Zasady BHP na budowie zimą. O czym należy pamiętać?

Technologia budowlana jest na naprawdę wysokim poziomie. Jeszcze do niedawna zimą trzeba było przerywać wiele prac, co niestety wiązało się z opóźnieniami dla inwestorów, ale także problemem z pracą dla budowlańców. Obecnie ten problem niemal nie występuje. Oczywiście o bezpieczeństwo na budowie należy dbać przez cały rok, ale zimą należy wdrożyć odpowiednie rozwiązania. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam zasady BHP, jakie obowiązują zimą. Już teraz zdradzimy, że bardzo ważny jest odpowiedni sprzęt. Tutaj rekomendujemy rusztowania aluminiowe.

Najważniejsze jest zapewnienie ochrony – pamiętaj o odpowiednim stroju roboczym

Zasady BHP na budowie zimą obejmują odpowiedni strój pracownika, który musi zapewniać komfort pracy w niskiej temperaturze. Na samym początku należy pamiętać o dedykowanej bieliźnie. Może być to klasyczna bawełniana bądź też termoaktywna. Konieczne jest też stosowanie ocieplaczy. Następnie trzeba pamiętać o odpowiednich spodniach, koszuli, kamizelce oraz kurtce. Wszystkie muszą być wykonane z takich materiałów, które pozwalają skórze oddychać, a przy tym zapewniają odpowiednie ciepło. Oczywiście ubrania w dużej mierze odpowiadają za to, aby pracownikom nie było zimno. Jednak dla bezpieczeństwa najważniejsze są buty robocze. W tym przypadku powinny one mieć powierzchnię antypoślizgową, która zapobiega poślizgnięciom i upadkom. Oczywiście musi być ona masywna i stosunkowo gruba. Bardzo ważne jest również, by obuwie posiadało odpowiednie wzmocnienia w postaci podnoska metalowego lub kompozytowego, a także wkładki antyprzebiciowej. Wybór kompozytu zapewnia taką samą ochronę, a jest to lżejszy materiał od metalu. Należy także pamiętać o odblaskach na odzieży, szczególnie że wschód słońca jest bardzo późno i jednocześnie bardzo szybko robi się ciemno.

Liny i zabezpieczenia

Wiele prac budowlanych wykonuje się na wysokości, zatem niezbędne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Na samym początku trzeba pamiętać, że konieczne jest noszenie kasku, który chroni przed urazem głowy. Można także stosować elewacyjne siatki zabezpieczające czy inne zabezpieczenia krawędzi. Ponadto warto także wykorzystywać liny i pasy uprzęży, które są także niezbędne. W tym przypadku można zastosować komplety, np. szelki bezpieczeństwa z dwoma punktami zaczepienia bądź też linkę bezpieczeństwa, która zapewnia asekurację. W tym przypadku należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego rozmiaru, gdyż odzież robocza zimowa jest zdecydowanie grubsza. Następnym ważnym elementem są odpowiednie rękawiczki, których zadaniem jest nie tylko ochrona przed zimnem, ale również przecięciem naskórka czy skóry właściwej.

Odpowiedni sprzęt ma znaczenie

Zimą na budowie niezbędne jest wyposażenie w odpowiedni sprzęt. Doskonale sprawdzą się rusztowania aluminiowe, które są odporne na działanie niskiej temperatury i wilgoci. Zapewniają to elementy ocynkowane. Pracownicy nie muszą obawiać się poślizgnięcia, gdyż każde rusztowanie aluminiowe może być dodatkowo zabezpieczone siatką. Dużą zaletą jest fakt, że takie rusztowanie bardzo łatwo się montuje i rozmontowuje, co w przypadku niskich temperatur ma istotne znaczenie. Do wielu prac, np. dostarczania materiału budowlanego na kolejne kondygnacje przydają się również podesty ruchome. Zimą warto wykorzystywać te na podwoziu gąsienicowym, które na budowie, w grząskich warunkach doskonale się sprawdzają.

Zapewnienie schronienia do ogrzania się i ciepłego posiłku

Przepisy BHP wyraźnie regulują jak powinno być przygotowane miejsce pracy, w sytuacji wykonywania obowiązków na zewnątrz. Pracownicy powinni mieć do dyspozycji ogrzewane pomieszczenie, gdzie mogą przygotować sobie posiłek czy ciepłą herbatę. Temperatura w takim miejscu powinna wynosić przynajmniej 15 stopni Celsjusza. Jeśli praca wykonywana jest przez cały czas na zewnątrz, to również ważne jest zapewnienie ciepłego posiłku bądź też ekwiwalentu pieniężnego za pracę w niskiej temperaturze.

Stosowanie się do zasad BHP na budowie zimą jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu. Obejmuje zapewnienie odpowiedniego sprzętu, a także środków ochrony osobistej.