Zielona woda w basenie

Algi i glony to częste przyczyny zielonej wody w basenie. Badania odnośnie tego typu form życia mówią, że na ziemi żyje ponad milion gatunków glonów i alg. Jeśli posiadamy basen, najbardziej daje się nam we znaki jeden rodzaj glonów. Są to, tzw. glony niebiesko – zielone. Występują one w postaci jednokomórkowych lub wielokomórkowych roślin. Mają zdolność budowania związków organicznych przy użyciu zawartego w wodzie azotu i dwutlenku węgla. Poprzez takie właściwości, wytwarzają one duże ilości węglowodanów. Węglowodany z kolei stają się doskonałym pokarmem dla grzybów i bakterii, również tych występujących w basenach. Znajdujący się w powietrzu kurz sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się alg.

Skąd w basenach śliskie ściany i zielona woda.

Przy dbaniu o nasz basen i wodę, którą w nim używany spotykamy się z kilkoma problemami. Jednym z takich problemów jest występowanie glonów. Zabarwiają one wodę na nieładny, zielonkawy kolor, sprawiając przy tym że jest ona bardzo nieprzyjemna do użytkowania. Liczba glonów zwiększa się głównie przy wysokich temperaturach, które w raz z nasłonecznieniem, sprzyjają ich rozwijaniu się. Równie często liczba alg w basenie zwiększa się po burzy. Właśnie wtedy, we znaki daje się nam zielona woda w basenie. Nalot z glonów pojawia się również na dnie basenu, jego ścianach i różnych przedmiotach basenowych, znajdujących się w wodzie. W takich sytuacjach potrzebna jest szybka interwencja. Jeśli wtedy, nie zareagujemy odpowiednio szybko algi zaczną się rozmnażać. Glony, które powlekają dno i ściany basenu warstwą tzw. biofilmu mają niezwykłą zdolność błyskawicznego namnażania się. Warstwa ta jest przede wszytki nieestetyczna. Może ona również stanowić zagrożenie dla użytkowników, ponieważ osad ten jest bardzo śliski. Zdarza się, że w początkowej fazie rozwoju warstwa ta jest przezroczysta, a przez to zupełnie niewidoczna. Stwarzając to jeszcze większe zagrożenie, gdyż osoba korzystająca z basenu nie jest świadoma niebezpieczeństwa. W późniejszej fazie rozwoju glonów, osad może przybierać różne barwy min. zielony, brązowy a nawet czarny. Gdy osad przybiera czarny kolor staje się szczególnie uciążliwy. Może wtedy zabarwić fugi basenu, które później będzie trudno wyczyścić. Po dłuższym rozwoju glonów w wodzie basenu, nalot z alg może spowodować mętnienie wody. Poprzez ten proces woda będzie traci swoją klarowność i zmieniać odcień. W wyniku szybkiego rozmnażania się glonów, proces ten może nastąpić, zaledwie w ciągu jednego dnia. 

Jak usuwać zielona wodę w basenie?

Głównym środkiem, który usuwa zieloną wodę w basenie jest chlor. Przy stosowaniu go należy zwrócić uwagę, na szybki proces rozmnażania się glonów. Zdarza się, że w basenie występują bardzo duża ilość alg a przez to, proces ich rozwoju jest szybszy niż działanie chloru. Niektóre glony posiadają też zdolność uodparniania się na działanie chloru. W takich przypadkach możemy wraz z chlorem używać specjalnego środka, przeznaczonego głównie do usuwania alg i glonów z basenowej wody.