Zakup mieszkania – które piętro wybrać

Zakup mieszkania wiąże się z wieloma wyborami. Musimy zadecydować o lokalizacji, metrażu, orientacji lokum względem kierunków świata, a także o tym, na której kondygnacji chcemy mieszkać. W jaki sposób wybór piętra wpłynie na komfort codziennego życia? Dlaczego niektórzy unikają parterów, a inni nie wyobrażają sobie mieszkania na innej kondygnacji?

Dlaczego mieszkania na wyższych piętrach kosztują więcej?

Na rynku nieruchomości często można spotkać się z tym, że im wyższa kondygnacja, tym droższe mieszkanie. Z czego to wynika? Zapytaliśmy specjalistę z Gryf Development:

“Im wyżej usytuowane mieszkanie, tym większa prywatność, bo nie ma możliwości zajrzenia z ulicy przez okno. Z wyższych pięter mamy też lepszy widok na okolicę, a do tego nabywcy przywiązują dużą wagę. Znacznie lepiej podziwiać przecież panoramę okolicy i niebo niż ścianę sąsiedniego bloku. Mieszkania na wyższych piętrach są bardziej słoneczne, a przez to przyjazne i oszczędne. Ważne jest też to, że na ostatnich kondygnacjach na ogół lokuje się większe mieszkania lub uzupełnia się je o bardzo atrakcyjne tarasy, które pozwalają spędzać czas na świeżym powietrzu”.

Zalety mieszkania na parterze

Wyższe kondygnacje przypadną do gustu osobom ceniącym przestrzeń, piękne widoki i duże nasłonecznienie wnętrz. Nie brakuje jednak osób, które szukają mieszkania na parterze. Tym, co przekonuje najmocniej, jest fakt, że takie lokum znajduje się blisko wyjścia z bloku. Poszukują tego szczególnie osoby starsze, dla których schody lub winda nie są tak komfortowe. Także rodziny z małymi dziećmi przychylnym okiem patrzą na mieszkania na parterze, bo z maluchami łatwiej zrobić kilka kroków niż pokonać kilka pięter. Można też sprawniej poruszać się między domem a piwnicą czy wózkownią.

Na rynku wtórnym mieszkania parterowe uznawane są za szczególnie zagrożone włamaniami. Na rynku pierwotnym ten problem wyeliminowano – nowe bloki są grodzone, strzeżone i monitorowane, co skutecznie odstrasza włamywaczy.

Dodatkowym atutem mieszkania na parterze może być ogródek. Własny skrawek zieleni pozwala spędzać czas na wolnym powietrzu, realizować pasje (uprawa kwiatów lub roślin jadalnych), upiększy widok z okna. Docenią to też posiadacze psów, które będą mogły się wybiegać bez oddalania się od domu.

Podsumowując: nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, na którym piętrze mieszka się lepiej. Zależy to od naszych potrzeb, wypracowanych przez lata przyzwyczajeń, a także tego, jak wyobrażamy sobie życie w nowym mieszkaniu. W nowoczesnym budownictwie każda kondygnacja może być atrakcyjna.