszystko robimy z umiarem.

Kolor, na który na pewno musimy uważać, to kolor czerwony. Jest on raczej kojarzony z aktywnością fizyczną, z namiętnością, pobudzeniem, no i działa zupełnie odwrotnie niż biel, czyli optycznie pomniejsza pomieszczenie. Jeśli już chcemy zdecydować się na czerwień, to lepiej jest ją wykorzystać w większych pomieszczeniach, czyli na przykład w sypialni, czy też możemy użyć czerwonych płytek na ścianach w kuchni. Tutaj również świetnie może to współgrać z białym kolorem.

Zbyt duża ilość kolorów w mieszkaniu może źle świadczyć o właścicielach i wprowadzać zły nastrój, jednak dobre ich dobranie i zdecydowanie się tylko na kilka kolorów, może nadawać odpowiednie samopoczucie mieszkańcom i charakter pomieszczeniu. Często słyszy się o tym, że powinniśmy wykorzystywać w niektórym pomieszczeniach kolor zielony. W tym wypadku jednak unikajmy chłodnych odcieni zielonego, a skupmy się na ciepłych odcieniach. Rozpogadzają one, uspokajają i wpływają relaksująco na osobę przebywającą w pomieszczeniu. Taki kolor idealnie sprawdzi się w pokoju dziennym, czy też na przykład w pokoju dziecięcym.

Kolor, który jest dość rzadko wykorzystywany, natomiast może bardzo dobrze wyglądać, jeśli znajduje się w odpowiedniej aranżacji, to kolor złocisty. Jeśli już ktoś wybiera ten kolor, to lepiej będzie, jeśli wybierze pastelowe odcienie. Sprzyja on odpoczynkowi i przywołuje radość i optymizm, więc idealnie zgra się w pokoju dziennym, czy też będzie świetnie wyglądać w kuchni.

Niektórym zależy, aby w ich domu było poważnie, inni chcą raczej zadbać o zachowanie optymizmu, a niektórzy bardziej skupiają się na ich ulubionym stylu, czyli wybierają modernizm, styl angielski, czy też retro. Każde z tych wymagań potrzebuje zaangażowania i wybrania odpowiednich kolorów ścian, a także umeblowania. Jeśli ktoś naprawdę poświęci na to trochę czasu, to będzie czuć się w swoim mieszkaniu bardzo dobrze.

Dbaj o to, gdzie mieszkasz 

Do urządzenia domu, czy też mieszkania, naprawdę trzeba się przyłożyć. Jest to przecież miejsce, w którym odbywa się całe życie rodzinne, w którym się odpoczywa i rozwija, a czasem też bawi. Osoby, które nie podchodzą poważnie do aranżacji, nie będą w żadnym miejscu czuć się dobrze. Każdy ma jakieś swoje preferencje i trzeba wszystko urządzić w taki sposób, aby spełniało wymagania każdego mieszkańca. Dla niektórych to są nic nieznaczące kolory, jednak na szczęście są też i tacy, którzy wiedzą, że kolorystyka ma bardzo duże znaczenie w codziennym życiu każdego z nas.