tynki

Tynkowanie ścian wewnętrznych oraz tych, które znajdują się na zewnątrz, jest niezbędnym etapem, każdej budowy lub generalnego remontu. Tynkowanie możemy wykonać za pomocą różnych tynków oraz wykorzystując jedną z dwóch metod.

 

Jakie mamy rodzaje tynków?

Rynek materiałów budowlanych oferuje nam trzy rodzaje tynków. Tynki cementowo-wapienne, gipsowe oraz cementowe. Dwa pierwsze możemy nakładać ręcznie lub maszynowo, w przypadku tynków cementowych pozostaje nam tylko ręczne nałożenie warstwy. Decydując się na zastosowanie danego tynku, powinniśmy znać wady oraz zalety każdego z nich.

Tynkowanie maszynowe

Na samym początku warto jest podsumować wady i zalety samego tynkowania maszynowego, w porównaniu do metody tradycyjnej. Tynkowanie maszynowe wykonuje się za pomocą specjalnej maszyny. Wcześniej przygotowana mieszanka gipsowa lub cementowo-wapienna, jest mieszana w aeratorze z wodą i metodą natrysku nanoszona na podłoże. Główną zaletą tej metody jest krótszy czas tynkowania, warto również zaznaczyć, że uzyskiwana jest bardziej równomierna powierzchnia. Dodatkowo przy dużej powierzchni tynkowanie maszynowe jest bardziej opłacalne. Przy małych powierzchniach tendencja ta jest jednak odwrotna.

Tynki cementowe oraz cementowo-wapienne

Tynki te są niezwykle odporne mechanicznie (cementowy jest najwytrzymalszy), nie przepuszczają również wilgoci, dzięki czemu nadają się doskonale do pomieszczeń, w których możemy spodziewać się występowania sporej wilgoci. Możemy je również nakładać kilkoma warstwami, dzięki czemu możemy niwelować bardzo duże nierówności. Ich największą wadą jest dobra przewodność cieplna, która sprawia, że parametry cieplne mieszkania spadają.

Tynki gipsowe

Tynki gipsowe są doskonałe do nakładania wewnątrz pomieszczeń. Tworzą białą lub jasną powłokę, dzięki której malowanie wymaga mniejszej ilości warstw. Niestety całkowicie nie nadają się do pokrywania ścian na zewnątrz budynków oraz do miejsc zawilgoconych, ponieważ chłoną wilgoć. Ustępują również znacznie tynkom cementowo-wapiennym oraz cementowym pod kątem wytrzymałości mechanicznej.