Włoski styl a grzejniki z Polski

Chyba wszyscy pamiętamy lub choćby słyszeliśmy o tych czasach, gdy nasi rodzice zmuszeni byli do wyboru niezbędnych elementów domowej infrastruktury i skazani byli na formy i kształty z niewielkiego zasobu peerelowskiej estetyki. Opowieści o tym, jak dowiadywali się pocztą pantoflową od sąsiadów, znajomych o tym, iż gdzieś na mieście w sklepie specjalistycznym „rzucono” partię, jakiegoś niezbędnego do normalnego funkcjonowania, sprzętu domowego, wcale nie są przesadzone.

Okresowo brakowało niemalże wszystkiego, jeśli chodzi o materiały w budownictwie, więc młody człowiek zdany był na mieszkalnictwo państwowe – budowa własnego domu był zadaniem mozolnym i każącym skupiać energię na poszukiwaniach, a to pustaków, a to kleju do tapet, a to zwykłych klamek. Podobnie bywało ze sprzętami domowymi oraz podzespołami sieci instalacyjnych, wodociągowej, elektrycznej czy grzewczej. Dziś, szczęśliwie już nie musimy walczyć w takich, dosyć upokarzających warunkach, o to, by kupić chociażby grzejniki łazienkowe. Nie dość, że wybór grzejnika, to pole do popisu dla naszej wyobraźni przestrzennej, inwencji w zakresie doboru grzejników do stylu łazienki, to z pomocą przychodzi nam niejeden polski producent grzejników łazienkowych.

Grzejnik łazienkowy – nie tylko funkcjonalność, ale i estetyka

Zauważmy, iż każda instalacja budowlana jest tak skonstruowana, iż niejednokrotnie jest też najbardziej eksponowana. Dobrym przykładem są tu elementy sterujące systemem oświetleniowym, czyli interfejs mini komputera, którego zadaniem jest dostosowywać natężenie oświetlenia do warunków i wymagań, ale też i najzwyklejsze włączniki i przełączniki. Nie inaczej sprawa się przedstawia z systemem grzewczym. Jeśli tylko trochę się zastanowimy, iż wielką wagę przykładamy nie tylko do tego, jaką mocą i klasą energetyczna będzie wykazywał się nasz przyszły piec, ale jak wyglądać będzie wyświetlacz sterujący jego pracą, i wreszcie, jak będzie prezentować się ta część instalacji grzewczej, która będzie widoczna w poszczególnych pomieszczeniach. I naprawdę nie ma w tym nic złego, że skupiamy się tak bardzo na wyglądzie choćby grzejników łazienkowych. To, jakiego wyboru dokonamy także i w tym zakresie, wpłynie nie tylko na styl naszego mieszkania, ale i na atmosferę domu, a w dalszym wymiarze, na nasze samopoczucie.

Sztuka w sprzętach życia codziennego?

Dziś, niemalże oszołomić może różnorodność kształtów, rozmiarów i sposobów pokrycia powierzchni grzejnika. Projektanci, jak i każdy niemalże producent grzejników dekoracyjnych pokojowych, zdali sobie bowiem sprawę, iż w obecnych czasach aranżujący swe wnętrza poszukują nie tylko wysokiej klasy użyteczności, ale również walorów estetycznych, czyli między innymi: oryginalności, możliwości doboru grzejnika łazienkowego do faktury, koloru powierzchni ścian i stylu armatury łazienkowej. Tak więc, wytwórca (tak trywialnych wydawałoby się elementów wyposażenia), jak producent grzejników łazienkowych wręcz musi – jeśli chce utrzymać się na rynku – dbać nie tylko o jakość i funkcjonalność swego produktu. Musi nadążać za obecnymi trendami w stylistyce małej architektury (czyli w designie wnętrz), a co ciekawe, musi obserwować bacznie, jakie kształty i kolory są w chwili obecnej najbardziej poszukiwane przez konsumentów w trakcie wyboru innych fragmentów designu danego pomieszczenia. Moglibyśmy więc powiedzieć, że producent grzejników łazienkowych, siłą rzeczy jest współcześnie swoistym projektantem wnętrz.

Producent grzejników – wysoka jakość wykonania i przykuwający oko design, w jednym

Wśród producentów z pewnością wyróżnia się nieduża, aczkolwiek prężnie działająca na rynku firma z niewielkiej północnowłoskiej miejscowości, położonej w malowniczej Lombardii, pomiędzy Bergamo a Mediolanem. To tam powstają grzejniki, które możemy podziwiać w warszawskim salonie na ulicy Bartyckiej. Włoska firma Brem stawia na ekskluzywność modeli, co przejawia się w ich niepospolitej formie i oryginalności wzornictwa. Nota bene, włoskie wzornictwo przemysłowe już od lat 50`tych słynie ze swej olśniewającej wyjątkowości – spójrzmy chociażby na włoskie płytki łazienkowe, kawiarki lub spektakularny design w branży samochodowej.

Ów włoski producent grzejników łazienkowych zachwyci nas swoimi „caloriferi”, powstałymi we współpracy z włoskimi architektami i projektantami z najwyższej półki. Powołano w ten sposób do życia grzejniki w kilkunastu liniach stylistycznych i około 80 kolorach i rodzajach powierzchni. Każda z kolekcji, jak przykładowo, Cross, projektu Luigi Brembilla lub So-Flex Gabrielli Almagioni, to sztuka sama w sobie. W kolekcjach Brem nie znajdziemy nic sztampowego, nudnego i podobnego do innych grzejników na rynku. Wytwory tej włoskiej marki świadczą o tym, iż wysoki poziom jakości produktu, to obecnie nie wszystko, lecz dopiero owa cząstka artyzmu zawarta w przedmiocie codziennego użytku, dopiero zaświadczy o tym, iż do czynienia mieć będziemy z produktem ekskluzywnym.