fotel ogrodowy

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się wiszące fotele ogrodowe. Wyglądają klimatycznie, zapewniają odpoczynek w komfortowych warunkach oraz sprawiają wiele radości podczas przebywania w ogrodzie. A jak je wybrać?

Rodzaje wiszących foteli ogrodowych

Rodzajów wiszących foteli ogrodowych jest wiele. Są zarówno jedno-, jak i dwuosobowe modele, choć tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Mogą być montowane na stelażu lub zawieszane na drzewie czy innych konstrukcjach. Ponadto różnią się między sobą materiałem, z jakiego zostały wykonane. Popularnością cieszą się fotele ogrodowe z rattanu, tworzywa oraz z bawełny, które dostępne są m.in. na www.homebook.pl/produkty/fotele-ogrodowe. W tym miejscu można porównać ceny foteli znajdujących się w ofercie wielu sklepów internetowych.

Za najładniejsze uznawane są fotele wiszące z wikliny lub rattanu, których plecione wykończenie sprawia, że ogród nabiera tajemniczego, magicznego charakteru. Co więcej, są też bardzo lekkie i nie „zagracają” przestrzeni. Mają jednak kilka wad – nie są odporne na działanie wilgoci, deszczu, słońca. Aby zapewnić im odpowiednią wytrzymałość oraz wygląd należy je odpowiednio zabezpieczać. Dlatego zaleca się, aby fotele ogrodowe z wikliny lub z rattanu znajdowały się pod zadaszeniem tarasu.

Z tych względów coraz większą popularność zdobywają fotele tworzywowe, m.in. z technorattanu. Jest to materiał, który przypomina plecionkę, jest jednak trwalszy oraz odporny na działanie czynników atmosferycznych. Nie trzeba martwić się o jego regularną konserwację, bez względu na to, w której części ogrodu został umieszczony.

Wiszące fotele tkaninowe przypominają huśtawki, hamaki do siedzenia. Ich zaletą jest to, że są wygodne, lekkie oraz łatwe do przechowywania. Mogą być przyczepione nawet do balustrady balkonu znajdującego się na pierwszym piętrze, dlatego często wybierane są przez mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy posiadają nieduży taras. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby chować je przed załamaniem pogody. Po pierwsze, na materiale mogą pozostać nieestetyczne plamy, które trudno będzie doprać. A po drugie, z tego względu, że fotele są bardzo lekkie, kołyszą się nawet przy niewielkim wietrze, a podczas wichury mogą stanowić zagrożenie.

Fotele wiszące ze stelażem lub zawieszane

Najbardziej praktycznym i uniwersalnym wyborem są wiszące fotele ogrodowe na stelażu. Ich konstrukcja nie jest duża, nie wymaga też specjalnego, zaawansowane montażu, dlatego sprawdzą się w każdych warunkach, nawet w niedużych ogrodach. Dodatkową zaletą jest to, że w stosunkowo prosty i szybki sposób można je przenieść, np. na wypadek gwałtownej burzy. Ma to jednak swoje konsekwencje – najczęściej są po prostu droższe.

fotel-wiszacy-na-stelazu

Zwykle tańsze, choć równie wygodne, są fotele zawieszane za pomocą wytrzymałego łańcucha lub liny. Trzeba jednak sprawdzić, czy konstrukcja, do której zawieszany jest fotel, wytrzyma obciążenie. Ten rodzaj mebli często wykorzystywany jest też w dużych domach, ponieważ można go przymocować do sufitu. Jeśli natomiast znajduje się w ogrodzie, problematyczne może okazać się ściągnięcie fotela.

wiszacy-fotel-ogrodowy

Jak wybrać wiszący fotel do ogrodu?

Bez względu na to, jaki rodzaj wiszącego fotela ogrodowego zostanie wybrany, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Oczywiście najważniejsza jest jego wytrzymałość oraz estetyka. Musi być też wygodny, dlatego powinien być wyposażony w poduszki. Taniej jest, gdy wchodzę one w skład zestawu. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, w jaki sposób się je odczepia i czy można je prać w pralce.