Jak urządzić piękną i funkcjonalną kuchnię w stylu skandynawskim

Obecnie wiele osób zachwyca się stylem skandynawskim, i nie bez powodu. Stał się ona bardzo popularny, szczególnie wśród indywidualistów, którzy projektują mieszkanie lub wnętrze domu swoich marzeń. Najczęściej styl ten jest wprowadzany do salonów, ogrodów i sypialni – korzystamy z jego najpiękniejszych cech ponieważ lubimy stawiać na minimalizm oraz oryginalne wzornictwo. Jednak to właśnie kuchnię można zaaranżować w stylu skandynawskim w sposób zaskakująco estetyczny a przy tym skupiony na funkcjonalnej dostępności pomieszczenia.

Obecnie wiele osób zachwyca się stylem skandynawskim, i nie bez powodu. Stał się ona bardzo popularny, szczególnie wśród indywidualistów, którzy projektują mieszkanie lub wnętrze domu swoich marzeń. Najczęściej styl ten jest wprowadzany do salonów, ogrodów i sypialni – korzystamy z jego najpiękniejszych cech ponieważ lubimy stawiać na minimalizm oraz oryginalne wzornictwo. Jednak to właśnie kuchnię można zaaranżować w stylu skandynawskim w sposób zaskakująco estetyczny a przy tym skupiony na funkcjonalnej dostępności pomieszczenia. Styl skandynawski przede wszystkim uderza nas swoją surowością, a także kontrastowością. Najważniejsze są akcenty, elementy drewniane i surowe tworzywo z zaskakującymi kolorami na tle bieli – ta prosta koncepcja sprawia, że końcowy efekt będzie zachwycający – i o to właśnie chodzi.

Co będzie najważniejsze w przypadku pomysłowej kuchni w stylu skandynawskim?

Jakie charakterystyczne elementy, możemy do niej wprowadzić? Podłoga w takiej kuchni, powinna być drewniana. Najlepiej jasna, bądź też w kolorze bieli. Ściana może być kontrastowo wykonana z surowej cegły lub szarego betonu. Wysepka na kołach na środku kuchni zamiast blatu to wyjątkowo ciekawa koncepcja dla połaczenia estetyki i wygody korzystania z blatu. Te i wiele innych pomysłów, mogą stać się dla nas źródłem prawdziwej przyjemności, płynącej z korzystania z tego pomieszczenia. I najważniejsze! Kuchnia musi się podobać, nie warto brać “modnych” elementów, które nie pasują do naszego poczucia estetyki i komfortu! Warto przejrzeć katalogi takich marek jak Madam Stoltz, House Doctor, Hubsch oraz Bloomingville.

typowy-wystroj-kuchni-w-stylu-skandynawskim-drewniane-ramy-okien-i-drzi-szafek-w-kolorze-bialym

Kuchnia w stylu skandynawskim w bloku?

Styl skandynawski kojarzy nam się przede wszystkim z bielą, czystością i otwartą przestrzenią. Ta przestronność może być jednak osiągnięta również w mniejszych pomieszczeniach w mieszkaniach, dzięki wprowadzeniu odpowiednich dodatków i elementów do wnętrza. Dlatego nie powinniśmy mieć oporów przed tym, by wprowadzać styl skandynawski do naprawdę małej kuchni, chociażby w bloku. W takim wypadku, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim biel. To ona bowiem sprawia, że poszczególne pomieszczenia optycznie się powiększają. Warto zatem postawić na białe szafki, podłogi i jasne ściany. Oczywiście ranty szafek czy też ich klamki, mogą być w innym kolorze, chociażby jasnego drewna. Wówczas kontrast sprawi, że osiągnięmy oryginalny i designerski efekt dekoracji. W takim wypadku bardzo dużo robią także dodatki, ładne pojemniki na przyprawy, miski czerwone i żółte – nadające pazura całemu założeniu.

stol-do-jadalni-w-stylu-skandynawskim-hubsch-kolekcja-wiosna-lato-2018

Skandynawskie inspiracje z IKEA?

Wiele inspiracji, można znaleźć także w katalogach IKEI lub na ekspozycjach w sklepach. Marka IKEA ma do zaproponowania wiele rozwiązań na kuchnię skandynawską. Niektóre z nich są bardzo klasyczne, nieco przypominające również rodzime trendy w urządzeniu kuchni. Jasne drewno, nieco bieli i mnóstwo oryginalnych i dekoracyjnych naczyń, które dodatkowo stanowią uzupełnienie. Prócz tego w takich kuchniach pojawiają się także elementy niebieskiego i czerni, kolorów chłodnych, nawiązujących do skandynawskiego krajobrazu. IKEA w swych pomysłach skupia się przede wszystkim na półkach z dodatkami. Całych wypełnionych nietypowymi naczyniami, w bardzo odstających od reszty pomieszczenia kolorach. Dodatkowym aspektem rozwiązań z IKEA jest funkcjonalność i doskonałe dopracowanie szczegółów.

Dodatki dekoracyjne w stylu skandynawskim – tekstylia, ceramika i pojemniki

Jak to już zostało wcześniej wspomniane, w kuchniach tego typu niebagatelną rolę odgrywają różnego rodzaju dodatki i kuchenne akcesoria dekoracyjne w stylu skandynawskim. Dobrze gdy są one zgrane kolorystycznie z estetyką pomieszczenia. Najlepiej sprawdza się kolorowe ale za razem proste wzornictwo, śnieżnobiała porcelana z nieznacznymi zdobieniami. Piękne donice na zioła i kuchenne roślinki. Do tego białe taborety, srebrne misy. W kuchni skandynawskiej nie można także zapomnieć o półkach na naczynia, chociażby wiszących. Na nich natomiast można ustawić wszystkie swoje talerze, kubki i szklanki. Najlepiej by nie były one równomiernie poukładane, lecz by na całej półce panował kontrolowany nieład. Wówczas każdy dodatek ma swoje własne, nieoczywiste miejsce, tak jak nieoczywisty jest styl skandynawski.

dekoracyjne-akcesoria-kuchenne-ceramika-blomingville-kolekcja-jesien-zima-2018

Więcej pomysłów na urządzenie wnętrz w stylu skandynawskim znajdziesz w sklepie internetowym www.nshome.pl – miejsce dla każdego wielbiciela pięknych wnętrz i oryginalnego designu z całego świata!