Uprawa krokusów - o czy musisz pamiętac

Krokusy to jeden z symboli wiosny, zwiastujący budzącą się do życia przyrodę, przede wszystkim jednak są pięknymi i łatwymi w uprawie kwiatami. Warto je mieć w ogrodzie, bowiem nie wymagają wiele pracy, a kwitną już wczesną wiosną. Szafrany, bo tak brzmi ich alternatywna nazwa, tworzą zalążki pąków kwiatowych jeszcze jesienią, dlatego budzą się do życia jako jedne z pierwszych roślin. Poniżej podstawowe informacje na temat uprawy krokusów.

Skarb ukryty w krokusach

Dla wielu krokusy od razu kojarzą się z wiosną i pierwszymi kwiatami przebijającymi się przez topniejący śnieg. Oczywiście najpopularniejsze odmiany uprawiane w ogrodach to krokusy wiosenne. Ten sam typ pokrywa górskie łąki na przełomie marca i kwietnia. Jednak istnieją odmiany, które kwitną na jesień. Krokus siewny, najbardziej znany gatunek jesienny, nie tylko może ozdobić ogród w tym okresie roku, ale przede wszystkim dostarcza bardzo cenną przyprawę – szafran. Jej wysoki koszt wynika z faktu, że do pozyskania 1kg proszku z słupków kwiatu potrzebne jest około 150 tysięcy krokusów! Dlatego choćby ze względu na możliwość posiadania własnego, świeżego szafranu, warto posadzić w ogrodzie krokusy.

Uprawa krokusów – niezbędnik

Krokusy kwitnące wiosną należy sadzić na przełomie września i października, natomiast te jesienne w sierpniu. To kwiaty, które potrzebują dobrej, próchniczej gleby o kwaśnym odczynie. Ponadto nie lubią chwastów w sąsiedztwie, wiec trzeba pamiętać o regularnym pieleniu grządki z krokusami. Wykazują także spore zapotrzebowanie na wodę, dlatego w okresie suchym trzeba regularnie je podlewać. Kwiaty te bardzo łatwo się namnażają i dlatego bulwy krokusów nie trzeba co roku wykopywać, jak w przypadku kwiatów cebulowatych. Po kilku sezonach krokusy tworzą duże skupiska kwiatów, które pięknie kwitną. Wzrastanie w skupiskach jest jednak problemem w przypadku zainfekowania różnymi chorobami. Szafrany są podatne na ataki grzybów. Jeśli zauważymy jakieś symptomy choroby, należy zainfekowane bulwy krokusów usunąć z rabatki, bowiem rodniki łatwo przenoszą się pomiędzy roślinami. Krokusy dobrze znoszą zimę, jednak warto zabezpieczyć bulwy krokusów korą lub torfem na okres wegetacji.

Sadzenie krokusów krok po kroku

Najlepszym okresem na sadzenie krokusów jest lato (dla odmian jesiennych) oraz jesień (dla odmian wiosennych). Przed posadzeniem kwiatów dobrze jest użyć zabezpieczyć bulwy krokusów specjalnym preparatem przeciw rozwojowi grzybów. Należy osadzić bulwy w ziemi na głębokość około 8 cm, a odległość między kolejnym sadzonkami powinna być równa średnicy bulwy. Aby uzyskać piękne i bujne kwiaty warto pomyśleć o nawożeniu. Najlepiej sprawdzają się preparaty fosforowe i potasowe, które należy zastosować po 2 tygodniach od posadzenia. Z kolei na wiosnę stosować należy nawozy azotowe. Pierwsze nawożenie powinno nastąpić zaraz po przebiciu się pędów z gleby, drugie po przekwitnięciu.

Krokusy w doniczkach

Krokusy mogą być ozdobą nie tylko rabatek ogrodowych, ale i domowych parapetów. Sadzenie bulwy krokusów w doniczkach to z jednej strony sposób na przyśpieszenie kwitnięcia, a z drugiej metoda dekoracji. Aby cieszyć się pięknymi szafranami (już w styczniu) w mieszkaniu trzeba wiedzieć jak i gdzie trzymać doniczki. Najlepsze warunki to jasne pomieszczenie z umiarkowaną temperaturą. Parapet w słonecznym pokoju, pod którym nie ma kaloryfera to optymalne miejsce dla krokusów. Jeśli temperatura w pomieszczeniu będzie za wysoka, to kwiaty przekwitną w ciągu dwóch, trzech dni. Warto pamiętać o wietrzeniu pokoju z kwiatami oraz ich podlewaniu. Szafrany lubią mieć wilgotną, lecz nie zbyt mokrą glebę. Doniczkowe krokusy to niestety jednorazowa ozdoba. Bulwy krokusów w hodowli doniczkowej wykorzystują niemal cały zapas substancji zapasowych zgromadzonych i nawet wymiana ziemi oraz nawożenie nie pozwoli im na odzyskanie sił. Nie trzeba ich jednak wyrzucać, można przesadzić je do rabatek ogrodowych. Co prawda pierwszej wiosny po przesadzeniu mogą nie zakwitnąć wcale, ale kolejnej ozdobią zimowy jeszcze ogród paletą barw.