Teak – drewno stworzone do łazienki

Teak to drewno, które kontynuuje swoją zawrotną karierę w naszych łazienkach, kuchniach czy tarasach. Używane jest również na statkach, a nawet ma swoje zastosowanie na kolei. Mimo mijającego czasu i towarzyszącego mu postępu technologii drewno to jest nadal cennym surowcem.

Pochodzenie Teaku

Teak czyli Teczyna, to rodzaj drzew z rodziny jasnotowatych. Należą do niego 3 gatunki występujące naturalnie tylko w południowej i południowo-wschodniej Azji.  Drzewa rosną do 46 m wysokości osiągając wiek ponad 200 lat. Posiadają duże, owalne liście (60 cm długie, 30 cm szerokie), opadające w porze suchej, tj. od listopada do stycznia. Kwitną w okresie monsunów. Nieduże kwiaty (6 mm średnicy) mają kolor kremowy i są zgrupowane w kwiatostany rosnące na końcach gałązek. Okrągłe owoce pestkowe średnicy ok. 1,5–2 cm mają gąbczastą strukturę i barwę jasnozieloną. Pojawiają się zimą. Jedynie 1,5-3,5% kwiatów przekształca się w owoce.

Zastosowanie przemysłowe

Drewno pozyskiwane z drzew tekowych, to od czasów prehistorycznych, doskonały materiał do konstrukcji statków i ich wyposażenia. Zbudowane w Polsce żaglowce takie jak Dar Młodzieży czy też Frederyk Chopin posiadają pokłady z właśnie tego materiału.  Surowiec z Tenczyny służył również do budowy wagonów kolejowych.  

Dziś jednak najczęściej drewno teakowe możemy spotkać w meblarstwie. Dzięki swoim właściwością, a mianowicie wysokiej oleistości doskonale sprawdza się na podłogach łazienkowych czy też jako drewniany blat łazienkowy. Doskonale również prezentuje się jako blat kuchenny.

Równie dobre z Polski

Jedyne co może powstrzymać nas przed zdecydowaniem się na użycie  w swojej łazience tak egzotycznego drewna jakim jest Tenczyna, to dość wysoka jej cena. Na szczęście na rynku jest wiele alternatyw i jeżeli myślimy o drewnie w domu, to na pewno rynek podsunie jakieś rozwiązanie na miarę naszych możliwości finansowych.

W roli drewnianych elementów wyposażenie  mogą „wystąpić” ( po odpowiedniej obróbce ) nasze rodzime gatunki drzew. Szczególnie dobrze jako blat łazienkowy sprawdza się dąb. Zwłaszcza ten z polskich lasów.