Co warto wiedzieć o czujnikach ruchu

Czujniki ruchu mają dzisiaj bardzo szerokie zastosowanie, szczególnie że wykorzystywane są powszechnie w systemach inteligentnych domów. Mogą sterować m.in. oświetleniem, alarmem, ogrzewaniem, klimatyzacją czy roletami. Dowiedzmy się o nich więcej!

Jakie mamy rodzaje czujników?

Detektor ruchu, który znajduje się w czujniku, wykrywa i odczytuje ruch, a na tej podstawie uruchamia właściwą komendę. Dostępne są różne czujniki ruchu:

  • Aktywne, których zasięg wynosi kilka metrów. Urządzenie wysyła wiązkę promieniowania podczerwonego, wykrywając jego zmiany. Zarówno ludzie, jak i zwierzęta emitują ciepło, a więc jak tylko pojawią się w polu detekcji, czujnik zareaguje;
  • Pasywne, chociaż zasada ich działania jest podobna do czujników aktywnych, to nie emitują promieniowania podczerwonego, lecz analizują jego zmiany w polu detekcji;
  • Dualne – tutaj mamy mieszaną technologię, a więc detektory ruchu wykrywają zarówno podczerwień, jak i promieniowanie mikrofalowe.

Jaki wybrać czujnik ruchu?

Wybór nie jest łatwy, dlatego przed kupnem trzeba przeanalizować kilka podstawowych parametrów.

  • Jak zasilany jest czujnik? Dostępne są przewodowe oraz zasilane bateriami – bezprzewodowe. Przewodowy to dobre rozwiązanie, jak chcemy go zainstalować na stałe w danym miejscu i co oczywiste, mamy możliwość podciągnięcia przewodów elektrycznych. Czujnik bezprzewodowy zaś jest lepszy, gdy będziemy z niego korzystać w różnych miejscach. Zamiast kabla, połączenie z nim następuje przy użyciu WiFi.
  • Tryb pracy jest właściwie tym samym, co rodzaj czujnika, o którym wspominaliśmy powyżej (aktywny, pasywny, dualny). Wszystkie rodzaje zapewniają dużą skuteczność, ale minimalną przewagę nad innymi rozwiązaniami, mają czujki aktywne. Warto jednak pamiętać też o czujnikach dualnych, bo zapewniają dwa rodzaje detekcji.
  • Kąt detekcji, czyli zasięg czujki. Bywa z tym różnie – przeważnie to kąt 140 lub 240 stopni, choć zdarzają się czujniki rejestrujące w obszarze 360 stopni. Warto pamiętać, że do montażu na ścianie wystarczy 180, a w narożnikach 240 stopni.
  • Czy czujnik jest odpowiednio zabezpieczony? Powinien być przede wszystkim odporny na skrajne temperatury – niskie i wysokie, aby nie miały one wpływu na jego pracę. Jeśli zaś mowa o urządzeniach zewnętrznych, to koniecznie muszą być wodoszczelne.

Zwracajmy na to wszystko uwagę, bo od tego, jaką jakość będzie miał nasz czujnik, zależy, czy będzie dobrze się sprawował, reagował wtedy, kiedy jest to najbardziej potrzebne.