Zerwij ze schematami w aranżacji wnętrz5

Schematy – bywają pomocne. Częściej jednak są przyczyną ograniczeń. Również w zakresie dekoracji wnętrz. Przez lata poruszaliśmy się wokół schematów: farba, tapeta, lamperia, boazeria, wałek. Schemat wynikał z ograniczonej dostępności produktów. Dziś z otwartym umysłem i sklepami pękającymi w szwach od dostępnych produktów możemy śmiało zastanawiać się, co nałożyć na nasze ściany, by wyglądały niebanalnie. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Boazeria – zamierzchła przeszłość? A może jednak?

Drewno na ścianie. Czy Tobie też kojarzy się tylko z boazerią? Nudne ciemnobrązowe deseczki ułożone pionowo jedna obok drugiej. Wnętrzarski koszmarek. Nie zapominajmy jednak, że drewno to naprawdę szlachetny materiał – trzeba je po prostu odczarować. Obecnie w sklepach można kupić specjalne deski przygotowane do tego, by pokryć nimi wewnętrzne ściany budynków. Dostępne są deski z różnych gatunków drzew, które są tak proste w montażu jak panele podłogowe (na zatrzask). Cała sztuka polega na precyzyjnym ich przycięciu. Najpierw dokładnie zaznacz ołówkiem lub markerem miejsce cięcia, przyłóż np. szlifierkę kątową i ciach. Możesz wybrać panele z drewna litego (ciut bardziej kłopotliwe, bo wymagające impregnacji) lub klejone warstwowo panele już przygotowane pod kątem zabezpieczenia ich przed różnymi czynnikami biologicznymi i fizycznymi. Deski montuje się do specjalnych listew przytwierdzonych uprzednio do ściany.

Ale jak to? Taka goła ściana, goły beton, goła cegła?

Tak pewnie zareaguje niejedna babcia odwiedzająca nowocześnie wyglądające mieszkanie wnuka. Trwa moda na stosowanie we wnętrzach surowych materiałów. Dla przykładu beton jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów do wykończania ścian. Nadaje wnętrzom industrialnego charakteru. Beton architektoniczny pokrywa się żywicą, dzięki czemu różni się on od klasycznego betonu, który znamy z nieruchomości w stanie surowym. Co ciekawe do takiego betonu na etapie produkcji można dodać barwne pigmenty, dzięki czemu może on nabrać niepowtarzalnego koloru. Położenie takiej pokrywy na ściany lepiej zlecić fachowcom. Innym pomysłem z tej rodziny rozwiązań jest nakładanie na ściany tynków lub mas dekoracyjnych (które również mogą zawierać kolorowe pigmenty) albo płyt betonowych czy gipsowych przyciętych na wymiar, które można układać po prostu, jak wielkie płytki.

zerwij-ze-schematami-w-aranzacji-wnetrz

Szczęściarze mieszkający nie w blokach z wielkiej płyty, a w domach (kamienicach) budowanych z cegły, mogą po prostu oczyścić wybraną ścianę z tynku dokopując się do litej cegły odkrywając jej piękny naturalny kolor. Jeśli jednak mieszkasz w budynku z żelbetonowych płyt nie martw się, dla Ciebie też znajdzie się rozwiązanie. Ściany można po prostu pokryć cegłami. I nie bój się, nie musisz na nowo murować ściany z całych cegieł – wystarczy kupić specjalnie przygotowane ceglane płytki. A jeśli masz już cegły z odzysku, np. po rozbiórce jakiegoś starego budynku, możesz, zaznaczając miejsce cięcia ołówkiem lub markerem, sam pociąć cegły w plastry i takie wąskie kawałki ułożyć na ścianie.

A może jakiś pomysł na ścianę dla mniej pracowitych? Proszę bardzo

Firmy budowlane prześcigają się w proponowaniu rozwiązań, które, przy zachowaniu niskiej ceny i łatwości montażu, zachwycą końcowym efektem. Takim pomysłem są samoprzylepne panele z kamienia. Wykonane są z cienkich warstw kamieni naturalnych. Możesz wybierać spośród kolorów i faktur. Montaż jest naprawdę maksymalnie uproszczony. To co będzie Ci potrzebne do położenia paneli na ścianie, to: ołówki i markery, poziomica i narzędzie, którym przytniemy panele na wymiar (np. szlifierka kątowa z tarczą diamentową) oraz narzędzie, którym dotniemy panele do bardziej precyzyjnego kształtu (np. nożyce do metalu). Może się przydać także szpachelka, by zerwać ewentualnie niedokładnie przyklejone panele.

zerwij-ze-schematami-w-aranzacji-wnetrz

Jak kłaść panele z kamienia?

Wszystko dokładnie wymierz. Zaznacz ołówkiem lub markerem planowany przebieg paneli. Prawdopodobnie masz przy podłodze listwy, więc ostatni pas paneli będzie mógł być przycięty z ciut mniejszą precyzją, bo i tak miejsce cięcia przykryte będzie listwą. Ważniejsze by pod sufitem wszystko schodziło się idealnie. Możesz też próbnie rozłożyć pas paneli na podłodze i tak je wymierzyć. Gdy pomiary są gotowe, teraz wystarczy tylko oderwać ochronną warstwę z tyłu każdej płytki i mocno przycisnąć do ściany. I tak panel po panelu, aż pokryjemy wybraną powierzchnię. To naprawdę bardzo efektowne rozwiązanie, które nada wnętrzu charakteru.

Co ciekawe kamienne panele można położyć także na stare płytki ceramiczne, na dodatek jest to materiał odporny na wilgoć więc można z powodzeniem zastosować go w łazienkach czy kuchniach. Praca jest czysta, szybka i praktycznie nie wymaga wysiłku fizycznego. I choć sam materiał może nie jest najtańszy, z pewnością zaoszczędzisz na klejach i zaprawach, bo panel jest przecież samoprzylepny. Poza tym nie będziesz musiał zapłacić fachowcowi, bo w krótkim czasie sam osiągniesz ciekawy efekt dekoratorski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here