Zastosowanie dyli szklanych. Gdzie można je spotkać

Wyznacznikiem nowoczesnego budownictwa jest oryginalność, bo tworzone konstrukcje są jedyne w swoim rodzaju, zachwycające nietuzinkową stylowością oraz designem. Do ich zbudowania stosuje się coraz nowsze, wytrzymałe i unikatowe materiały, które są jednocześnie uniwersalne i ponadczasowe. Doskonały przykład to dyle szklane.

Czym są dyle szklane?

Definicyjnie “dyl” to gruba, mocna deska, którą wykorzystuje się do budowy stropów czy ścian. Tym samym terminem określa się też betonowy lub żelbetowy element konstrukcji przypominający tę deskę. Dyle szklane również charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością, ale prawdziwą mocą tego rozwiązania jest niebanalny charakter, pozwalający na tworzenie kreatywnych, wysokiej jakości konstrukcji.

Spotykane też pod innymi nazwami – jako witrolity, szkła profilowe czy szklane ceowniki – są dziś ozdobą wielu budynków, szczególnie w dużych miastach, gdzie powstają największe inwestycje. Dyle szklane są wykorzystywane nie tylko do budowy nowoczesnych biurowców, ale również odrestaurowanych zabytkowych gmachów, ośrodków kultury (teatry, kina) czy oświaty (szkoły, budynki uniwersyteckie).

Zastosowanie dyli szklanych

Światła nigdy za wiele, bo to życie, lepsze samopoczucie, optymizm. Najlepsi architekci rozumieją to doskonale, stosując dyle szklane – linit. Jak się zaraz przekonamy, wykorzystuje się je w wielu zadaniach, bo dyle szklane to nie tylko przeszklenia zewnętrzne czy ścianki wewnętrzne, ale również okładziny elewacyjne, żaluzje szklane oraz przeszklenia łukowe.

  • Zacznijmy od przeszkleń zewnętrznych. To nie jest zwykła szyba, bo zastosowane w materiale rozwiązania izolujące sprawiają, że wpadające do budynku światło jest lepszej jakości. Izolacja to również taka korzyść, że dzięki niej nie trzeba dodatkowo stosować elementów zaciemniających, jak rolety czy zasłony. Nie dziwi więc, że opisywane przeszklenia znajdują zastosowanie w wielu budynkach: sportowych, przemysłowych czy biurowych.
  • Ściany wewnętrzne wykonanie ze szkła profilowanego zapewniają stały dostęp do światła naturalnego. Można je montować do podłogi i sufitu, stworzyć niebanalne wnętrze, jakie w przypadku tradycyjnych działowych ścian, nie jest możliwe.
  • Szkło marki Linit to również okładzina elewacyjna, dzięki której nasz budynek nabierze niepowtarzalnego charakteru. Zamiast tynków czy ceramiki, efektowne szkło podnoszące atrakcyjność konstrukcji.
  • Podstawowym zadaniem żaluzji szklanych, podobnie jak tradycyjnych, jest ochrona przed słońcem i wysoką temperaturą. Największą wadą niektórych rodzajów, na przykład aluminiowych, jest ich nieciekawy wygląd. Szklane wręcz przeciwnie – zapewniają elegancki, przestronny efekt, są także bardzo wytrzymałe.
  • Z dyli szklanych można też stworzyć przeszklenia łukowe. Stanowią doskonałą alternatywę dla rozwiązań konkurencyjnych (jak szkło gięte). Dostępne są różne przeszklenia – od małych do okazałych, pasujących do większych konstrukcji. Niezależnie od rozmiaru, podkreślą styl każdego budynku.
  • Dyle szklane – Linit można też wykorzystać jako tzw. skórę szklaną, czyli dodatkową warstwę, którą umieszcza się na elewacjach i fasadach.

Uniwersalne, wytrzymałe i bardzo stylowe – takie są właśnie dyle szklane. Wykorzystywane przez najlepszych architektów, dla których idealny materiał to podstawa, by stworzyć coś wyjątkowego, ponadczasowego. Co równie ważne, szkło profilowe jest w pełni bezpieczne. Nawet po zbiciu szyby, poszczególne kawałki nie wyrządzą krzywdy, bo są utrzymywane na miejscu przy pomocy drutów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here