Kilka zalet wykorzystania litego drewna we wnętrzach

Na wstępie muszę się przyznać, że uwielbiam drewno we wnętrzach, w każdej możliwej postaci. Z racji tego, z pewnością nie jestem obiektywny, ale chciałem zwrócić uwagę na kilka ciekawych – często pomijanych – aspektów związanych z drewnem we wnętrzach.

Dlaczego lite drewno?

Drewno jako surowiec wykorzystywany w budownictwie ma bardzo szerokie zastosowanie. Lite drewno to tylko jedna z opcji, dochodzą stosowane w produkcji mebli, wszelkiego rodzaju płyty wiórowe, mdf. Nawet kompozytowe deski tarasowe po części składają się z drewna. To bardzo dobre materiały do wielu różnych zastosowań, jednak w porównaniu do litego drewna, mają sporo wad.

Lite drewno to materiał o oryginalnej strukturze, dużej wytrzymałości, oraz pięknym wyglądzie, ale nie tylko to – ma jeszcze inne, magiczne cechy 🙂Dlaczego lite drewno

Podłoga z litego drewna

Podłoga z litego drewna

Po latach nieobecności na rynku, podłogi z litych drewnianych desek wracają do łask. Moda na ,,papierowe” panele na szczęście znika, choć fakt jest to wciąż jedno z najtańszych rozwiązań – choć nie do końca, bo i podłogi z litego drewna mogą się okazać atrakcyjną ofertą, wróćmy jednak do zalet drewnianych podłóg.

Klimat 100%

Żaden inny materiał, nie zapewni nam takiego mikroklimatu w mieszkaniu czy domu jak żywa, drewniana podłoga. Co mam na myśli pisząc – żywa? Surowe deski czy parkiety, zabezpieczone tylko olejem (nie lakierem). Ogólnie im mniej chemii w domu tym lepiej, oczywiście producenci lakierów zapewniają, że nie są toksyczne itp, ale wiele niezależnych badań wskazuje na co innego. Często alergie domowników są powodowane właśnie przez toksyczne farby/lakiery użyte przy wykańczaniu wnętrz – im ich mniej tym lepiej.

Żywe drewno również specyficznie pachnie – w zależności od gatunku. Oczywiście na poziomie świadomym nie musimy sobie z tego zdawać sprawę, ale ciało pozna ten zapach drzew i naturalnie się odpręży. Tak – min. właśnie dlatego tak dobrze czujemy się w drewnianych góralskich chatkach czy nowoczesnych SPA wykończonych litym drewnem.

Promieniowanie Wi-fi itp.

Doskonale wiemy, że wszelkiego rodzaju promieniowania są często szkodliwe dla naszego zdrowa. W miastach, często mamy w domu widocznych kilka różnych sieci wi-fi, a czasem wystarczy zamontować litą, grubą podłogę z drewna, i wi-fi od sąsiada z dołu już do nas nie dochodzi :). Podobnie jak dźwięki – lite drewno dobrze izoluje akustycznie. Są to kolejne składowe drewnianego ,,mikroklimatu”.

Praktyczność

Po żadnej innej podłodze nie chodzi się na boso tak przyjemnie jak po podłodze z litego drewna, i uwaga – dzięki temu nie musimy korzystać z wykładzin czy dywanów – czyli oszczędność pieniędzy :). Niektórzy się obawiają, że drewniane podłogi szybciej się niszczą…proszę w takim razie sprawdzić jakie podłogi są w niektórych galeriach handlowych po których codziennie spacerują tysiące ludzi – również kobiety w szpilkach 🙂

Oczywiście, drewniane podłogi się starzeją, ale starzeją się pięknie (nie jak lakierowane fronty z MDF-u 🙂 ), inna sprawa, że renowacja drewnianej podłogi jest bardzo prosta – cyklinowanie + nowa warstwa oleju czy wosku i kolejne lata z głowy.

Design

Mody są przemijające, ale moda na drewno nie przeminie nigdy. Drewno samo w sobie jest oryginalne, niepowtarzalne i piękne. Są oczywiście inwestorzy którzy wybiorą inne rozwiązania które są ,,powtarzalne”, jednak koneserzy pięknych wnętrz lubią i nieperfekcyjne drewno, i kamień ze skazą która tylko dodaje uroku i smaku. Właśnie ta ,,nieperfekcyjność” drewna jest bardzo ważna, ale trzeba widzieć w tym zaletę, która wnosi do wnętrz piękno i życie, a nie wadę.

Drewno, wszędzie widzę drewno!

projekt-wnetrz-domuJuż pisałem, że nie jestem obiektywny, ale muszę się przyznać, że drewno podoba mi się wszędzie. Jako elementy dachu-sufitu, części mebli, okna, dekoracje. Tak, moim ideałem jest dom z litego drewna z kamiennymi dodatkami :-), można jednak znaleźć kompromis. Chodzi mi jednak o to, że każdy element z naturalnego, litego drewna w pewien sposób ,,rozświetla” wnętrze – nawet jak jest czarny :-). Takiej mocy nie mają żadne płyty fornirowane (choć piękne), czy już tym bardziej płyty wiórowe z plastikową okleina.

dom

Jeśli pozbędziemy się z domu całego plastiku, tworzyw sztucznych, lakierów – i użyjemy naturalnych materiałów jak drewno, kamień to taki design będzie ,,działał” wieki. Są zresztą drewniane domy które mają 100-200 lat i wciąż ,,żyją” – to jest właśnie magia drewna.

Drewno dodaje życia! 🙂

Artykuł powstał przy współpracy z pracownią architektoniczną Ejsmont.