Jak wyczyścić kostkę brukową

Kostka brukowa jest trwała, dostępna w wielu wariantach i ma przystępną cenę. Jest więc często wybierana na nawierzchnie podjazdów. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Trzeba jednak umieć o nią zadbać, by nie stwarzała kłopotów z estetycznym wyglądem.

Co jest najczęstszym problemem?

            Najczęstszym problemem są mchy i chwasty rosnące pomiędzy kostką brukową. Nie są to typowe plamy lecz wyglądają równie niezachęcająco. Problem ten występuje w miejscach wilgotnych i zacienionych. Innym popularnym problemem są plany spowodowane czynnikami atmosferycznymi np.: błoto, kurz. Kostka brukowa zazwyczaj nie jest narażona na plamy występujące w zamkniętych, pomieszczeniach mieszkalnych.

Rodzaje kostki

Najlepszy sposób na potraktowanie plam na kostce brukowej zależy nie tylko od natężenia brudu, ale także od rodzaju kostki. Podstawowym rozróżnieniem, do którego dopieramy rodzaj detergentu jest rozróżnienie na kostkę impregnowaną i nieimpregnowaną. Impregnowana to taka, która fabrycznie zabezpieczona jest przed działaniem czynników atmosferycznych i ewentualnymi plamami, natomiast nieimpregnowana to taka, która owego zabezpieczenia nie posiada. Kostkę taką  można zabezpieczyć przeznaczonymi do tego preparatami, co pomoże w utrzymaniu jej w czystości.

Czyszczenie kostki impregnowanej

Niewielkie zabrudzenia pochodzenia naturalnego wystarczy umyć wodą lub wodą z detergentem takim jak płyn do mycia naczyń. Przydań się może również szczotka do mycia kostki brukowej, która bez problemu wywabi brud. Przy większych zabrudzeniach sprawdzi się ciśnieniowa myjka do mycia kostki. Specjalistyczny sprzęt do tego typu zadań to na przykład myjki talerzowe.

Czyszczenie kostki nieimpregnowanej

W tym wypadku ważna jest szybkość reakcji. Im szybciej zaczniemy zmywać powstałą plamę, tym większa szansa na pozbycie się jej. Brud bowiem wnika do wnętrza kostki nieimpregnowanej. Trzeba sięgnąć więc po specjalistyczne środki czyszczące i kierować się instrukcjami zawartymi na opakowaniu. Detergent ten odświeży wygląd kostki, jednak nie zabezpieczy go przed następnymi wypadkami. Warto więc zadbać o użycie wyżej wspominanego impregnatu.

Mocniejsze plamy

Jeżeli zdarzy się plama np.: z oleju silnikowego również powinniśmy działać szybko. Początkowo polewamy strumieniem wody pod ciśnieniem, używamy substancji odtłuszczającej, a następnie specjalistycznego płynu do mycia kostek brukowych. Oczywiście większe szanse na poradzenie sobie z plamą istnieje w przypadku kostki impregnowanej.

Pozbywanie się mchu i chwastów

A teraz smutna wiadomość dla wszystkich leniuchów. Na problem, z którym zmaga się większość posiadaczy kostki brukowej najlepszym rozwiązaniem jest wyrywanie ręczne. W sklepach znajdziemy wiele wariantów sprzętu do pomocy: szczotki, grabki, nożyki. Jednak żmudne wycinanie w nachylonej pozycji nas nie ominie. Pamiętajmy, by oszczędzić sobie powtórnej pracy za kilka dni wyrywajmy rośliny z korzeniami. Zadbajmy w miejscu tym było jak najmniej wilgoci. Domowym sposobem na poradzenie sobie z chwastami między kostką jest ocet. Roztworem wody i ostu w stosunku 1:2 należy spryskać rośliny, a gdy to nie pomoże i rośliny uporczywie rosną warto pomyśleć środkach chemicznych.

Kostka brukowa cały czas może być funkcjonalna i efektowna. Wystarczy, że będziemy zapobiegać powstawaniu plam poprzez impregnacje. To w razie niespodziewanego wypadku ułatwi znacznie nasze działania.