Jakie wybrać okna do domu i które parametry okien są najważniejsze

W czasie budowy czy gruntownego remontu domu musimy podjąć szereg istotnych decyzji. Jedną z nich jest wybór okien. Bardzo często zwracamy uwagę na ich wygląd – żeby pasowały zarówno do wnętrza domu, jak i jego elewacji. Jednak należy pamiętać o tym, aby w czasie wybierania okien zwrócić również uwagę na najistotniejsze parametry. Które z nich są najważniejsze dla inwestora?

Okna drewniane czy plastikowe?

Jeszcze kilka lat temu znaczna większość osób zastanawiających się nad wyborem okien chętniej sięgnęłaby po „plastiki” ze względu na ich nowoczesność i możliwości, jakie dają takie okna. Obecnie producenci okien drewnianych również oferują nowoczesne produkty, które cechują się dobrymi parametrami i różnorodnymi cechami, a przy tym mają interesującą estetykę. Dlatego przy wyborze okien lepiej skupić się na ich parametrach, funkcjach i wymiarach. Zobacz również Dokładnie przeanalizuj te trzy kwestie przed rozpoczęciem budowy domu.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna?

Przede wszystkim trzeba wybrać okna o odpowiednim rozmiarze – jeżeli chcemy, aby nasz dom był jasny i sprawiał wrażenie przestrzennego, należy dobrze go doświetlić przy pomocy naturalnego światła. Dlatego warto postawić na większe okna, szczególnie w salonie, gdzie spędzamy dużo czasu. W łazienkach czy spiżarkach oraz innych pomieszczeniach gospodarczych mogą być zamontowane znacznie mniejsze okna. Jeżeli wybieramy okna na poddasze, gdzie są duże skosy, najlepiej wybrać specjalne systemy okienne tworzone z myślą o takich pomieszczeniach. Warto na to zwrócić uwagę już na etapie wyboru projektu domu – jeżeli chcemy tutaj zaoszczędzić, dobrze jest zwrócić uwagę na projekty domów tanich w budowie, które uwzględniają optymalne rozwiązania zarówno, jeśli chodzi o technologię wznoszenia budynku, jak i użyte w tym celu materiały.

Na jakie parametry okien należy zwrócić uwagę

Przy wyborze okien, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynnik przenikania ciepła oznaczony literą U. istotna jest też przepuszczalność energii oznaczana symbolem G. W przypadku przenikania ciepła, im mniejsza wartość tego współczynnika, tym okna charakteryzują się lepszą izolacją termiczną. Jeżeli chodzi o współczynnik G, to tutaj nie można się jednoznacznie określić, gdyż np. to, co będzie zaletą zimą, czyli dobre przechodzenie energii cieplnej przez szyby i ogrzewanie pomieszczenia, już latem będzie uznawane za wadę, gdyż będzie powodować przegrzewania pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here